Jesteś teraz w witrynie Philips lighting. Dostępna jest zlokalizowana wersja w Twoim języku.
Sugestie

  Poprawa komfortu
  pacjentów

  Uniwersytecki Ośrodek Medyczny (UMCG),
  Groningen, Holandia


  Dowiedz się, jak pilotażowy program wymiany oświetlenia przyczynił się do obniżenia kosztów energii w centrum UMCG.
  W punkcie rejestracji centrum UMCG wykorzystuje się energooszczędne oświetlenie do obiektów szpitalnych marki Philips

  Rozwiązania oświetleniowe
  zrealizowane

  na dwóch oddziałach neurochirurgii w ramach programu HosPilot przyczyniły się do poprawy samopoczucia pacjentów i obniżenia zużycia energii. Wyższa jakość oświetlenia poprawiła także komfort pracy personelu szpitala”.

   

  Henk Timmerman, dyrektor ds. infrastruktury centrum UMCG

  Pielęgniarka sprawdzająca stan pacjentki przebywającej na oddziale w centrum UMCG; energooszczędne oświetlenie marki Philips
  Personel centrum UMCG pochłonięty pracą; energooszczędne oświetlenie marki Philips

  Wyzwanie


  Uniwersyteckie Centrum Medyczne(UMCG) w Groningen jest jednym z największych szpitali w Holandii. W budynkach o łącznej powierzchni 350 000 metrów kwadratowych zużywa się ogromne ilości energii. Czy w ramach programu ograniczania zużycia energii HosPilot firmie Philips uda się zrealizować nowy system ekologicznego i komfortowego oświetlenia?
  Laboratorium centrum UMCG oświetlone za pomocą energooszczędnych lamp marki Philips

  Odpowiednie oświetlenie

   

  Główną ideą projektu HosPilot było ograniczenie zużycia energii elektrycznej. Został przygotowany w celu zbadania skutków stosowania energooszczędnych technologii w trzech europejskich szpitalach. Badanie obejmowało pomiar rocznego zużycia energii przez systemy instalacji ogrzewania, wentylacji, klimatyzacji i oświetlenia, a następnie porównanie wyników z tymi, które uzyskano po przeprowadzeniu prac modernizacyjnych.

   

  W całym szpitalu zainstalowano oświetlenie LED poprawiające komfort pacjentów i personelu oraz zmniejszające zużycie energii. W pomieszczeniach dziennych i rodzinnych zamontowano oprawy typu downlight z rodziny LuxSpace Mini LED oraz czujniki OccuPlus, automatycznie zmniejszające poziom natężenia światła. Dodatkowo pacjenci i odwiedzający mogą za pomocą kontrolera ToBeTouched dowolnie zmieniać barwę światła, co wpływa korzystnie na ich samopoczucie.

   

  W salach pacjentów zamontowano oprawy typu downlight LuxSpace Compact LED, tworzące przyjemną atmosferę. W toaletach znalazły się oprawy LuxSpace Micro LED wyposażone w czujnik ruchu, który automatycznie wyłącza światło, jeśli w pomieszczeniu nikt się nie znajduje. Biura wyposażono w energooszczędne oświetlenie na bazie opraw do wbudowania typu TL5, a korytarze — w lampy SmartForm LED. Te innowacyjne źródła światła wyposażone są w sterowniki natężenia mocy, a dzięki specjalnej konstrukcji nie oślepiają pacjentów przewożonych między pomieszczeniami.

   

  Nowy system oświetlenia przynosi znaczące oszczędności, poprawiając także komfort przebywania i pracy w budynku. Dyrektor szpitala Hank Timmerman stwierdza: „To niesamowite, jak zmiana oświetlenia wpływa na otoczenie. Odczucia wzrokowe są teraz dużo przyjemniejsze. Personel wielokrotnie podkreślał, że warunki pracy znacząco się poprawiły”.

  • Smart Interfaces
   Smart Interfaces
   W skład rodziny ToBeTouched wchodzą interfejsy użytkownika ułatwiające sterowanie oprawami/systememInterfejsy ToBeTouched są dostępne praktycznie dla wszystkich kombinacji opraw i ...

  Poprawa komfortu
  pacjentów

  Zespół

  Uniwersytecki Ośrodek Medyczny (UMCG), Groningen

  Klient

  Unica

  Instalator

  Peter van Dijken oraz André Hundt (UMCG), Arend Riemersma (Unica)

  Kierownicy projektu

  Sjef van Eggelen, Philips Lighting

  Projektant

  Pokrewne projekty