Jesteś teraz w witrynie Philips lighting. Dostępna jest zlokalizowana wersja w Twoim języku.
Sugestie

  Inteligentne budynki – czym różnią się od tradycyjnego budownictwa?


  Inteligentne budynki nie myślą, ani nie czują w sensie dosłownym. Technologie, w jakie są wyposażone sprawiają jednak, że są one znacznie wydajniejsze, dzięki czemu nie szkodzą środowisku tak jak budownictwo tradycyjne. Wyższy jest też komfort ich użytkowania oraz bezpieczeństwo. Udowadniamy to na konkretnych przykładach. 

  Co sprawia, że budynek jest inteligentny? 

   

  Gdy w 1977 r. na Plateau Beaubourg w Paryżu powstało centrum Pompidou, Francuzi byli w szoku. Nowe muzeum było tak różne od otaczających go szarych kamienic. Wszystko przez to, że instalacje, zamiast zostać ukryte pod tynkiem, wyprowadzono na zewnątrz. Nie będziemy dyskutować o tym, jaki był cel tego zabiegu. Budynek Centrum Pompidou jest jednak dobrą ilustracją tego, jak złożony system, kryje się pod każdą elewacją. Kolorem żółtym oznaczono instalację elektryczną, zielonym – rury doprowadzające wodę, niebieskim – układ wentylacyjny, a czerwonym ciągi komunikacyjne i elementy ochrony przeciwpożarowej.

   

  Cała ta konstrukcja sprawia wrażenie logicznej i uporządkowanej, ale ma jedną, zasadniczą wadę – wszystkie te instalacje działają niezależnie od siebie. Są jak skłócone ze sobą miejskie prefektury, z których każda dba o własny interes, ale nie przejmuje się, tym jak miasto funkcjonuje w ogóle. Brakuje tu nadrzędnego organu, który zapanowałby nad całością i sprawił, by wszystkie systemy zaczęły grać do jednej bramki.

   

  Inteligentne budynki rozwiązują ten problem, bo oprócz sieci różnych instalacji mają też mózg, czyli zintegrowany system zarządzania, który czuwa nad działaniem wszystkich układów. Dzięki sieci sensorów i technologii Big Data, poszczególne instalacje mogą komunikować się między sobą praktycznie bez żadnej ingerencji człowieka. Dzięki temu budynek jest wydajniejszy: konsumuje mniej energii elektrycznej i oszczędniej gospodaruje zasobami np. wodą. W dobie kryzysu klimatycznego jest to niezwykle istotne. W szczegółach opowiemy sobie jednak o tym za chwilę.

  oświetlenie inteligentnego budynku wewnątrz

  Po co nam inteligentne budynki?

   

  Inteligentne budynki, choć intrygujące, mogą wydawać się niepotrzebną fanaberią. Tak naprawdę potrzebujemy ich bardziej, niż kiedykolwiek. Wystarczy spojrzeć na trzy poniższe statystyki:

  Fakt nr 1: Każdego dnia spędzamy w budynkach ok. 20 h.


  Nie do tego przyzwyczaiła nas jednak natura. Słońce reguluje nasze biorytmy, a mózg potrzebuje do efektywnej pracy dobrej jakości powietrza. Tymczasem w budynkach światła jest zdecydowanie za mało, a powietrze często nie jest wystarczająco dobrze wentylowane. Odbija się to na naszym zdrowiu i samopoczuciu.

   

  Trudno oczekiwać, by ludzkość świadoma tych problemów zmieniła swój tryb życia. Dzięki nowoczesnym technologiom jesteśmy jednak w stanie sprawić, by warunki wewnątrz budynków bardziej przypominały te panujące na zewnątrz. Oto jak to zrobić:

   

  • a.       Nowoczesne oświetlenie LED jest w stanie skutecznie imitować naturalne światło słoneczne. Jeśli dodatkowo zautomatyzujemy jego działanie, oprawy będą świecić dokładnie tak jak słońce: rano emitować jasne, pobudzające światło i przyciemniać się po południu. Dzięki temu nasz wewnętrzny zegar biologiczny jest stymulowany dokładnie w ten sam sposób, jakbyśmy przebywali na zewnątrz.   
  • b.       Inteligentne systemy wentylacyjne mogą na bieżąco badać jakość powietrza i alarmować o wszelkich nieprawidłowościach. Rzadziej dochodzi też do usterek bo system oprócz jakości powietrza regularnie bada też stan techniczny urządzeń. Awarię da się więc wykryć, zanim problem stanie się naprawdę poważny.

   

  Tym sposobem możemy stworzyć sobie znacznie zdrowsze warunki do pracy, nauki i wypoczynku. Lepsze oświetlenie sprawi, że rano będziemy bardziej skoncentrowani, a wieczorem szybciej zapadniemy w sen. Skuteczna wentylacja zmniejsza natomiast ryzyko różnych chorób układu oddechowego. Mając świadomość tych wszystkich korzyści, trudno wątpić w inteligentne budownictwo.

