Jesteś teraz w witrynie Philips lighting. Dostępna jest zlokalizowana wersja w Twoim języku.
Sugestie

  Czym jest i jak dopasować barwę światła do
  pomieszczenia

  Temperatura barwowa światła – wszystko co musisz wiedzieć

   

  Podczas poszukiwania odpowiednich opraw oświetleniowych do mieszkania wiele osób kieruje się głównie mocą emitowanego przez nie światła. Warto jednak zwrócić uwagę również na inny ważny parametr decydujący o komforcie użytkowania, jakim temperatura bawrowa światła. Do czego odnosi się to określenie i jak wybrać żarówkę spełniającą w najwyższym stopniu nasze oczekiwania?
   

  Temperatura barwowa światła


  Światło białe można określić, jako ciepłe, chłodne albo neutralne, a każde z nich w inny sposób wpływa na nasze samopoczucie oraz postrzeganie otoczenia: światło zimne pobudza do działania i sprzyja koncentracji, zaś ciepłe – ułatwia zrelaksowanie się i wyciszenie. Ponieważ ze światła sztucznego korzystamy bardzo często, zwłaszcza jesienią i zimą, powinno ono być w pełni dobrane do naszych potrzeb, aktywności, a także konkretnego pomieszczenia, w którym jest stosowane.

  Do określenia barwy światła służy wyrażana w Kelwinach temperatura barwowa, przy czym światło ciepłe ma temperaturę barwową poniżej 3300 K, zaś zimne – powyżej 5000 K, a więc im niżej skali, tym bardziej żółty odcień światła białego. Podczas zakupów warto zwrócić na to uwagę. Dla ułatwienia podjęcia właściwej decyzji na opakowaniach żarówek LED firmy Philips podawana jest informacja dotycząca barwy emitowanego przez nie światła, np. 2 700 K..

  Gdzie sprawdzi się „ciepłe”, a gdzie „zimne” światło?


  Temperatura barwowa światła ma decydujący wpływ na nasze samopoczucie, dlatego też poszukując odpowiednich żarówek warto kierować się temperaturą barwową podczas zakupów. „Ciepłe” światło zbliżone do żółtego sprawia, że łatwiej nam się wyciszyć i zrelaksować, dlatego będzie ono odpowiednie do sypialni oraz do oświetlenia strefy odpoczynku w salonie. 

  „Chłodne” światło o barwie zbliżonej do niebieskiego z kolei pobudza do działania i sprzyja skupieniu się, stąd też warto zastosować je w gabinecie albo do oświetlenia biurka przeznaczonego do pracy. Pamiętajmy też, że w niektórych miejscach najlepsze rozwiązanie to światło maksymalnie zbliżone do dziennego z wysokim wskaźnikiem oddawania barw (Ra). Należą do nich garderoba i łazienka, a więc przestrzeń, gdzie komponujemy strój lub wykonujemy makijaż.
  Temperatura barwowa światła – co musisz wiedzieć

  Szybka zmiana temperatury barwowej światła


  W każdym domu znajdują się pomieszczenia, które wymagają zarówno ‘chłodnego’, jak i ‘ciepłego’ oświetlenia zależnie od pory dnia czy naszej aktywności. W sypialni o poranku najlepiej sprawdza się „chłodne” światło, które ma właściwości pobudzające, w efekcie czego łatwiej nam się wstaje, gdy za oknem wciąż jest ciemno. To samo pomieszczenie wieczorem powinno stać się oazą spokoju oraz miejscem ułatwiającym relaks, a taki efekt można osiągnąć za pomocą ciepłego światła. Podobne przykłady można mnożyć –w łaziencenie tylko przygotowujemy się do nowego dnia, ale wieczorem chętnie bierzemy w niej relaksującą kąpiel. Salon w wielu domach za dnia pełni funkcję gabinetu, a wieczorem stanowi przytulną przestrzeń, w której można miło spędzić czas z bliskimi. Stosowanie kilku źródeł światła w tego typu wielofunkcyjnych miejscach mogłoby być kłopotliwe, dlatego warto poszukać innych rozwiązań. Jednym z najwygodniejszych są źródła światła wchodzące w skład systemu Philips Hue. Ich temperaturą barwową można sterować za pośrednictwem smartfonalub specjalnego przełącznika. Aby móc skorzystać z tej technologii wcale nie trzeba instalować dodatkowych ściemniaczy czy ingerować w istniejącą instalację –wystarczy zaopatrzyć się w zestaw startowy Philips Hue. W jego skład wchodzą trzy inteligentne żarówki LED, emitujące wyłącznie białe światło, światło w różnych odcieniach bieli lub 16 milionach kolorów (3 warianty do wyboru) oraz mostek sieciowy, dzięki któremu mogą one łączyć się z internetem.


  Chociaż oświetlenie ledowe zyskuje sobie coraz większą popularność wśród użytkowników, wiele osób jest przekonanych, że tego typu żarówki emitują wyłącznie chłodne światło zbliżone do niebieskiego. Oczywiście jest to błąd – nowoczesne oprawy i źródła LED mogą emitować zarówno ciepłe, jak i zimne światło, dzięki czemu doskonale sprawdzą się one zarówno w sypialni, pokoju dziennym czy dziecięcym, jak i w pomieszczeniach biurowych, szkołach lub zakładach pracy. Wystarczy tylko wybrać odpowiedni produkt.