Jesteś teraz w witrynie Philips lighting. Dostępna jest zlokalizowana wersja w Twoim języku.
Sugestie

  Oświetlenie bezprzewodowe: 

  niezbędne w każdym inteligentnym budynku

   

  Oświetlenie bezprzewodowe – co trzeba wiedzieć?


  Nowo powstające, „inteligentne” budynki biurowe są coraz przyjaźniejsze dla użytkownika. Wynika to z faktu, że coraz więcej inwestorów zdaje sobie sprawę, że komfortowe środowisko pracy przekłada się na większą produktywność. Jednym z podstawowych elementów inteligentnego budownictwa są systemy automatyki budynkowej, a wśród nich sterowane zdalnie oświetlenie bezprzewodowe. Jak działa taki system? Czy to faktycznie warta zachodu inwestycja?

  Co to znaczy, że budynek jest „inteligentny”?

   

  Założenia koncepcji Smart Building są bardzo proste. Chodzi o to, by budynek dostosowywał się do ludzkich potrzeb, nie odwrotnie. Bardzo ważne jest też poszanowanie dla środowiska naturalnego, z danych BSRIA wynika bowiem, że budynki są odpowiedzialne aż za 40% zużycia energii w Europie. Inteligentny budynek musi być zatem energooszczędny i funkcjonalny, a technologie, w jakie jest wyposażony, intuicyjne w obsłudze.

   

  Inteligentne budynki w założeniu mają stać się także częścią inteligentnych miast, gdzie wiele procesów (zarządzenie oświetleniem ulicznym, zarządzanie ruchem drogowym) także ma przebiegać automatycznie, przy jednoczesnym uwzględnieniu indywidualnych potrzeb jego mieszkańców. Głównym celem tych wszystkich zabiegów jest zwiększenie komfortu życia w dużych aglomeracjach, które są w tej chwili zakorkowane, zanieczyszczone i pozbawione zieleni. Wewnątrz budynków wcale nie jest lepiej. Tam problemem jest ograniczony dostęp do światła dziennego, zanieczyszczone przez klimatyzację powietrze i hałas.

  Czy faktycznie potrzebujemy inteligentnego, bezprzewodowego oświetlenia?

   

  Choć wiele budynków biurowych ma duże okna, które wpuszczają do wnętrza wystarczającą ilość światła dziennego, niektóre przestrzenie i tak trzeba dodatkowo doświetlać, zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym. Bardzo cierpi na tym nasze zdrowie – wielogodzinne przebywanie w pomieszczeniach oświetlonych niskiej jakości sztucznym światłem sprawia, że czujemy się rozdrażnieni i miewamy kłopoty ze snem. Konieczność sztucznego doświetlania budynków generuje też ogromne koszty. Chodzi tu przede wszystkim o opłaty za energię elektryczną. Proces ten da się jednak zoptymalizować tak, by pracowało się nam wygodniej, a wydatki na energię elektryczną były mniejsze. Jak to zrobić? Zacznijmy od znalezienia źródła problemu, przyglądając się temu, jak wygląda typowy dzień pracy w budynku biurowym. Często zaczyna się on od zaparkowania auta w podziemnym garażu, który, rzecz jasna, musi być sztucznie oświetlony. Potem trafiamy na swoje stanowisko pracy – załóżmy, że jesteśmy pierwsi i dopiero po godzinie dochodzą kolejne osoby. Światło cały czas działa jednak z tą samą intensywnością. W czasie przerwy na lunch też jest ono włączone, choć wiele osób w tym czasie wychodzi. Wyłączamy je dopiero po opuszczeniu biura, o ile o tym nie zapomnimy. Zauważmy, że w znacznej części dnia energia jest po prostu marnowana. Jeśli jednak zmodernizujemy i zautonomizujemy sposób zarządzania oświetleniem, aby uruchamiało się tylko wtedy, gdy jest potrzebne i w ilości, jaka jest niezbędna jej zużycie może się zmniejszyć nawet o 70% w porównaniu do tradycyjnych rozwiązań.

  biuro oswietlenie bezprzewodowe

  Zdalnie sterowane bezprzewodowe oświetlenie: możliwości

   

  Już sama instalacja oświetlenia LED pozwala znacząco zmniejszyć wydatki ponoszone na energię elektryczną. Jeśli dodatkowo je zautonomizujemy, oszczędności mogą być jeszcze większe. Przykładowo, zamiast oświetlać biuro światłem jednolitym nad biurkami można zamontować oprawy LED wyposażone w czujniki ruchu, dzięki którym poziom oświetlenia będzie zwiększać się automatycznie w momencie, gdy w określonych strefach będą pojawiać się ludzie. Właśnie tak działa system Philips SpaceWise. Czujniki, w jakie wyposażone są jego poszczególne elementy, reagują nie tylko na ruch, ale także na światło dzienne – gdy jego natężenie się zwiększa, sztuczne źródła światła automatycznie się ściemniają. Podobnie dzieje się, gdy wszyscy pracownicy opuszczą biuro -oświetlenie stopniowo się ściemnia i finalnie wyłącza. Na podobnej zasadzie działają systemy Philips GreenParking i Philips GreenWarehouse przeznaczone do parkingów i zakładów przemysłowych. Tam także oświetlenie działa pełną mocą jedynie w momentach, gdy czujniki wykryją obecność człowieka lub poruszający się pojazd. Jak steruje się inteligentnym oświetleniem? W systemie Philips SpaceWise służy do tego specjalna aplikacja, w systemach Philips GreenParking i Philips GreenWarenhouse – pilot. Przy ich pomocy można zmieniać nie tylko poziom oświetlenia, ale także natężenie i barwę światła. To znacząco zwiększa komfort wizualny i sprawia, że pracownicy są produktywni i usatysfakcjonowani z warunków, w jakich przebywają.

   

  Dostępne są też jeszcze bardziej zaawansowane oprawy oświetleniowe LED, które nie dość, że są wyposażone w liczne sensory, to łączą się także z siecią Wi-Fi. Tym sposobem zebrane przez nie dane trafiają do systemu, gdzie są przetwarzane i wykorzystywane do personalizacji przestrzeni biurowej. Systemem InterAct Office – bo o nim mowa – podobnie jak w przypadku SpaceWise steruje się przy pomocy mobilnej aplikacji – korzystać z niej mogą wszyscy pracownicy biura. Ponadto administrator ma do dyspozycji centralny panel nawigacyjny, który służy do bezprzewodowego sterowania wszystkimi punktami świetlnymi, jakie znajdują się w biurze i do analizowania zbieranych przez nie danych.

  oswietlenie biura

  Chcesz dowiedzieć się więcej?

  Boris Zupancic

  Napisz do naszego eksperta


  Boris Zupancic
  Ekspert ds. profesjonalnych rozwiązań oświetleniowych