Więcej marek od

  Światło jako czynnik wpływający na komfort i wydajność pracy


  Nowoczesne biura wyposażane są w technologie i systemy, których celem jest zwiększenie wydajności pracowników. Efekt ten można uzyskać poprzez odpowiednie zaaranżowanie przestrzeni biurowej przekładające się na dobre samopoczucie przebywających w niej osób. Jednym z elementów mających wpływ na produktywność zatrudnionych jest dobrze zaprojektowane oświetlenie oraz wybór wysokiej jakości źródeł światła

  Oświetlenie biurowe, a wydajność pracy


  Pracodawcy chcąc obniżyć koszty prowadzonej działalności często ograniczają przestrzeń przypadającą na jednego pracownika. Jednocześnie zdają sobie sprawę, że tego typu zmiany nie mogą odbyć się kosztem komfortu pracy, ponieważ wpłynie to na wydajność zatrudnionych osób, a tym samym może obniżyć zyski całej firmy. Jednym z kluczowych czynników wpływających na komfort pracy jest odpowiednie oświetlenie biurowe. Nie ma w tym nic dziwnego – ludzie przez miliony lat żyli na otwartej przestrzeni, stąd człowiek dostosował rytm życia do sezonowych i dziennych zmian światła słonecznego. Obecnie większość czasu w ciągu dnia spędzamy wewnątrz budynków, gdzie poziom światła jest znacznie niższy niż na zewnątrz w najbardziej nawet pochmurne dni. Wysokiej jakości źródła światła, które zostaną rozmieszczone w prawidłowy sposób, mają więc ogromny wpływ na samopoczucie pracowników.

   

   

  Jak światło wpływa na nasze samopoczucie?


  Pierwszym i najbardziej oczywistym zadaniem światła sztucznego jest stworzenie optymalnych warunków do prawidłowego postrzegania otoczenia. Przyjmuje się, że 80% informacji do naszego mózgu dociera właśnie przez zmysł wzroku, nic więc dziwnego, że długa praca przed ekranem komputera powoduje zmęczenie oczu. Dobrze zaprojektowane oświetlenie pozwoli jednak stworzyć optymalne warunki do wykonywania obowiązków zawodowych i pomoże skupić się na realizowanych zadaniach. Według naukowców natężenie światła znacząco wpływa na nasze samopoczucie czy zdolność do koncentracji. Przeprowadzone badania wykazały, że pacjenci przebywający w słonecznych pomieszczeniach odczuwali mniejszy ból i byli mniej zestresowani, a osoby cierpiące z powodu depresji zauważali osłabienie związanych z nią dolegliwości. Światło ma także kluczowe znaczenie dla regulowania cyklów snu i czuwania. Większość z nas śpi średnio o ok. 1,5 godziny za mało w ciągu doby, przez co czujemy się zmęczeni, trudniej jest nam się skoncentrować i jesteśmy bardziej podatni na stres. Niedobory snu mają też swoje konsekwencje w postaci problemów zdrowotnych, wśród których wymienić można zmniejszoną odporność czy podatność na choroby sercowo-naczyniowe i nowotwory. Pamiętając o działaniu światła na nasze samopoczucie i funkcjonowanie, nietrudno zauważyć, że właściwie zaprojektowane oświetlenie biurowe pozwala pracownikom uzyskać lepsze wyniki i poprawić ich wydajność.

  Białe światło z możliwością regulacji


  Nowoczesne oświetlenie ledowe marki Philips pozwala uzyskać białe światło o różnej temperaturze barwowej – od ciepłego, przez neutralne aż po zimne, które można zmieniać zależnie od potrzeb. Oprócz tego możliwe jest automatyczne dostosowanie pracy oświetlenia sztucznego w taki sposób, by imitowało naturalne światło słoneczne w ciągu dnia. Produkty Philips przeznaczone do biur pozwalają też na wybór oświetlenia standardowego, sprzyjającego koncentracji, przeznaczonego do prezentacji lub pozwalającego się wyciszyć. Dynamiczne oświetlenie zmieniające się w ciągu dnia i możliwość wyboru gotowych ustawień to nie wszytko – użytkownicy mogą sterować pracą źródeł światła zależnie od swoich indywidualnych potrzeb. Do produktów gwarantujących tego typu udogodnienia należą lampy z linii PowerBalance i LuxSpace.

  Napisz do naszego eksperta


  Boris Zupancic
  Ekspert ds. Profesjonalnych rozwiązań oświetleniowych