Odwiedzasz teraz witrynę internetową firmy Philips dotyczącą oświetlenia. Dostępna jest jej zlokalizowana wersja.
Wskazówki

  Inteligentne oświetlenie mieszkania

  Inteligentne oświetlenie mieszkania. Jak je zaprojektować?

   

  Inteligentne oświetlenie mieszkania nie jest jedynie fantazją rodem z filmów science fiction. Dziś faktycznie mamy dostęp do technologii, dzięki której wyłączymy światło w domu, siedząc za biurkiem w pracy. Co więcej, instalacja takiego systemu nie musi wiązać się z poważnym remontem ani ogromnym wydatkiem. Zobacz, jakie to proste!

  Inteligentne oświetlenie mieszkania – ile to kosztuje? Co będzie mi potrzebne?

   

  Inteligentne oświetlenie to takie, które może komunikować się z internetem i innymi inteligentnymi urządzeniami. W przypadku oświetlenia Philips Hue komunikacja odbywa się za pośrednictwem bluetooth. Wszystkie nasze żarówki i lampy mogą bezprzewodowo komunikować się z aplikacją Hue bez konieczności dokupywania żadnych dodatkowych urządzeń. Dopiero gdy uznamy, że system składający się z 10 punktów świetnych jest dla nas za mały, warto uzupełnić go o mostek sieciowy.

  W praktyce oznacza to, że do stworzenia systemu inteligentnego oświetlenia w małym mieszkaniu potrzebujemy raptem kilka żarówek Hue i smartfona. Jeśli zależy nam na tym, aby światłem można było sterować głosem, system można rozbudować o urządzenie Google Home czy Amazon Alexa.

   

  Biorąc pod uwagę to, że żarówka Philips Hue z bluetooth średnio kosztuje ok. 80 zł, a głośnik Google Home ok. 300 zł, system inteligentnego oświetlenia składający się z 10 żarówek i inteligentnego głośnika będzie kosztować ok. 1100 zł. W cenę nie jest wliczony koszt smartfona niezbędnego do zarządzania systememe, jednak aplikacja Philips Hue jest bezpłatna.

  Wymiana oświetlenia mieszkania na inteligentne. Od czego zacząć?

   

  Wymiana oświetlenia mieszkania na inteligentne może przebiegać etapami:

  Etap 1. Wybór produktów oświetleniowych

  Na początku proponujemy zainwestować w kilka inteligentnych żarówek, lamp lub taśm LED. Oto czym się charakteryzują.

   

  Inteligentne żarówki:

  • Żarówki Hue White. Doskonale sprawdzają się wszędzie tam, gdzie wystarczy zwykłe, białe światło bez możliwości regulacji temperatury barwowej. Mogą to być np. pomieszczenia gospodarcze.
  • Żarówki Hue White Ambiance. Temperaturą barwową tych żarówek można już swobodnie sterować. Warto je więc zamontować w pomieszczeniach, w których potrzebne jest zarówno bardzo jasne, jak i ciepłe światło, np. w łazience (jasne światło do golenia się i wykonywania makijażu, ciepłe do relaksującej kąpieli) czy kuchni (jasne światło przydaje się podczas przygotowywania jedzenia, ciepłe wprowadza przyjemną atmosferę podczas jedzenia posiłków).
  • Żarówki Hue White and Color Ambiance. Te żarówki mogą już świecić wszystkimi kolorami tęczy. Sprawdzą się więc w salonie, ponieważ można je zsynchronizować z telewizorem. Nie jest jednak wykluczone, że znajdziesz dla nich też inne zastosowanie. Kąpiel w łazience oświetlonej kolorowym światłem również może być bardzo przyjemna.

   

  Wybór żarówek powinien być więc podyktowany naszymi indywidualnymi potrzebami. Nie musimy montować wszędzie kolorowych żarówek, które kosztują najwięcej. W wielu miejscach sprawdzą się żarówki emitujące wyłącznie białe światło.

   

  Inteligentne taśmy LED

   

  W niektórych miejscach lepiej niż klasyczne żarówki sprawdzą się taśmy LED. One także dostępne są w wersji inteligentnej, jednak tylko w wariancie White and Color Ambiance, ponieważ często pełnią rolę dekoracyjną.

   

  Podczas planowania inteligentnego oświetlenia w mieszkaniu, warto mieć więc na uwadze także taśmy LED. Można je zamontować np. przy schodach, pod szafkami w kuchni czy za telewizorem.

