Jesteś teraz w witrynie Philips lighting. Dostępna jest zlokalizowana wersja w Twoim języku.
Sugestie

  Oszczędność energii: jak oświetlenie LED wpływa na koszty energii?


  Rachunki za energię elektryczną to jedna z ważnych pozycji na liście kosztów związanych z utrzymaniem domu, biura, zakładu produkcyjnego czy też innego rodzaju przedsiębiorstw. Nic, więc dziwnego, że tak wiele osób poszukuje sposobów na ograniczenie tego typu wydatków. Wbrew pozorom znalezienie oszczędności nie jest wcale trudne – wystarczy zadbać o energooszczędne oświetlenie.
  Rachunki za energię elektryczną, to stałe wydatki, jakie ponosić muszą zarówno przedsiębiorcy prowadzący własną działalność gospodarczą, jak i osoby korzystające z energii elektrycznej w swoich domach. Dziś wiele osób nie wyobraża już sobie życia bez stałego dostępu do komputera z Internetem, sprzętu AGD ułatwiającego wykonywanie codziennych prac domowych, czy też funkcjonowania zakładów produkcyjnych bez nowoczesnych urządzeń. Często jednak zapominamy o oświetleniu – sztuczne światło towarzyszy nam tak często, że niemal nie zwracamy na nie uwagi. Tymczasem odpowiada ono za niemałą część poboru energii elektrycznej, a korzystanie z niego znacząco wpływa na wysokość rachunków za energię elektryczną. Aby je obniżyć, warto sięgnąć po oświetlenie LED.
  Oszczędność energii: jak oświetlenie LED wpływa na koszty energii

  Lampy LED, a inne źródła światła


  Oprawy ledowe na pozór niewiele różnią się od tradycyjnego rodzaju żarówek wolframowych – zależnie od wybranego produktu uzyskać można nie tylko podobne nasilenie i temperaturę barwową światła, ale też sam kształt tego typu opraw nie odbiega od tych tradycyjnych. Żarówki ledowe są jednak wykonane m.in. z tworzywa sztucznego, co zapewnia ich większą wytrzymałość, a źródłem światła w ich przypadku są diody elektroluminescencyjne. Co jednak najważniejsze – od 45% do 55%% energii elektrycznej pobieranej przez tego rodzaju oprawy jest przekształcane w światło widzialne, podczas gdy w przypadku żarówek wolframowych było to zaledwie 5-10%. Warto przy tym zaznaczyć, że chociaż żarówki ledowe zużywają podczas pracy znacznie mniej energii elektrycznej, emitują mocniejszy strumień światła. Przykładowo żarówka wolframowa pobierająca 40kWh/1000h daje strumień światła o mocy 270 lumenów, zaś ledowa przy zużyciu 7 kWh/1000h emituje światło o mocy 550 lumenów. Wypada ona korzystniej również w porównaniu do świetlówek energooszczędnych dających światło o mocy 420 lumenów przy poborze energii na poziomie 9kWh/1000h. Ponadto w czasie pierwszych pięciu sekund po włączeniu świetlówka rozgrzewa się pobierając większą ilość energii elektrycznej – częste włączanie i wyłączanie tego typu źródeł światła jest więc mało ekonomiczne.
  Oszczędność energii: jak oświetlenie LED wpływa na koszty energii
  Zastanawiając się nad opłacalnością wymiany tradycyjnych żarówek wolframowych lub energooszczędnych świetlówek na lampy LED należy też wspomnieć o trwałości każdego z wymienionych źródeł światła. W tym zestawieniu oprawy ledowe wypadają zdecydowanie najkorzystniej. Czas pracy tradycyjnych żarówek wynosi 1000h, świetlówek energooszczędnych – 10 000h, zaś lamp LED – 50 000h. Oprócz oszczędności wynikających z niższego poboru energii elektrycznej, stosowanie nowoczesnych żarówek ledowych jest bardziej opłacalne również z powodu rzadszej konieczności ich wymiany. Ponieważ są one odporne na uszkodzenia, z pewnością posłużą przez długi okres czasu.

  Podsumowanie

   

  Wymiana tradycyjnych żarówek na żarówki ledowe to z pewnością najłatwiejszy sposób na obniżenie rachunków za energię elektryczną. Ich stosowanie nie wymaga zmiany instalacji elektrycznej – wystarczy jedynie zamienić tradycyjne źródła światła na ledowe. Według specjalistów rozwiązanie to pozwoli osiągnąć oszczędności na poziomie nawet 65%, zwłaszcza jeśli żarówki ledowe pracować będą w tych pomieszczeniach, gdzie sztuczne oświetlenie wykorzystywane jest w ciągu dnia przez dłuższy czas. Montaż tego typu źródeł światła obniży rachunki za prąd nie tylko w prywatnych mieszkaniach, ale także dużych zakładach produkcyjnych, biurach, przedsiębiorstwach, a nawet sprawdzi się w przypadku oświetlenia ulicznego. Zastosowanie lamp LED będzie więc doskonałym rozwiązaniem wszędzie tam, gdzie liczy się wysoka jakość oświetlenia przy jednoczesnym ograniczeniu wydatków za energię elektryczną. 

  Chcesz dowiedzieć się więcej?

  Napisz do naszego eksperta