Jesteś teraz w witrynie Philips lighting. Dostępna jest zlokalizowana wersja w Twoim języku.
Sugestie

  Rodzaje żarówek LED i ich gwintów  
  Dlaczego warto zainwestować w wysokiej jakości światło do biura?


  Dzięki temu, że na rynku dostępne są różne rodzaje żarówek LED, wymiana konwencjonalnych źródeł światła na nowe, energooszczędne zamienniki najczęściej jest szybka i bezproblemowa. Wśród mnogości modeli można się jednak pogubić. Prezentujemy zatem najpopularniejsze rodzaje żarówek LED oraz typy ich trzonków. 

  Żarówki czy lampy LED?

   

  Przyjęło się nazywać żarówkami LED źródła światła, które wykorzystują diody elektroluminescencyjne. Ponieważ jednak nie ma w nich żadnego żarnika, bardziej odpowiednia nazwa to lampy ledowe. W praktyce obu pojęć używa się wymiennie.

  W sklepach z produktami oświetleniowymi znaleźć można różne rodzaje żarówek LED. Chcąc mieć pewność, że wybrany produkt będzie pasował do oprawy, w której planujemy go zamontować, warto zorientować się wśród dostępnych wariantów gwintów i trzonków. Najczęściej odpowiadają one wtykom stosowanym w konwencjonalnych źródłach światła, ale dla osób, które nie mają zbyt wiele wspólnego z oświetleniem nazwy takie jak E27 czy MR11 to zazwyczaj nic nieznaczące symbole. Poniżej tłumaczymy zatem, jak rozumieć każdy z nich.

  Poznaj typy żarówek LED i ich gwintów

  Rodzaje gwintów i trzonków żarówek LED

   

  Lampy LED na pierwszy rzut oka niczym nie różnią się od tradycyjnych żarówek wolframowych. Są też doskonałą alternatywą dla popularnych halogenów, które nie dawno także zostały wycofane z rynku.

   

  Jeśli planujemy wymienić tradycyjną żarówkę na lampę LED, będziemy najpewniej rozważać dwa poniższe rodzaje gwintów:

   

  ·         Jednym z najczęściej spotykanych rozwiązań jest klasyczny, duży, wkręcany gwint Edisona E27 o średnicy 27 mm. Stosuje się go najczęściej w oprawach sufitowych.

   

  ·         W gospodarstwach domowych nierzadko można znaleźć również oprawy na wkręcany mały gwint Edisona E14 o średnicy 14 mm. Wykorzystuje się go w żarówkach przeznaczonych do instalacji o nieco mniejszej mocy, np. w lampkach biurkowych i nocnych albo w niedużych żyrandolach.

  Oczywiście gwinty Edisona to nie jedyne rozwiązania stosowane w oprawach oświetleniowych. Wspomniane halogeny najczęściej wyposażone były we wtyk reflektorowy z trzonkiem. Lampy LED, które są dla nich alternatywą, posiadają takie same gwinty, wśród których wymienić można:
   

  ·         GU10 – trzonek  reflektorowy o rozstawie 10mm, zazwyczaj stosuje się go w oprawach z reflektorami, gdzie strumień światła skierowany jest ku dołowi, montuje się go na zatrzask;

   

  ·         MR16 – trzonek reflektorowy o rozstawie 6mm, zwykle wykorzystuje się go w oprawach służących do dekoracji, a więc do oświetlenia mebli, gablot, schodów, a także sufitów podwieszanych; montowany na wcisk;

   

  ·         MR11 – trzonek reflektorowy o rozstawie 4mm, montowany na wcisk, żarówki z takim trzonkiem zazwyczaj wykorzystywane są w podświetleniu dekoracyjnym i dodatkowym;

   

  ·         G4 – trzonek o rozstawie 4 mm montowany na wcisk, znajduje zastosowanie głównie w żarówkach przeznaczonych do oświetlenia dekoracyjnego, w którym światło pada punktowo. 

  Rodzaje żarówek LED

   

  Żarówki LED różnią się nie tylko rodzajem gwintów i trzonków, ale także wyglądem bańki. W sklepach znajdziemy lampy w kształcie:

   

  ·         tradycyjnych żarówek wolframowych,

  ·         kuli,

  ·         świeczki,

  ·         kapsułki,

  ·         spirali,

  ·         rurki,

   

  a także żarówki dekoracyjne z widocznym żarnikiem, który w lampach LED rzecz jasna zastępują diody elektroluminescencyjne.

   

  Ponadto repertuar dostępnych rozwiązań nie kończy się na żarówkach. Technologię LED wykorzystują także lampy liniowe (czyli popularne świetlówki), tabularne oraz taśmy dekoracyjne. Znajduje ona także zastosowanie w oświetleniu profesjonalnym, ulicznym i ogrodowym.

   

  Nowoczesne żarówki wykorzystujące technologię LED sprawdzą się więc praktycznie w każdym miejscu, o ile dobrze wybierzmy odpowiedni ich rodzaj. Dodatkowo mamy znacznie większy wpływ na kolor i temperaturę barwową oświetlenia. Wszystko dzięki temu, że diody elektroluminescencyjne mogą emitować światło o dowolnym kolorze bez konieczności zastosowania dodatkowych filtrów. Klasyczna lampa LED świeci zazwyczaj jedynym, z góry ustalonym rodzajem światła. Dostępne są jednak też znacznie bardziej zaawansowane rozwiązania, dzięki którym światło można rozjaśniać i ściemniać (Philips SceneSwich), a nawet sterować nim przy pomocy aplikacji mobilnej (Philips HUE).