   

  Inteligentne lampy LED

   

  Poza żarówkami i taśmami LED do wyboru mamy także wiele lamp do różnych zastosowań. Szczególną uwagę warto zwrócić na lampę Philips Hue Go, ponieważ jest to bardzo praktyczny i wielofunkcyjny produkt. Ta przenośna, bezprzewodowa lampa podobnie jak żarówki Hue White and Color Ambiance może świecić wszystkimi kolorami. Sprawdza się w wielu sytuacjach. Możesz zabrać ją do łazienki i wziąć w jej świetle relaksującą kąpiel, postawić na stole w jadalni podczas kolacji, a nawet zabrać ze sobą do ogrodu.

   

  Etap 2. Uzupełniamy nasz system oświetleniowy o czujniki ruchu i inne akcesoria

  Gdy wybraliśmy już wszystkie punkty świetlne, pora zabrać się za ich automatyzację. Po części możemy to zrobić w aplikacji. Wystarczy ustawić w niej odpowiednie harmonogramy godzinowe zgodne z naszymi przyzwyczajeniami.

  Oprócz tego mogą nam się jednak przydać także czujniki ruchu, dzięki którym światło będzie uruchamiać się automatycznie bez wcześniejszego programowania ustawień. Czujniki ruchu świetnie sprawdzają się w korytarzu przy drzwiach wejściowych, przy schodach, ramie łóżka czy w łazience.

   

  Poza czujnikami mogą przydać się także przełączniki dotykowe do montażu na ścianie. Można zaprogramować je np. tak aby uruchamiały trzy twoje ulubione sceny świetne.

   

  Etap 3. Kupujemy mostek sieciowy (opcjonalnie)

   

  Jeśli nie masz w mieszkaniu więcej niż 10 punktów świetlnych, mostek prawdopodobnie nie będzie Ci potrzebny. Jeśli jednak okaże się, że jest to dla ciebie za mało, warto zastanowić się nad jego zakupem. Dzięki temu do systemu będzie można podpiąć aż 50 lamp i żarówek.

  inteligentne oświetlenie

  O czym pamiętać, projektując inteligentne oświetlenie do mieszkania

   

  Dobierając kolejne źródła światła do systemu Hue, należy się kierować przede wszystkim swoimi indywidualnymi potrzebami.

   

  • Jeśli nie masz w łazience wanny, kolorowe światło pewnie nie będzie Ci tam potrzebne. To ściemniane może jednak się przydać.
  • Jeśli masz osobną kuchnię, pewnie wystarczą Ci tam żarówki Hue White. Co innego w kuchni łączonej z salonem. Tam przydadzą się żarówki z możliwością regulowania temperatury barwowej. Dzięki nim po przygotowaniu posiłku światło można łatwo ściemnić.
  • Jeśli lubisz czasem pograć na konsoli albo urządzasz w salonie wieczory filmowe dla swoich znajomych, mogą ci się przydać kolorowe żarówki Hue oraz urządzenie Philips Hue Play HDMI Sync Box. Dzięki temu zestawowi żarówki będą mogły świecić kolorami odpowiadającymi tym na ekranie telewizora.

   

  Gdy już określisz, czego dokładnie potrzebujesz, wystarczy że zaopatrzysz się w odpowiednie produkty, które – tak jak wspominaliśmy – możesz kompletować stopniowo. Z montażem na pewno poradzisz sobie samodzielnie. Ogranicza się on do wkręcenia żarówek, ewentualnie do przyklejenia taśmy LED we właściwym miejscu. Nawet przełączników nie trzeba montować w ścianie. Wystarczy je do niej przykleić za pomocą dołączonej taśmy klejącej.

  Poznaj inteligentne oświetlenie Philips Hue na www.philips-hue.com

  Podobne artykuły

  • Oświetlenie w ogrodzie – jak wykorzystać nowoczesne rozwiązania?

   Oświetlenie w ogrodzie – jak wykorzystać nowoczesne rozwiązania?

   Na nastrój w ogrodzie wpływa nie tylko roślinność i mała architektura, ale także oświetlenie. Oto jak w pełni wykorzystać możliwości.

  • Inteligentne oświetlenie domu i jego elementy

   Inteligentne oświetlenie domu i jego elementy

   Inteligentny dom może dziś sobie stworzyć każdy z nas. Podpowiadamy przy pomocy jakich urządzeń zbudować taki system.