Odwiedzasz teraz witrynę internetową firmy Philips dotyczącą oświetlenia. Dostępna jest jej zlokalizowana wersja.
Wskazówki

  Rozświetl serce swojego domu - poznaj sposoby na jasną kuchnię

  Rozświetl serce swojego domu - poznaj sposoby na jasną kuchnię

  Z czym kojarzy Ci się kuchnia? Zapewne przede wszystkim (lub wyłącznie) z pomieszczeniem, w którym przygotowuje się posiłki. Jest to oczywiście skojarzenie bardzo słuszne, bowiem w zdecydowanej większości domów miejsce to właśnie takiemu celowi służy i jest to jego główna rola. Dlatego też najczęściej stawia się nie tyle na estetykę, co na funkcjonalność i wygodę. Czy słusznie? Jak urządzić kuchnię, aby była nie tylko w pełni praktyczna, ale też miła dla oka? Na początek postaw na odpowiednie oświetlenie LED do kuchni!

  Kuchnia – przestrzeń nie tylko robocza

   

  Nie ma ani odrobiny przesady w stwierdzeniu, że to kuchnia jest prawdziwym sercem domu. Często traktujemy ją nieco po macoszemu, ale to w niej spędzamy zdecydowanie więcej czasu niż się nam wydaje. Samo przygotowywanie posiłków każdego dnia zajmuje długie godziny, a dodatkowo niejednokrotnie właśnie w kuchni pijemy poranną kawę przed pracą, zapewniając sobie w ten sposób przyjemną chwilę relaksu.

  Bywa też, że we wnętrzu tym jemy posiłki, jeśli nie posiadamy wydzielonej jadalni. W kuchni zawsze coś się dzieje, jest to miejsce, które niemal bezustannie tętni życiem i przyciąga domowników cudownymi zapachami... Absolutnie nikt nie oprze się aromatowi domowej pomidorowej czy prawdziwego jabłecznika – każdy się skusi i zajrzy. Kuchnia z całą pewnością zasługuje na uwagę!

   

  Rola oświetlenia w kuchni

   

  Każde pomieszczenie, aby mogło należycie spełniać swoją funkcję, musi być odpowiednio przystosowane. Wobec tego w kuchni nie może zabraknąć takich elementów jak lodówka, piekarnik, zlewozmywak czy naczynia. Urządzając kuchnię, nie powinniśmy jednak całej swojej uwagi skupiać wyłącznie na tym. Równie istotne jest właściwe oświetlenie. Dlaczego?

   

  Z tej prostej przyczyny, że jego brak, bądź też zły dobór, zdecydowanie utrudniają wykonywanie nawet najprostszych czynności. Jeśli pragniemy urządzić w pełni funkcjonalną kuchnię, która służyć nam będzie niezawodnie zarówno jako miejsce do przygotowywania posiłków, miejsce do ich spożywania oraz do relaksu, powinniśmy postawić na kilka źródeł światła. Najlepszym wyborem będzie oświetlenie kuchenne typu LED. W tej kwestii warto się zdać na prawdziwego eksperta, jakim jest marka Philips. Historia firmy rozpoczyna się już końcem XIX wieku, a jej pierwszym produktem była… żarówka! Obecne oświetlenie led jest prawdziwą dumą marki.

  Oświetlenie oświetleniu nierówne

   

  Nie każdy zwraca na to uwagę, ale to prawda. Światło ma na nas zdecydowanie większy wpływ niż sądzimy. Dobierając oświetlenie musimy, zatem zwrócić uwagę na coś więcej niż tylko wygląd oprawy. Na co konkretnie? Na barwę światła. Im niższa jest tak zwana temperatura barwowa, tym „cieplejsze” w odbiorze jest światło. Barwa mierzona jest w  stopniach Kelvina– ta poniżej 3500 K sprzyja przede wszystkim relaksowi, wprowadza miły, spokojny nastrój, wycisza. Im wyższa temperatura barwowa, tym bardziej oświetlenie pobudza do działania i sprzyja koncentracji. Jak to się ma do urządzenia kuchni?

   

  Główne światło, czyli to, które znajduje się na suficie, powinno mieć charakter neutralny – np. pomiędzy 4000 a 4500 K. Nie jest zatem ani zbyt „usypiające” ani też wyjątkowo pobudzające.

   

  Jeżeli natomiast chodzi o doświetlenie przestrzeni roboczych, takich jak przede wszystkim blat, zlewozmywak, piekarnik, tutaj warto postawić na zimniejszą barwę, aby ułatwić i usprawnić sobie pracę. Od dłuższego czasu niezwykle modne (i wyjątkowo praktyczne!) jest oświetlenie pod szafki kuchenne. Może to być np. oświetlenie punktowe w postaci niewielkich rozmiarów oprawy, ale coraz to bardzo popularne są także wszelkiego rodzaju taśmy, paski i listwy LED-owe do kuchni.

   

  Oświetlenie LED pod szafki kuchenne zdecydowanie ułatwia przygotowywanie posiłków i wykonywanie innych czynności, czyniąc je szybszymi i bardziej bezpiecznymi. Interesującym rozwiązaniem jest również oświetlenie LED w kuchni wyposażone w czujnik ruchu, które automatycznie się uruchamia, gdy znajdziemy się w jego zasięgu – dzięki temu szybko doświetla określone obszary kuchni. Warto zdobyć się na odrobinę kreatywności i poeksperymentować ze światłem, bo dzięki temu możemy naprawdę wiele zyskać – przede wszystkim doskonałą przestrzeń zarówno do pracy jak i relaksu!

   

  Więcej informacji o oświetleniu kuchennym znajdziesz tutaj.