„Ta technologia zaspokoi potrzeby lokalnych obserwatoriów astronomicznych, pomoże nam zmniejszyć zużycie energii elektrycznej przez oświetlenie publiczne o ok. 65% oraz otworzy nam drogę do wdrażania rozwiązań smart city w naszej miejscowości.” – mówił Lope Alfonso burmistrz miasta i gminy Puerto de la Cruz, leżącego w północnej części Teneryfy. Technologia o której mowa to inteligentne oprawy oświetleniowe LED. Decyzją burmistrza zastąpiły one 6 000 wykorzystywanych dotychczas opraw ulicznych. Od tych tradycyjnych różni je wiele:
· Barwa emitowanego światła. Inteligentne oprawy LED świecą ciepłym, naturalnym światłem, które nie utrudnia obserwacji nieba.
· Dystrybucja światła. Wszystkie zastosowane oprawy kierują światło ku dołowi. Nie rozprasza się więc ono w atmosferze.
· Efektywność. Inteligentne oprawy LED są efektywniejsze o ok. 65% od oświetlenia tradycyjnego i o 16% od „bursztynowych” źródeł LED, które także są często wykorzystywane, by zminimalizować efekt rozświetlenia nieba.
· Sposób zarządzania. Oprawami Philips Luma i Philips ClassicStreet da się sterować zdalnie przy pomocy specjalnej aplikacji na komputer i urządzenia mobilne (Signify’s Interact City System). Światło można więc łatwo rozjaśnić bądź przyciemnić bez konieczności pracy na wysokościach. Do systemu zostanie podłączonych także 1500 wciąż wykorzystywanych lamp sodowych.
· Czujniki światła dziennego. 100 z 6000 tysięcy zainstalowanych opraw zostanie wyposażonych w inteligentne czujniki światła dziennego, które będą automatycznie uruchamiać je o zmroku i gasić nad ranem. Jeśli rozwiązanie się sprawdzi, nie jest wykluczone, że dołączą do nich inne inteligentne sensory np. czujniki dźwięku, zanieczyszczeń powietrza czy natężenia ruchu ulicznego.
Montaż nowych opraw ma się zakończyć w sierpniu 2018 r. Czy to wystarczy, aby niebo nad Teneryfą pozostało przejrzyste? Jeśli inne gminy podejmą podobne działania, powinniśmy być o to spokojni. A nie jest to ich dobra wola, lecz wymóg prawny – od 1988 r. niebo nad Wyspami Kanaryjskimi chroni bowiem ustawa o jakości warunków obserwacji astronomicznej dla obserwatoriów Instituto de Astrofísica de Canarias (IAC). Od tego czasu wszystkie gminy na wyspach są zobowiązane do poszukiwania rozwiązań mających na celu łagodzenie skutków zanieczyszczenia światłem.