  Fakt nr 2: W miastach mieszka już ponad połowa ziemskiej populacji. Niedługo będzie to blisko 75%


  Gdy w XIX wieku populacja miast zaczęła lawinowo rosnąć, te zupełnie nie były na to przygotowane. Epidemie, fatalne warunki mieszkaniowe, hałdy śmieci na ulicach – to wszystko było na porządku dziennym i trzeba było lat, aby uporać się z tymi problemami.

   

  Jeżeli nie chcemy powtórzyć tego błędu, powinniśmy przygotowywać miasta na dalszy napływ ludności. Jednym ze sposobów są właśnie inteligentne budynki, które będą po pierwsze oszczędniej gospodarować zasobami (woda, energia elektryczna, gaz itd.) i po drugie ułatwiać zarządzanie coraz większymi metropoliami. W naszym interesie jest też, aby inteligentnych budynków było w mieście jak najwięcej. Wówczas będą mogły one wymieniać się zgromadzonymi danymi, dokładnie tak jak autonomiczne samochody.

  Fakt nr 3: Budynki są odpowiedzialne za 1/3 emisji gazów cieplarnianych w UE i zużywają 40% całkowitej energii elektrycznej


  Branża budowlana obciąża środowisko w stopniu większym niż mogłoby nam się wydawać. Wszystko przez to, że tradycyjne budynki mają bardzo duże zapotrzebowanie na wodę, opał czy energię elektryczną i bardzo niewydajnie nimi gospodarują.

   

  Inteligentne budownictwo jest w stanie rozwiązać ten problem. Nowoczesne instalacje wentylacyjne czy oświetleniowe są o wiele bardziej energooszczędne niż te stosowane dotychczas. Gdy możemy nimi zarządzać przy pomocy zautomatyzowanego systemu, oszczędności dodatkowo rosną, bo sytuacje gdy klimatyzacja czy oświetlenie działają w pustym pomieszczeniu, bo ktoś zapomniał ich wyłączyć, nie mają już miejsca.

  nowoczesne oświetlenie inteligentnego miasta

  Inteligentne budynki – przykłady

   

  Aby przekonać się do inteligentnego budownictwa, najlepiej doświadczyć działania wszystkich opisanych technologii na własnej skórze. Wcielmy się zatem w pracownika biurowca The Edge w Amsterdamie – budynku, który w momencie powstania (2015 r.) był uznawany za najbardziej inteligentną i ekologiczną budowlę na świecie.

   

  Wjeżdżamy zatem autem na podziemny parking. System od razu identyfikuję naszą rejestrację i pokazuje nam wolne miejsce parkingowe. Po wyłączeniu silnika chwytamy za telefon i określamy nasze dzisiejsze zadania. Na tej podstawie aplikacja (ma do niej dostęp każdy pracownik) wskazuje nam biurko najlepiej odpowiadające naszym potrzebom – załóżmy, że będzie to odseparowany, cichy pokój, bo mamy dziś do przygotowania ważny raport.

   

  Gdy pojawiamy się na swoim miejscu pracy, system znowu nas rozpoznaje i przestawia oświetlenie oraz klimatyzację w nasz ulubiony tryb. W pewnym momencie czujemy się jednak senni – zamiast iść po kawę, uruchamiamy więc jaśniejsze, pobudzające oświetlenie. Ponownie służy nam do tego aplikacja. Można w niej również z łatwością zlokalizować swoich współpracowników – zamiast bez sensu biegać po piętrach, wystarczy sprawdzić na mapie, gdzie pracują dziś nasi koledzy.

   

  Podczas gdy my pracujemy, setki sensorów znajdujących się w oprawach oświetleniowych analizują sposób, w jaki wykorzystywane są pomieszczenia. Dzięki temu wiadomo, która sala konferencyjna jest wolna, a gdzie właśnie odbywa się spotkanie. Do najintensywniej użytkowanych pomieszczeń nocą wysyłane są automatyczne odkurzacze.

   

  Wróćmy jednak do naszego biurka. Załóżmy, że wyczerpały nam się baterie w myszce – prośbę o nowe również można złożyć w aplikacji. Dokładnie w ten sam sposób rezerwuje się też sale konferencyjne, wejściówki na siłownię, a nawet robi prywatne zakupy. Zamówione towary można odebrać przy wejściu.

   

  Brzmi futurystycznie? Tymczasem to teraźniejszość – pracownicy Deloitte z siedzibą w The Edge faktycznie pracują w takich warunkach. Z roku na rok na mapie świata pojawia się coraz więcej takich budynków. Kto wie, może za niedługo będzie to standard? 

  ***

  Wszystkich tych którzy chcieliby na własne oczy zobaczyć, jak działa inteligentne oświetlenie Philips i niekoniecznie wybierają się do Holandii zapraszamy też do Centrum Zastosowań Światła LAC (z ang. Lighting Application Center) w Pile. Prezentujemy tam działanie wszystkich naszych systemów: oświetlenie hotelowe, biurowe, przemysłowe oraz te przeznaczone do sklepów. Jest to jedyna taka placówka w Europie Środkowo-Wschodniej. Warto więc skorzystać z tej możliwości.

  Iwona Luniewska

  Napisz do naszego eksperta


  Iwona Łuniewska-Plona
  Ekspert ds. profesjonalnych rozwiązań oświetleniwych