Jesteś teraz w witrynie Philips lighting. Dostępna jest zlokalizowana wersja w Twoim języku.
Sugestie

  Idź bez obaw

  Zapobieganie wypadkom

   

  Białe światło nie tylko sprawia, że czujemy się bezpieczniej — ma także realny wpływ na spadek liczby wypadków na drogach. Pojawiają się nawet badania dowodzące, że białe światło zmniejsza również liczbę wypadków wśród pieszych, ponieważ mniej są oni narażeni na potknięcie o przeszkody lub nierówności na chodnikach.

  Ulica oświetlona za pomocą oprawy dającej białe światło Philips

  Naukowe spojrzenie na białe światło

   

  W badaniach prowadzonych w ośrodku Lighting Research Center w miejscowości Troy w stanie Nowy Jork sprawdzono, czy białe światło może poprawić widzenie obwodowe motocyklistów. Poza krawędzią drogi umieszczona została specjalna tablica symulująca ruch w kierunku drogi, jak i w kierunku przeciwnym. 13 osób przeszło serie testów w ciągu dnia, a następnie w nocy przy oświetleniu wysokociśnieniowymi lampami CosmoWhite oraz wysokoprężnymi lampami sodowymi.

   

  W sumie przeprowadzono 686 osobnych prób, w których tablica przemieszczała się losowo. Gdy oddalała się od ulicy, kierowcy mieli przyspieszać. Gdy się zbliżała, kierowcy mieli hamować.

  Białe światło Philips efektywnie oświetla ulicę

  Wiele mówiące badanie

   

  Wniosek, jaki można wyciągnąć jest taki, że między światłem białym i żółtym istnieje statystycznie istotna różnica w czasach reakcji w przypadku hamowania i przyspieszania. W obu przypadkach czas reakcji przy okazji białego światła był mniejszy, sugerując, iż kierowcy lepiej widzą obiekty przy drodze oświetlone białym światłem.

  Ruchliwa ulica w dzielnicy mieszkalnej oświetlona lampami Philips

  Idea leżąca u podstaw projektu

   

  Aby obiekt mógł być widoczny, zastosowano określoną różnicę w luminancji (tj. kontrast) między obiektem a jego tłem. Próg detekcji kontrastu to minimalna różnica wymagana do rozpoznania obiektu (bez konieczności dostrzegania koloru lub szczegółów).

   

  Niższy próg detekcji kontrastu oznacza, że dostrzeżenie obiektu jest łatwiejsze. Okazało się, że białe światło daje niższy próg luminancji niż żółte światło, szczególnie przy niskich poziomach luminancji. Oznacza to, że łatwiej dostrzec ludzi i obiekty w białym świetle. W rezultacie, niski próg luminacji białego światła przyczynia się do poprawy bezpieczeństwa kierowców i innych użytkowników dróg.

  Teren mieszkalny oświetlony białym światłem Philips