Jesteś teraz w witrynie Philips lighting. Dostępna jest zlokalizowana wersja w Twoim języku.
Sugestie

  Oświetlenie mostu

  Czym powinno charakteryzować się oświetlenie mostu?

   

  Ważnym elementem przy projektowaniu mostu jest troska o bezpieczeństwa korzystających z niego użytkowników ruchu drogowego. To kwestia nie tylko solidnej konstrukcji oraz jakości użytych do jego budowy materiałów, ale także prawidłowego oświetlenia. Ze względu na specyficzną formę projektanci szukają niekonwencjonalnych rozwiązań oświetleniowych.
   

   

  Pierwsze wyzwanie dotyczy braku wystarczającego miejsca na zamontowanie dodatkowych słupów i opraw. To częsty problem, z którym zmagają się projektaci - jak w takich warunkach stworzyć projekt oświetlenia mostu, który z jednej strony będzie funkcjonalny, z drugiej dopasowany do charakteru danego miejsca.

  Przede wszystkim bezpieczeństwo

   

  Z mostów każdego dnia korzystają setki tysiący ludzi. Po zmroku, kiedy widoczność jest coraz gorsza, konieczne jest włączenie oświetlenia zapewniającego bezpieczeństwo zarówno dla ruchu pieszego, jak i samochodowego. Oprawy oświeteniowe powinny być zamontowane w taki sposób, aby nie oślepiały kierowców i nie opoźniały ich reakcji. Zazwyczaj są one umieszczane na słupach. Jednak nie za każdym razem to rozwiązanie pasuje do otoczenia. Konstrukcje podtrzymujące oświetlenie uliczne mogą powodować wrażenie chaosu i zaburzać harmonię całego obiektu. Poza tym zdarza się, że montaż słupów sprawia, że pozostaje za mało miejsca na chodnik dla pieszych.  W takiej sytuacji warto rozważyć wybór oświetlenia montowanego na kablach zasilających. Tego typu oprawy w ciągu dnia pozostają niewidoczne, natomiast wieczorem doskonale spełniają swoją rolę, zapewniając użytkownikom mostów odpowiednią widoczność. Ich dodatkowym atutem jest kształt. Sprawdzą się zarówno przy nowoczesnych konstrukcjach, jak i obiektach zabytkowych.

   

  Estetyczny acent

   

  Mosty zabytkowe lub te, zaprojektowane jako nowoczesne dzieła sztuki, mogą być prawdziwą ozdobą miasta i cieszyć oko mieszkańców. Wymagają jednak odpowiedniego oświetlenia, które podkreśli ich charakter, formę i doniosłość. Przy takch projektach kluczowe jest zachowanie spójności koncepcji oświetlenia z tymi, które już zostały zastosowane na danym terenie. Chaos estetyczny sprawi, że most będzie wyglądał, jakby nie ył integralną częścią miasta. W zależności od obiektu można oświetlić go fragmentarycznie, eksponując tylko poszczególne elementy lub zastosować jednolite oświetlenie. Przykładem takiej realizacji jest projekt oświetlenie Mostu Smoka w Da Nang w Wietnamie, przygotowany przez Philips Lighting.  Dzięki odpowiedniemu oświetleniu obiekt ten stał się atrakcją turystyczną, przyciągającą wzrok niezależnie od pory dnia.

   

  Ekologicznie i ekonomicznie

   

  Oświetlenie uliczne, bazujące na technologii sodowej czy rtęci, jest drogie w utrzymaniu. Pochłania mnóstwo energii i dotarcza rozproszone światło, które nie oświetla właściwie przestrzeni. Proponowana przez nas technologia LED  to nie tylko możliwość dostosowania optymalnego rozwiązania do konstrukcji, ale także szansa na pozyskanie oszczędności. Nowoczesne źródła światłą cechują sie dłuższym czasem pracy, dzięki czemu nie wymagają tak częstych wymian. Ponadto zastosowanie specjalnego systemu do zarządzania oświetleniem i oprawami, umożliwia zmianę natężenia światła, zależnie od aktualnie panujących warunków pogodowych, a jednocześnie pozwala na bieżąco monitorować stan techniczny wszystkich elementów systemu świetlnego. Dbając o funkcjonalność, ekonomiczność i wygąd miejskich projektów oświetleniowych Philips Lighting dostarcza także mieszkańcom dodatkowych emocji, tworząc iluminacje i pokazy świetlne i czyniąc ich miasto jeszcze piękniejszym.

  Oświetlenie miejskie zwiększa atrakcyjność miasta

   

  Światło to nie tylko poczucie bezpieczeństwa, ale także narzędzie do podkreślania miejskiej architektury. Pozwala na wyeksponowanie zabytków i symboli miasta. Iluminacje świetlne to sprawdzony sposób na zwiększenie atrakcyjności regionu i rozwój usług turystycznych.

   

  Oświetlenie LED, czyli efektywność i oszczędność
  Oświetlenie LED, czyli efektywność i oszczędność
  Oświetlenie LED, czyli efektywność i oszczędność

   

  Infrastruktura oświetleniowa w Polsce w większości ma około 20 lat. Nadal wiele projektów świetlnych bazuje na przestarzałej technologii rtęciowej lub sodowej a tylko 1 proc. wszystkich zainstalowanych punktów świetlnych stanowi inteligentne oświetlenie miejskie. Tymczasem zastosowanie źrodeł światła w technologii LED to szansa na obniżenie wydatków na utrzymanie oświetlenie. Modernizacja oświetlenia na LEDowe może przynieść oszczędności sięgające nawet 50% w porównaniu do rozwiązań starego typu. Z kolei inwestując w inteligentny system do zarządzania oświetleniem, taki jak np. CityTouch, miasto może liczyć na zmniejszenie wydatków na energię elektryczną aż o 70 proc. Oprawy LED Philips Lighting i źrdła światła są wykonywane z trwałych materiałów, uzyskują wysokie parametry świetlne, spełniając tym samym normy unijne i sprzyjając ochronie środowiska dzięki ograniczeniu wydzielania CO2. Długi czas pracy bez konieczności ich wymiany oraz emisja światła o odpowiednio zmodyfikowanym natężeniu to dodatkowe zalety produktów Philips Lighting. Możliwość połączenia ich w jeden spójny system inteligentnego oświetlenia to klucz do swobodnego zarządzania oświetleniem w mieście. Korzystając z takich rozwiązań miasta stają się smart. 

  Chcesz dowiedzieć się więcej?

  Tomasz Kołoszczyk

  Napisz do naszego eksperta

   

  Tomasz Kołoszczyk-Jakubowski
  Ekspert ds. profesjonalnych rozwiązań oświetleniowych