Jesteś teraz w witrynie Philips lighting. Dostępna jest zlokalizowana wersja w Twoim języku.
Sugestie

  Projektowanie produktu w gospodarce obiegu zamkniętego

  Projektowanie produktu w gospodarce obiegu zamkniętego


  Weź, zrób, wyrzuć – przez dziesięciolecia był to wiodący model produkcji. Jednak z biegiem czasu dowiedzieliśmy się, że gospodarka liniowa ma pewne głębokie, nieodłączne wady.

   

  Liniowa gospodarka nie tylko produkuje niezliczone ilości odpadów, które nie nadają się do ponownego wykorzystania czyli recyklingu, a zatem ma negatywny wpływ na środowisko, ale także nie promuje zrównoważonego rozwoju - kluczowego elementu skutecznego rozwoju biznesu. Według czasopisma naukowego Nature przedłużenie cyklu życia istniejących zasobów może "ograniczyć emisje CO2 w niektórych krajach nawet o 70 procent ... i znacznie zmniejszyć ilość odpadów". Aby efektywniej i oszczędniej wykorzystywać zasoby, wiele firm stosuje podejście oparte na obiegu zamkniętym, które w kontekście przemysłu oświetleniowego przyjmuje postać „circular lighting”.

  Czym jest model biznesowy Light as a Service?

   

  To proste: co, jeśli Twoje rozwiązanie oświetleniowe nie byłoby tylko produktem, ale też usługą? Historycznie, kiedy firma kupowała sprzęt oświetleniowy, wiedziała, że trwałość tego sprzętu - wraz ze zwrotem z inwestycji firmy – miała pewne skończone ramy czasowe.

   

  Podobnie jak w przypadku użytkowników smartfonów, potrzeby Twojej firmy mogą się zmieniać z biegiem czasu, niekiedy wymagając aktualizacji zanim fizyczny cykl życia produktu dobiegnie końca. Ostatecznie większość produktów jest wyrzucana, co przyczynia się do marnotrawstwa i powoduje konieczność wymiany produktu, a w konsekwencji całkowicie nową inwestycję. Coraz popularniejszy model biznesowy Light as a Service (LaaS) opiera się już na założeniu, że niekoniecznie musimy posiadać urządzenia aby z nich skorzystać; zamiast tego umowa może obejmować konserwację i usługi techniczne, aby zapewnić optymalną pracę.

   

  Ale LaaS odpowiada tylko na część wyzwania. Aby rzeczywiście wziąć udział w gospodarce o obiegu zamkniętym, firmy potrzebują usługi circular lighting, która wymaga produktów gotowych do wykorzystania w gospodarce obiegu zamkniętego.

  Budowanie lepszego oświetlenia LED

  product-design_800x450

  W przypadku circular lighting chodzi o stworzenie ekosystemu, który ma minimalny wpływ na środowisko i zapewnia maksymalny zwrot dla klientów.

   

  Jak to działa? Firmy wymagające najnowocześniejszego oświetlenia LED mogą zakupić umowę serwisową obejmującą wsparcie instalacyjne, eksploatacyjne i serwisowe. Po wygaśnięciu umowy sprzęt można ponownie wykorzystać lub zwrócić do recyklingu. Podczas gdy model dostawy LaaS pozwala płacić za oświetlenie, a nie za oprawę, circular lighting przenosi tę koncepcję na zupełnie nowy poziom: nie tylko otrzymujesz standardową oprawę oświetleniową, ale także trwałe produkty, które można ponownie wykorzystać, poddać ponownej obróbce lub w całości recyklingowi. Model ten wykorzystuje w pełni cenne zasoby, zmniejszając obciążenie środowiska i jednocześnie spełniając wymagania dotyczące doskonałego oświetlenia. Założenia „weź, zrób, wyrzuć” starej gospodarki liniowej zastępowane jest cyrkularną alternatywą opartą na innowacyjnym i bardziej odpowiedzialnym sposobie myślenia: „zrób, użyj, zwróć”.

