Jesteś teraz w witrynie Philips lighting. Dostępna jest zlokalizowana wersja w Twoim języku.
Sugestie

  Internet Rzeczy, czyli słów kilka o nadchodzącej rewolucji


  Nowoczesne technologie coraz częściej wkraczają w nasze życie. Z innowacyjnych rozwiązań możemy skorzystać nie tylko w pracy, ale również domu – inteligentny sprzęt AGD wyposażony w wygodne z punktu użytkownika funkcje staje się coraz bardziej popularny, podobnie jak sterowanie ogrzewaniem czy oświetleniem za pomocą aplikacji na urządzenia mobilne. Co kryje się pod tajemniczym określeniem „Internet Rzeczy”?

  Internet Rzeczy to szansa na wygodniejsze życie?


  Pojęcie Internet Rzeczy z całą pewnością pobudza wyobraźnię ludzi z całego świata. Niektórzy w zjawisku tym upatrują wszechobecnej cyfryzacji, a inni – sukcesywnego wdrażania nowoczesnych technologii, dzięki którym można żyć znacznie wygodniej. Autorem koncepcji Internetu Rzeczy jest Kevin Ashton – brytyjski przedsiębiorca i twórca start-upów. Ideę tę stworzył dla określenia systemu polegającego na nieustannym komunikowaniu się świata materialnego z komputerami za pośrednictwem czujników. Internet Rzeczy można, więc zdefiniować, jako ekosystem, w którym przedmioty mogą się komunikować ze sobą poprzez Internet – z udziałem człowieka lub też bez jego interwencji. Aby wymiana danych pomiędzy urządzeniami była możliwa, konieczne do spełnienia są trzy warunki. Przede wszystkim niezbędne są w tym celu specjalne czujniki rejestrujące informacje z otoczenia, jak np. sensory temperatury, wilgotności bądź ruchu. Drugim niezbędnym elementem jest urządzenie odbierające sygnały i przetwarzające je na określoną reakcję. Przykładem takiego urządzenia może być komputer lub smartfon wyświetlający na ekranie konkretną informację, ale też rolety reagujące na temperaturę czy nasłonecznienie. Ostatnią składową jest środek komunikacji, a więc sposób przesyłania danych – obecnie najbardziej popularnymi są Bluetooth oraz WiFi.
  Internet Rzeczy, czyli słów kilka o nadchodzącej rewolucji

  Internet Rzeczy w praktyce

   

  Wśród przedmiotów, jakie podłączyć można do Internetu, wymienia się przede wszystkim urządzenia AGD oraz instalacje oświetleniowe i grzewcze, ale należą do nich także inteligentne zegarki i opaski fitness, a w przyszłości prawdopodobnie do grupy tej dołączą ubrania. Jakie korzyści można czerpać dzięki Internetowi Rzeczy? Z założenia koncepcja ta ma sprawić, że wykonywanie codziennych obowiązków będzie znacznie łatwiejsze niż dotychczas. Przykładem może być sprzęt AGD – piekarnik rozgrzewający się tuż przed powrotem z pracy, lodówka wysyłająca listę zakupów na telefon, pralka uruchamiająca się wtedy, gdy domownicy są poza mieszkaniem to z pewnością urządzenia ułatwiające prowadzenie domu. Nie jest to jednak jedyne udogodnienie. Inteligentny dom zakłada dostosowanie się do nastroju domowników – na podstawie informacji pozyskanych z opaski noszonej na nadgarstku będzie rozpoznawał nastrój jej właściciela, aby powitać go odpowiednią muzyką czy oświetleniem. Internet Rzeczy według specjalistów ma szansę stać się największym rynkiem technologicznym, jakie pojawiły się do tej pory, a nawet spowodować prawdziwą rewolucję przemysłową.

  Internet Rzeczy, czyli słów kilka o nadchodzącej rewolucji

  Oświetlenie na miarę czasów

   

  Chociaż mogłoby się wydawać, że Internet Rzeczy to koncepcja, która dopiero będzie się rozwijać, wiele jej elementów stosowanych jest już teraz. Doskonały tego przykład to inteligentne oświetlenie LED wykorzystywane zarówno w przestrzeni publicznej, jak i zaciszu mieszkań prywatnych. Wiele miast korzysta z opraw oświetleniowych podłączonych do specjalnego systemu pozwalającego na stałą kontrolę i szybką modyfikację ich pracy zależnie od panujących potrzeb. Z tego rozwiązania korzysta Nowy Jork, Singapur, Berlin, a w Polsce – m. in. Szczecin Kraków, Białowieża. Jeśli chodzi o zastosowanie inteligentnego oświetlenia w domach, jest to możliwe dzięki systemowi Philips HUE składającemu się z odpowiednich źródeł światła, mostka oraz aplikacji na smartfon pozwalającej na zaprogramowanie ich pracy. Dzięki temu można dowolnie modyfikować kolory i natężenie światła, a nawet zintegrować je z muzyką lub filmem, co podkreśli nastrój towarzyszący wieczornemu relaksowi lub spotkaniom w gronie przyjaciół.