Jesteś teraz w witrynie Philips lighting. Dostępna jest zlokalizowana wersja w Twoim języku.
Sugestie

  Małe gminy też mogą być smart

   

  Inteligentne rozwiązania oświetleniowe nie są zarezerwowane wyłącznie dla dużych ośrodków miejskich. Przykład szkoły w Przytułach pokazuje, że nawet niewielkie gminy mogą iść z duchem czasu i w pełni korzystać z nowoczesnego oświetlenia.


  Dobrze zaprojektowane i dobrane rozwiązania oświetleniowe mogą zupełnie odmienić obiekty sportowe. Oświetlenie może pobudzać do działania, inspirować oraz zachęcać do gry zespołowej, co jest bardzo ważne w przypadku dzieci. Szkoła Podstawowa w Przytułach (niedaleko Łomży) dostrzegła potencjał, jaki leży w nowoczesnym oświetleniu LED i zdecydowała się na przeprowadzenie modernizacji oświetlenia sali gimnastycznej, by uczniowie jeszcze aktywniej angażowali się w zajęcia sportowe.
   

  Przed modernizacją, oświetlenie w hali sportowej opierało się na 20 oprawach konwencjonalnych o mocy 250W, co generowało wysokie koszty. Po wymianie oświetlenia, szkoła nie tylko zyskała nowoczesne i inteligentne oświetlenie z możliwością sterowania i adaptacji do oświetlenia naturalnego, ale również pozyskała oszczędności związane z mniejszym zużyciem energii elektrycznej, co jest bardzo istotne z punktu widzenia napiętego budżetu gminy. Obiekty przeznaczone do wielu dyscyplin powinny posiadać oświetlenie, które spełnia wymagania wszystkich uprawianych na nich sportów. Zadaniem oświetlenia jest zapewnienie dobrej widoczności i komfortu graczom w taki sposób, aby umożliwić zachowanie dynamiki gry. Jak podkreśla Bartosz Dulewicz projektant oświetlenia w Philips Lighting:

  „Nasza oferta musiała spełnić wymogi oświetleniowe dla hali sportowej oraz przynieść oszczędności i dodatkową funkcjonalność w postaci sterowania. Zaproponowane przez nas oprawy z rodziny Clearflood idealnie spełniły te wymagania. W konsekwencji udało się nam zmniejszyć ilość opraw do 10 sztuk o mocy 231W. Podsumowując, po modernizacji oświetlenia LED uzyskaliśmy oszczędności całkowitej mocy zainstalowanej na poziomie 54% w stosunku do pierwotnego oświetlenia hali.”

  Oprawa Clearflood zastosowana w tym projekcie, charakteryzuje się długą żywotnością (100 000 godzin), trwałością, skutecznością świetlną oraz możliwością konfiguracji pozwalającą na dostosowanie oprawy do różnego rodzaju aplikacji. Wraz z systemem sterowania, do którego oprawa jest przystosowana, można otrzymać idealne rozwiązanie spełniające wymagania zarówno ekonomiczne jak i techniczne.
   

  Ponadto w hali sportowej przy szkole w Przytułach zastosowano system sterowania Dynalite, wykorzystujący protokół DALI. Dzięki temu osoby korzystające z hali za pomocą panelu przyciskowego mogą dopasowywać poziom natężenia oświetlenia do swoich potrzeb. W hali zostały też zainstalowane czujniki natężenia światła pozwalające uwzględnić udział światła dziennego w oświetleniu obiektu. Dzięki temu oświetlenie hali jest równomierne oraz charakteryzuje się odpowiednim poziomem natężenia przez cały dzień.

  Chcesz dowiedzieć się więcej?

  Tomasz Kołoszczyk

  Napisz do naszego eksperta

   

  Tomasz Kołoszczyk-Jakubowski

  Ekspert ds. profesjonalnych rozwiązań oświetleniowych