  Firmy przyszłości - jedna umowa raz na zawsze

  product-design_800x450

  Żyjemy w czasach, w których zabezpieczanie firmy na przyszłość jest bardzo ważne – przewidywanie i przygotowywanie się na zmiany w technologii, od której zależny jest biznes – z tego powodu korzyści z sytemu pozwalającego na odzyskiwanie zasobów i projektowania produktu z taką wizją jest bardzo dużo.

   

  Podsumowując, jest wiele kwestii do rozważenia przy wyborze umowy oświetleniowej. Typowe problemy obejmują ukryte koszty, opłaty za utylizację, złożoność związaną z aktualizacją produktów i oczywiście sam produkt! Nie zawsze jest oczywiste, że produkty używane podczas umowy serwisowej są zoptymalizowane pod kątem gospodarki obiegowej i realizują jej obietnicę.

   

  Skąd, zatem możesz wiedzieć, czy produkty używane podczas umowy serwisowej są zoptymalizowane pod kątem gospodarki o obiegu zamkniętym?

   

  W firmie Philips Lighting zapewniliśmy przejrzyste ramy i wskazówki na temat tego, jakie elementy produktów są kluczowe z punktu widzenia gospodarki obiegu zamkniętego. Weźmy, jako przykład Philips Pacific LED gen4. Oprawa wpisuje się w naszą filozofię obiegu zamkniętego, eliminuje problem związany z posiadaniem i utrzymaniem systemu oświetleniowego i jest elementem zgodnym z założeniami circular lighting. To wszystko jest możliwe poprzez:

   

  • Łatwość aktualizacji: po zainstalowaniu oprawa charakteryzuje się wysoką skutecznością świetlną do 140 lm/W i średnim cyklem życia wynoszącym 100 000 godzin, a także zapewnia oszczędność energii nawet do 60 procent. Ponadto oprawa może zostać zmodernizowana do systemów oświetleniowych, takich jak Philips GreenParking, w dowolnym momencie po instalacji, a użytkownicy mogą odnieść jeszcze więcej oszczędności, zarówno pod względem wydajności, jak i operacyjnych wydatków dzięki zastosowaniu najnowszych rozwiązań technologicznych w oprawie

   

  • Łatwość konserwacji: Modułowe komponenty są łatwe w obsłudze i konserwacji. Na początku produkty te mają o 50 procent niższy wskaźnik awaryjności, mniejszy niż 0,5 procent po 5000 godzinach, a trwałość  jest o 30 procent dłuższa niż w przypadku standardowych opraw oświetleniowych. Oprawa może pracować w najbardziej wymagających warunkach, od chłodni, po myjnie samochodowe.

   

  • Modułowa konstrukcja i łatwość demontażu: standardowe komponenty modułowe są również łatwe do demontażu i w razie potrzeby do ponownego użycia. W pięciu krokach lub mniej, nasz sprzęt może być zdemontowany bez ryzyka uszkodzenia poszczególnych części.

   

  • Łatwy recykling: Po demontażu gotowe produkty i komponenty zgodnie z filozofią obiegu zamkniętego, mogą być w łatwy sposób oddzielone od siebie i poddane recyklingowi. Brak przymocowanych na stałe elementów, połączeń klejowych i blokad, które mogą być trudne do rozłączenia pozwala na łatwy recykling, co oznacza, że materiały mogą być ponownie wykorzystane prawie w całości.

   

  Gospodarka o obiegu zamkniętym nie tylko napędza innowacje i pozwala na lepsze wykorzystanie zasobów, ale jej stosowanie w przemyśle oświetleniowym umożliwia przedsiębiorstwom lepsze wykorzystanie instalacji oświetleniowej i ciągłe jej ulepszenia w miarę upływu czasu.

  Odwiedź naszą stronę internetową, aby uzyskać więcej informacji o circular lighting i zobacz, jak zmienia się sposób prowadzenia biznesu. Sprawdź również Pacific LED gen4 - naszą pierwszą oprawę gotową do pracy w modelu circular lighting. 
  Iwona Luniewska

  Napisz do naszego eksperta


  Iwona Łuniewska-Plona
  Ekspert ds. profesjonalnych rozwiązań oświetleniwych