Jesteś teraz w witrynie Philips lighting. Dostępna jest zlokalizowana wersja w Twoim języku.
Sugestie

  Nowe podejście do specyfikacji oświetlenia 

  Technologia LED zmienia sposób w jaki interpretujemy parametry oświetlenia

   

  W ostatnich latach postrzeganie oświetlenia LED ewoluowało od wizerunku rentownej, opłacalnej technologii do technologii, która cieszy się powszechną popularnością. W rezultacie zastąpiło ono konwencjonalne oświetlenie w szerokim zakresie zastosowań - od autostrad przez różnego rodzaju sklepy do naszych domów i mieszkań. W miarę jak ta ewolucja postępuje, technologia LED nie przestaje się rozwijać. Obecnie oferuje innowacyjne funkcje, które kreują nowe doświadczenia związane z odbiorem światła. Technologia LED przeformułowała również zasady pomiaru i określania charakterystyki światła. Projektowanie z wykorzystaniem źródeł LED nie jest tak oczywiste jak w przypadku konwencjonalnych technologii. Aby projektanci oświetlenia mogli w pełni wykorzystać możliwości oświetleniowe technologii LED, muszą zmienić sposób w jaki myślą o oświetleniu i zrozumieć związek między powszechnie używanymi parametrami światła takimi jak CCT i CRI.

  Krótkie podsumowanie kluczowych specyfikacji światła

  lighting-parameters_800x450

  Aby stworzyć pożądane efekty świetlne, projektanci oświetlenia muszą znać różne parametry, które określają kolor białego światła. Skorelowana temperatura barwowa (CCT) służy do wskazania wyglądu barwowego (lub temperatury) białego światła. Wartości CCT wskazują na pozorne „ciepło” lub „chłód” emitowanego światła. Oświetlenie o wartości CCT pomiędzy 2700 K a 3000 K emituje więcej światła z obszaru barw żółtej, pomarańczowej i czerwonej widma i dlatego wydaje się nieco czerwonawe, co  daje poczucie ciepła. Z drugiej strony, oświetlenie o wartości CCT równej 4000 K i większej emituje z obszaru „niebieskiego” widma i dlatego wydaje się bardziej chłodne. Jednak sam parametr CCT nie w pełni określa światło białe, ponieważ dwa źródła światła o tej samej wartości CCT mogą się wizualnie bardzo od siebie różnić. To dlatego, że dokładne położenie współrzędnych chromatyczności również przyczynia się do percepcji bieli.

   

  Wskaźnik oddawania barw (CRI), to parametr, który wskazuje jak mniej więcej zbliżone są kolory obiektów  w momencie, gdy oświetlane są przez źródło testowe i w porównaniu do oświetlenia referencyjnego. CRI 100 jest wartością maksymalną, co oznacza, że światło, o którym mowa jest jak najbardziej zbliżone do referencyjnego źródła światła. CRI o wartości 100 posiada np. światło słoneczne. Niższe wartości CRI wskazują, że niektóre kolory mogą wyglądać inaczej w porównaniu z oświetleniem odniesienia.

   

  Innym parametrem, który jest obecnie standaryzowany w ramach CIE i jest blisko powiązany z CRI, jest indeks Colour Gamut Index (CGI). Kolory elementu oświetlanego przez źródło światła o wysokim CGI (CGI> 100) będą w większości wyglądały na bardziej nasycone, podczas gdy kolory obiektu oświetlonego za pomocą niższego źródła światła CGI (CGI <100) będą wydawały się mniej nasycone. Podczas gdy CRI wskazuje tylko na różnicę w wyglądzie koloru między źródłem testu a źródłem światła odniesienia, CGI: wskazuje na nasycenie koloru.

