na dwóch oddziałach neurochirurgii w ramach programu HosPilot przyczyniły się do poprawy samopoczucia pacjentów i obniżenia zużycia energii. Wyższa jakość oświetlenia poprawiła także komfort pracy personelu szpitala”.
— Henk Timmerman, dyrektor ds. infrastruktury centrum UMCG
Główną ideą projektu HosPilot było ograniczenie zużycia energii elektrycznej. Został przygotowany w celu zbadania skutków stosowania energooszczędnych technologii w trzech europejskich szpitalach. Badanie obejmowało pomiar rocznego zużycia energii przez systemy instalacji ogrzewania, wentylacji, klimatyzacji i oświetlenia, a następnie porównanie wyników z tymi, które uzyskano po przeprowadzeniu prac modernizacyjnych.
W całym szpitalu zainstalowano oświetlenie LED poprawiające komfort pacjentów i personelu oraz zmniejszające zużycie energii. W pomieszczeniach dziennych i rodzinnych zamontowano oprawy typu downlight z rodziny LuxSpace Mini LED oraz czujniki OccuPlus, automatycznie zmniejszające poziom natężenia światła. Dodatkowo pacjenci i odwiedzający mogą za pomocą kontrolera ToBeTouched dowolnie zmieniać barwę światła, co wpływa korzystnie na ich samopoczucie.
W salach pacjentów zamontowano oprawy typu downlight LuxSpace Compact LED, tworzące przyjemną atmosferę. W toaletach znalazły się oprawy LuxSpace Micro LED wyposażone w czujnik ruchu, który automatycznie wyłącza światło, jeśli w pomieszczeniu nikt się nie znajduje. Biura wyposażono w energooszczędne oświetlenie na bazie opraw do wbudowania typu TL5, a korytarze — w lampy SmartForm LED. Te innowacyjne źródła światła wyposażone są w sterowniki natężenia mocy, a dzięki specjalnej konstrukcji nie oślepiają pacjentów przewożonych między pomieszczeniami.
Nowy system oświetlenia przynosi znaczące oszczędności, poprawiając także komfort przebywania i pracy w budynku. Dyrektor szpitala Hank Timmerman stwierdza: „To niesamowite, jak zmiana oświetlenia wpływa na otoczenie. Odczucia wzrokowe są teraz dużo przyjemniejsze. Personel wielokrotnie podkreślał, że warunki pracy znacząco się poprawiły”.