Sugestie

  Małe gminy też mogą być smart

   

  Inteligentne rozwiązania oświetleniowe nie są zarezerwowane wyłącznie dla dużych ośrodków miejskich. Przykład szkoły w Przytułach pokazuje, że nawet niewielkie gminy mogą iść z duchem czasu i w pełni korzystać z nowoczesnego oświetlenia.


  Dobrze zaprojektowane i dobrane rozwiązania oświetleniowe mogą zupełnie odmienić obiekty sportowe. Oświetlenie może pobudzać do działania, inspirować oraz zachęcać do gry zespołowej, co jest bardzo ważne w przypadku dzieci. Szkoła Podstawowa w Przytułach (niedaleko Łomży) dostrzegła potencjał, jaki leży w nowoczesnym oświetleniu LED i zdecydowała się na przeprowadzenie modernizacji oświetlenia sali gimnastycznej, by uczniowie jeszcze aktywniej angażowali się w zajęcia sportowe.
   

  Przed modernizacją, oświetlenie w hali sportowej opierało się na 20 oprawach konwencjonalnych o mocy 250W, co generowało wysokie koszty. Po wymianie oświetlenia, szkoła nie tylko zyskała nowoczesne i inteligentne oświetlenie z możliwością sterowania i adaptacji do oświetlenia naturalnego, ale również pozyskała oszczędności związane z mniejszym zużyciem energii elektrycznej, co jest bardzo istotne z punktu widzenia napiętego budżetu gminy. Obiekty przeznaczone do wielu dyscyplin powinny posiadać oświetlenie, które spełnia wymagania wszystkich uprawianych na nich sportów. Zadaniem oświetlenia jest zapewnienie dobrej widoczności i komfortu graczom w taki sposób, aby umożliwić zachowanie dynamiki gry. Jak podkreśla Bartosz Dulewicz projektant oświetlenia w Philips Lighting:

   

  „Nasza oferta musiała spełnić wymogi oświetleniowe dla hali sportowej oraz przynieść oszczędności i dodatkową funkcjonalność w postaci sterowania. Zaproponowane przez nas oprawy z rodziny Clearflood idealnie spełniły te wymagania. W konsekwencji udało się nam zmniejszyć ilość opraw do 10 sztuk o mocy 231W. Podsumowując, po modernizacji uzyskaliśmy oszczędności całkowitej mocy zainstalowanej na poziomie 54% w stosunku do pierwotnego oświetlenia hali.”

   

  Oprawa Clearflood zastosowana w tym projekcie, charakteryzuje się długą żywotnością (100 000 godzin), trwałością, skutecznością świetlną oraz możliwością konfiguracji pozwalającą na dostosowanie oprawy do różnego rodzaju aplikacji. Wraz z systemem sterowania, do którego oprawa jest przystosowana, można otrzymać idealne rozwiązanie spełniające wymagania zarówno ekonomiczne jak i techniczne.
   

  Ponadto w hali sportowej przy szkole w Przytułach zastosowano system sterowania Dynalite, wykorzystujący protokół DALI. Dzięki temu osoby korzystające z hali za pomocą panelu przyciskowego mogą dopasowywać poziom natężenia oświetlenia do swoich potrzeb. W hali zostały też zainstalowane czujniki natężenia światła pozwalające uwzględnić udział światła dziennego w oświetleniu obiektu. Dzięki temu oświetlenie hali jest równomierne oraz charakteryzuje się odpowiednim poziomem natężenia przez cały dzień.

  Chcesz dowiedzieć się więcej?

  Napisz do naszego eksperta


  Piotr Nowiński
  Ekspert ds. profesjonalnych rozwiązań oświetleniowych