  Granice tradycyjnego oświetlenia

  lighting-parameters_2_800x450

  W tradycyjnych technologiach oświetleniowych parametry te mają względnie stałe relacje między sobą. Na przykład można zwiększyć nasycenie koloru  (CGI) tylko w przypadku zmniejszenia wartości wskaźnika (CRI). W rezultacie różne źródła światła dawały charakterystyczne efekty, które były adresowane do konkretnych zastosować. Lampy halogenowe były stosowane w domach, reflektorach samochodowych i oświetleniu scenicznym. Lampy HID były wykorzystywane w telewizji i filmach, oświetleniu ulicznym i oświetleniu sklepowym. Te cechy doprowadziły do ​​pewnych nieścisłości dotyczących parametrów oświetlenia, które zostały użyte do opisania różnych odcieni bieli i koloru źródła światła. Aby opisać wizualny efekt źródeł światła, oświetleniowe parametry takie jak CCT i CRI, nie są jedynymi wyznacznikami. W przeszłości technologia (np. Halogen, CDM, CFL itp.) miała znaczący wpływ na postrzeganie, jakości światła, ponieważ pewne parametry były przez nią sztywno określone. Na przykład, źródło halogenu i źródło lampy wyładowczej CDM mogą mieć podobny CCT i CRI> 90, ale sam efekt świetlny jest zupełnie inny, gdyż widma tych źródeł mogą się znacznie różnić i przy wysokim wskaźniku CRI, dane źródło światła może dodatkowo podkreślać., no. Barwę pomaańczową, czy np. czerwoną.. Ponadto często uważa się, że wyższe CRI dają źródła światła lepszej jakości, podczas gdy kilka badań percepcji wykazało, że źródła światła o CRI wynoszącej 70 mogą być bardziej preferowane niż źródła światła o CRI 100. Ale zależy to także od innych cech, które nie są oddawane przez CRI, takie jak nasycenie kolorów i zastosowań danych źródeł światła, a więc otoczenia jakie oświetlają.
  lighting-parameters_3_800x450

  Wraz z nadejściem technologii oświetlenia LED wszystko to się zmieniło. Teraz można skomponować i zoptymalizować widmo światła, tak aby spełniało określone cechy. Dzięki temu technologia LED umożliwia tworzenie zupełnie nowych efektów świetlnych, zaprojektowanych w sposób optymalizujący równowagę między potrzebami konkretnych segmentów rynku a efektywnością energetyczną. Dzięki temu projektanci oświetlenia mogą kreować nowe doznania świetlne. Ponieważ nasz odbiór koloru obserwowanego obiektu zależy od spektrum odbitego od niego światła, profesjonaliści zajmujący się oświetleniem mogą nie tylko wpływać na postrzeganie obiektu, ale także wpływać na reakcję emocjonalną i postrzeganą wartość. Może to być szczególnie cenne w segmencie modowym i spożywczym, gdzie jakość światła i energooszczędność są kluczowe dla sklepów.

  Wydobyć to, co najlepsze

   

  Wykorzystując tę rozszerzoną funkcjonalność, technologia wyraźnego, białego oświetlenia LED firmy Philips Lighting została opracowana specjalnie z myślą o segmencie oświetlenia wnętrz, w którym kluczowe znaczenie ma odbiór intensywnych kolorów oraz bieli. Wyraźna biel oświetla tkaniny, aby wydobyć to, co najlepsze zarówno w kolorach, jak i bieli przy użyciu jednego źródła światła. Kolory wydają się być nasycone i intensywne, a biel jasna i wyraźna. To wysokiej, jakości rozwiązanie pozwala uniknąć kompromisu pomiędzy jaskrawością kolorów a intensywnością bieli, który często spotyka się w przypadku tradycyjnych technologii oświetleniowych.

   

  Rozwiązania takie oferują najlepszą możliwą jakość światła i przyczyniają się do ograniczenia opłat za energię elektryczną w przestrzeniach, w których ważna jest zarówno jakość oświetlenia, jak i całkowity koszt eksploatacji. Dzięki zastosowaniu wiedzy o specyfikacji oświetlenia w handlu detalicznym i zrozumieniu potrzeb użytkowników końcowych, źródła światła LED oferują ogromne korzyści pod względem zadowolenia klienta, efektywności energetycznej i tworzenia właściwej ekspozycji marki w sklepie.

  Zapewnienie długotrwałego sukcesu przy wykorzystaniu technologii LED

   

  To tylko niektóre z możliwości oferowanych przez technologię LED, która całkowicie zmienia stare podejście do projektowania oświetlenia i otwiera przed projektantami zupełnie nowe możliwości. Aby wykreować wysokiej jakości oświetlenie, które generuje pożądane efekty projektanci oświetlenia muszą zrozumieć, w jaki sposób różne parametry światła współdziałają ze sobą i jak potrzebne jest wykorzystanie odpowiednich komponentów. Oryginalne i dynamiczne efekty świetlne mogą przyciągać i angażować klientów by w konsekwencji zagwarantować długotrwały sukces.