Jesteś teraz w witrynie Philips lighting. Dostępna jest zlokalizowana wersja w Twoim języku.
Sugestie

  Poznaj przełomowe technologie oświetlenia ulicznego

   

  Właściwe oświetlenie ulic jest niezbędne, aby zapewnić mieszkańcom miast i uczestnikom ruchu drogowego bezpieczeństwo. Oprawy miejskie nie tylko nadają przestrzeni charakterystycznej atmosfery, ale również wpływają na zmniejszenie liczby wypadków drogowych, aktów wandalizmu czy przestępczości. 

  Oświetlenie uliczne wpływa również na podniesienie atrakcyjności miast i miasteczek. Jego umiejętne wykorzystanie pozwala wyróżnić charakterystyczne obiekty architektoniczne, zabytkowe czy kulturalne. Jednocześnie przestarzałe systemy oświetlenia ulicznego są w wielu miastach mało efektywne, co powoduje większe zapotrzebowanie na energię elektryczną, a tym samym podnosi koszty utrzymania. Wykorzystanie technologii LED do oświetlania ulic pozwala na pozyskanie oszczędności sięgających nawet 50% i jest też rozwiązaniem sprzyjającym ochronie środowiska.

  Niższe koszty utrzymania

   

  Miasta stale podejmują różne działania, aby ograniczyć wydatki ponoszone na energię elektryczną, w tym na oświetlenie uliczne. Jednym z nich jest zastosowanie technologii LED pozwalające na obniżenie kosztów poprzez zmniejszenie zapotrzebowania na energię. W przestarzałych oprawach światło, chociaż jest kierowane na ulicę, rozprasza się w różnych kierunkach, co jest nieekonomiczne. Energooszczędne oświetlenie uliczne proponowane przez naszą firmę  to znaczne oszczędności. Jego zastosowanie gwarantuje – wysoką sprawność energetyczną oraz długi okres eksploatacji. Uwzględniając fakt, że projekty oświetlenia ulicznego są długoterminowe, a zainstalowane oprawy służą kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt lat, ich wymiana na LED to inwestycja, która zwykle się już po czterech lub pięciu latach się zwraca. Warto tutaj wspomnieć również o dodatkowych oszczędnościach, jakie można uzyskać dzięki inteligentnym systemom sterowania oświetleniem– Philips CityTouch. System pozwala modyfikować natężenie światła ulicznego zależnie od potrzeb, a dzięki temu bardziej racjonalnie wykorzystywać energię elektryczną. Latarnie starego typu można jedynie włączyć lub wyłączyć, zaś w przypadku lamp LED sterowanie oświetleniem i dostosowanie go do zmieniających się warunków nie stanowi żadnego problemu.

   

  Dbałość o środowisko

   

  Energooszczędne oświetlenie uliczne warto wykorzystać również z innego powodu. Duże zapotrzebowanie na energię elektryczną przekłada się na zwiększoną emisję dwutlenku węgla. Im mniej prądu pobierają lampy uliczne, tym mniej CO2 dostaje się do środowiska. Jak już zostało wspomniane, oprawy uliczne starego typu rozpraszają światło w wielu kierunkach, a w tym również w tzw. górną półprzestrzeń. W praktyce oznacza to nieekonomiczne i szkodliwe z powodu emisji dwutlenku węgla zużycie energii elektrycznej przeznaczonej na wytworzenie światła, które nie służy nikomu. Specjaliści zwracają uwagę również na fakt, że lampy starego typu mogą zaburzać rytm snu u ludzi i zwierząt, co również przemawia za wprowadzeniem technologii LED.

   

  Zgodność z wymogami Unii Europejskiej

   

  Obowiązkiem władz lokalnych jest zapewnienia bezpieczeństwa ruchu na ulicach miast. Jednocześnie włodarze muszą stosować rozwiązania zgodne z dyrektywami unijnymi, które regulują kwestie standardów technicznych. Konieczność przestrzegania prawa, a w tym wymiany oświetlenia ulicznego starego typu na bardziej nowoczesne i pozwalające na obniżenie zużycia energii elektrycznej, to kolejny argument na korzyść oferowanej przez naszą firmę technologii LED.

   

  Energooszczędne oświetlenie uliczne to rozwiązanie korzystne z wielu względów. Zastosowanie opraw LED przekłada się na obniżenie kosztów utrzymania infrastruktury oświetleniowej, ogranicza emisję dwutlenku węgla do środowiska, a jednocześnie jest zgodne z obowiązującymi normami unijnymi. Ponadto oświetleniem LED można dowolnie sterować, dostosowując natężenie światła do panujących warunków albo zależnie od potrzeb. Planując modernizację oświetlenia ulicznego warto więc już dziś pomyśleć o wprowadzeniu nowoczesnych technologii LED.

  Chcesz dowiedzieć się więcej?

  Tomasz Kołoszczyk

  Napisz do naszego eksperta

   

  Tomasz Kołoszczyk-Jakubowski

  Ekspert ds. profesjonalnych rozwiązań oświetleniowych

  Popularne produkty