Jesteś teraz w witrynie Philips lighting. Dostępna jest zlokalizowana wersja w Twoim języku.
Sugestie

  Oto technologie, które gwarantują jeszcze lepszą zabawę na trybunach i przed telewizorami

   

  Inteligentne instalacje na stadionach to żadna nowość. Stosowane tam rozwiązania po prostu muszą być smart, zwłaszcza jeśli chodzi o wydarzenia wyjątkowej rangi, takie jak walka o tytuł najlepszej drużyny świata. Wszystko z troski o kibica - obecne na trybunach tłumy muszą mieć zagwarantowaną wygodę i bezpieczeństwo. Ale i fani zebrani przed telewizorami również chcą cieszyć się najwyższą jakość transmisji.

  Idea smart city jest coraz popularniejsza. Jakich korzyści mogą spodziewać się samorządowcy z wdrożenia np. inteligentnych systemów zarządzania oświetleniem? 
  Idea smart city jest coraz popularniejsza. Jakich korzyści mogą spodziewać się samorządowcy z wdrożenia np. inteligentnych systemów zarządzania oświetleniem? 
  W 2014 roku kibice PSV Eindhoven dość dosadnie wyrazili swój sprzeciw przeciw planowanej instalacji łącza Wi-Fi na stadionie. Podczas meczu otwarcia rozgrywek holenderskiej ekstraklasy (który ich klub wygrał 6:1), wywiesili na trybunach płachtę z hasłem, które w ostrych słowach krytykowało najnowszy pomysł zarządu. Jakie były ich obawy? Choć dziś wydaje się to niezbyt niezrozumiałe, parę lat temu argumentowano to tak, że kibice zamiast zagrzewać drużynę do walki, będą wpatrywać się w ekrany swoich telefonów. Od tego czasu minęły jednak cztery lata. Wi-Fi na stadionach powoli staje się standardem (to jeden z podstawowych wymogów FIFA), a kibice na trybunach bawią się tak samo dobrze, jak dawniej, o ile nie … lepiej.

  To wszystko kwestia perspektywy

   

  Smartfon wcale nie musi odciągać nas od tego, co dzieje się tu i teraz, choć trzeba przyznać, że kibice lubią dzielić się emocjami, jakich doświadczają na stadionie. Ubiegłoroczny finał Ligi Mistrzów (gdy Real Madryt rywalizował o puchar z Juventusem Turyn), wygenerował 29 milionów wzmianek w mediach społecznościowych!
   

  Sięgając po smartfon podczas meczu, niekoniecznie musimy jednak mieć na celu zrobienie zdjęcia i przesłanie go znajomym. Równie dobrze możemy uruchomić aplikację, jaką udostępnia nam klub. Po co? Chociażby, by zobaczyć powtórkę ostatniej akcji (inną niż ta wyświetlona na telebimie) lub sprawdzić statystyki drużyny. To znacząco rozszerza dotychczasową perspektywę. Z trybun nie widać przecież wszystkiego, co dzieje się na płycie boiska, a to co wyświetlane jest na ekranach, nie koniecznie musi nas satysfakcjonować. Czasem zdarza się również przegapić kluczowy moment, a dysponując aplikacją, gdzie pojawiają się ciągłe aktualizacje z przebiegu meczu, można szybko nadrobić zaległości. 

  Cheeseburger i frytki do sektora 119

  Cheeseburger i frytki do sektora 119


  Dostęp do darmowego Internetu rozwiązuje też wiele logistycznych problemów, z jakimi muszą borykać się organizatorzy wydarzeń sportowych. I tak na stadionie warszawskiej Legii, kibice, zamiast ustawiać się w kolejkach po przekąski, mogą zamówić je do zajmowanego przez siebie miejsca przy pomocy aplikacji (dzięki temu nie ma szans, że ominie nas jakaś ważna akcja), a na Levi’s Stadium w San Francisco aplikacja pomaga kibicom znaleźć miejsce parkingowe przed meczem, miejsce na trybunie oraz pokazuje najkrótszą drogę do wyjścia i toalety. Podobne rozwiązanie wdrożono na stadionie FK Krasnodar, gdzie podczas tegorocznego mundialu trenować będzie reprezentacja Hiszpanii. FK Krasnodar to zresztą jeden z najnowocześniejszych, o ile nie najnowocześniejszy stadion w Rosji. Jego wizytówką jest gigantyczny, zsynchronizowany z oświetleniem ekran LED, który otacza całe trybuny. Obiekt ma też podgrzewane podczerwienią siedzenia i gigantyczny parking podziemny. Mimo to, FIFA nie zdecydowała się rozegrać na nim ani jednego meczu, bo … jest on własnością prywatną. Wartą 1,4 miliardów złotych budowę w całości sfinansował miliarder Siergiej Galicki.

  I PSV Eindhoven finalnie udostępnił kibicom mobilną aplikację…


  … wcale nie skupia ona jednak całej uwagi kibiców. Na płycie stadionu dzieje się tak dużo, że zwyczajnie nie jest to możliwe. Kibice, którzy tak obawiali się nowych technologii na stadionie, bardzo szybko zostali przez nie pozytywnie zaskoczeni. Niedługo po tym, jak na stadionie PSV pojawiło się W-Fi, Philips zainstalował tam inteligentny system oświetlenia ArenaVision LED i…  mecze stały się jeszcze bardziej spektakularne! System ArenaVision działa w synchronizacji z muzyką, błyska i mieni się różnymi kolorami, gdy piłka wyląduje w którejś z bramek, tworzy też na płycie stadionu niesamowite iluminacje. Widzowie, którzy oglądają mecze rozgrywające się na stadionie w telewizji, również odczuli różnicę. Nowe oświetlenie LED gwarantuje bowiem najwyższej jakości obraz podczas transmisji i pozwala na odtwarzanie nagrań w bardzo zwolnionym tempie. Ani jedni, ani drudzy nie widzą jednak technologii, jaka stoi za całym show, a to właśnie ona pozwala nazwać system ArenaVision inteligentnym. Do sterowania efektami świetlnymi na stadionie służy specjalna aplikacja na urządzenia mobilne. Obsługa może więc włączać, wyłączać lub ściemniać światła z dowolnego miejsca. Raz opracowane ustawienia oświetlenia łatwo jest zapisać. Dzięki temu stadion z piłkarskiej areny może łatwo przeobrazić się w salę koncertową.
   

  Co na to kibice? Incydent z 2014 roku nigdy więcej już się nie powtórzył, frekwencja utrzymuje się natomiast powyżej poziomu 90% dostępnych miejsc. Fani najwyraźniej dostrzegli więc pozytywną stronę technologii. 

  Chcesz dowiedzieć się więcej?

  Tomasz Kołoszczyk

  Napisz do naszego eksperta

   

  Tomasz Kołoszczyk-Jakubowski

  Ekspert ds. profesjonalnych rozwiązań oświetleniowych