Jesteś teraz w witrynie Philips lighting. Dostępna jest zlokalizowana wersja w Twoim języku.
Sugestie

  Oświetlenie LEDowe bez tajemnic

  Oświetlenie LEDowe bez tajemnic


  Chociaż oświetlenie ledowe ma liczne zalety, wiele osób rezygnuje z wymiany tradycyjnych żarówek na źródła światła wykonane w tej technologii. Przyczyną takiego stanu rzeczy są ciągle powszechne mity dotyczące lamp LED. Poniżej prezentujemy odpowiedzi na najczęściej zadawane przez Klientów pytania, które mogą rozwiać szereg wątpliwości.

   

  Czy żarówki LED są bezpieczne dla zdrowia?

   

  Tak. Lampy ledowe nie zawierają żadnych szkodliwych substancji, jak rtęć, ołów czy inne toksyczne materiały, dlatego ich użytkowanie jest w pełni bezpieczne. Same żarówki LED można poddawać recyklingowi, podobnie jak każde inne urządzenie elektroniczne. Więcej na ten temat znajdziecie tutaj.

   

  Czy światło ledowe może uszkodzić wzrok?

   

  Nie. Wbrew dość powszechnej opinii oświetlenie LED jest równie bezpieczne dla wzroku jak inne źródła sztucznego światła. Warto jednak podczas zakupów zwrócić uwagę, czy wybrany produkt posiada certyfikat potwierdzający jego jakość. Firma Philips dużą wagę przywiązuje do kwestii bezpieczeństwa, dlatego nasze żarówki ledowe są poddawane testom, a podczas produkcji wykorzystywane są tylko materiały najwyższej jakości. Niskiej klasy lampy LED mogą powodować efekt migotania, który negatywnie wpływa na samopoczucie użytkowników. Jeśli jednak instalacja jest sprawna, a żarówka pochodzi od wiarygodnego i sprawdzonego producenta, problem ten nie występuje.

   

  Czy żarówki LED dają tylko zimne światło?

   

  Nie. Nowoczesne oświetlenie ledowe dostępne jest w wielu kolorach. W przypadku lamp emitujących białe światło można wybrać zarówno produkty dające światło o ciepłej temperaturze barwowej, które sprzyja wyciszeniu, a przez to doskonale sprawdza się w sypialni; jak i chłodne o działaniu pobudzającym, a więc idealne do gabinetu czy biura. W naszej ofercie znaleźć można także lampy z możliwością zmiany temperatury barwowej białego światła zależnie od potrzeb użytkowników.

   

  Czy żarówki LED dają mniej jasne światło od tradycyjnych odpowiedników?

   

  Nie. Lampy ledowe dają tyle samo światła co żarówki tradycyjne czy świetlówki energooszczędne. Zasadnicza różnica polega w tym przypadku na zużyciu energii elektrycznej – dla przykładu żarówka LED firmy Philips o mocy 7 W daje tak samo jasne światło, co tradycyjna żarówka o mocy 60 W, albo energooszczędna świetlówka rurkowa o mocy 12 W. Duży wybór oświetlenia ledowego sprawia, że można stosować je również w domu, zarówno jeśli chcemy uzyskać światło ciepłe, jak i zbliżone do naturalnego światła dziennego.

   

  Które oznaczenie na opakowaniu informuje o jasności żarówki LED?

   

  Strumień świetlny wyrażony w lumenach (lm), czyli „lumeny” – wartość ta pozwala określic strumień świetlny lamp ledowych. W tradycyjnych żarówkach moc podawana była w watach, co umożliwiało określenie jej jasności. W przypadku oświetlenia ledowego należy kierować się właśnie strumieniem świetlnym podawanym w lumenach – im jest ich więcej, tym mocniejsze światło emituje żarówka. Aby ułatwić klientom podjęcie właściwej decyzji, na opakowaniach produktów ledowych podawana jest moc tradycyjnej żarówki emitującej światło o takim samym natężeniu. Na przykład każdy LED-owy zamiennik np. 60W żarówki musi emitować strumień świetlny o wartości 806 lumenów.

   

  Czy żarówki LED są znacznie droższe od tradycyjnych?

   

  Koszt zakupu żarówki ledowej jest wyższy, niż w przypadku tradycyjnych źródeł światła. Jednak ze względu na znacznie niższe zużycie energii elektrycznej podczas stosowania oświetlenia LED inwestycja ta pozwalana na duże oszczędności. Warto też wspomnieć, że żarówki ledowe mogą działać nawet 15 lat, co również wpływa na znaczne obniżenie kosztów eksploatacji.

   

  Czy żarówki LED są wrażliwe na wstrząsy?

   

  Nie. W lampach ledowych nie ma żadnych ruchomych elementów, żarników czy kruchego szkła, co gwarantuje ich dużą wytrzymałość na wstrząsy. Dotyczy to przede wszystkim produktów renomowanych firm, które poddawane są odpowiednim testom zapewniającym ich trwałość.

   

  Czy lampy ledowe potrzebują dużo czasu na rozgrzanie się?

   

  Nie. W przeciwieństwie do świetlówek, które mogą włączać się powoli i migać, żarówki LED działają z pełną mocą tuż po włączeniu. Ich częstsze włączanie i wyłączenie nie wpływa ponadto na skrócenie trwałości tego typu źródeł światła.