Odwiedzasz teraz witrynę internetową firmy Philips dotyczącą oświetlenia. Dostępna jest jej zlokalizowana wersja.
Wskazówki

  Jak zaprojektować oświetlenie LED schodów wewnętrznych?

  Rozświetl schody w swoim domu - dla atmosfery i bezpieczeństwa

  Zastanawiasz się, jak unowocześnić swój dom i uczynić go bardziej praktycznym? To bardzo dobrze, bowiem funkcjonalne wnętrza to wnętrza nie tylko wygodne, ale przede wszystkim bezpieczne. Bezpieczeństwo zaś jest absolutną podstawą, którą musisz zapewnić zarówno sobie jak i swoim domownikom, w szczególności małym dzieciom. Co zrobić, aby schody w domu były miejscem niezagrażającym nikomu z Was? Odpowiedź jest bardzo prosta – zainwestuj w odpowiednie oświetlenie LED na schody!

  Oświetlenie LED – schody pod kontrolą

   

  Oświetlenie schodów pełni szereg różnych funkcji. Znaczna część osób dobiera oświetlenie w taki sposób, aby całość tworzyła miłą dla oka aranżację. Owszem, oświetlenie schodowe LED pełni rolę dekoracyjną. Jeśli tylko jest właściwie dobrane, potrafi wprawić w prawdziwy zachwyt i z tym nie można polemizować. Choć funkcja estetyczna bez wątpienia jest ważna, przede wszystkim jednak liczy się wygoda i bezpieczeństwo korzystania.

   

  Zazwyczaj zapewne nie zastanawiasz się nad tym, ale gdyby tak nieco pochylić się nad tematem, wniosek jest jeden – każdego dnia Ty i Twoi bliscy korzystacie ze schodów dziesiątki razy. Schodzicie i wychodzicie po nich, a nawet biegacie (choć tego nie proponujemy, a wręcz stanowczo odradzamy!), często z rękami zajętymi zakupami i różnymi przedmiotami.

   

  Problem tkwi w tym, że schody bardzo często zlokalizowane są w miejscu, które nie posiada bezpośredniego dostępu do naturalnego światła, dlatego gdy tylko za oknem jest pochmurnie lub zapada zmierzch, na schodach robi się ciemno i niebezpiecznie… Zamiast błądzić po omacku i ryzykować upadek, lepiej zaopatrzyć schody w dobre oświetlenie. Wyjątkowego znaczenia nabiera to w momencie, gdy w domu są małe dzieci, które uwielbiają bawić się na schodach, często pozostawiają tam swoje zabawki i pomimo upomnień rodziców, nie zawsze ostrożnie schodzą czy wchodzą po schodach, kurczowo trzymając się balustrady.

  Innowacyjne rozwiązania w służbie bezpieczeństwu

  Innowacyjne rozwiązania w służbie bezpieczeństwu

   

  Oświetlenie schodów źródłami i oprawami LED to najlepszy wybór zarówno pod kątem bezpieczeństwa jak i oszczędności. Warto zdać się na prawdziwego lidera w dziedzinie technologii oświetlenia  LED-owego, jakim jest Philips – firma z tradycjami i niesamowitym dorobkiem. Nowoczesne lampy LED-owe gwarantują dużą oszczędność energii, są bardzo wydajne i trwałe.

   

  Jeżeli chodzi o oświetlenie schodowe, wybór jest obecnie ogromny, dlatego też znajdziesz coś dla siebie niezależnie od tego, w jakim stylu urządzone jest Twoje wnętrze i od tego, jakie są Twoje potrzeby oraz wymagania. Lampy sufitowe, kinkiety, oprawy montowane w ścianie czy w samych stopniach, paski i taśmy led – to wszystko jest do Twojej dyspozycji.

  Innowacyjne rozwiązania w służbie bezpieczeństwu

  Na co zwrócić uwagę oświetlając schody?
   

  Jak widzisz, tzw. „oprawy schodowe” są bardzo różne, dlatego musisz rozstrzygnąć, które rozwiązanie najlepiej się sprawdzi w przypadku Twoich schodów. Wiele zależy od rodzaju i wielkości schodów oraz przestrzeni, w jakiej się znajdują. Na co koniecznie musisz zwrócić uwagę?

  1. Natężenie światła - lampy, niezależnie od typu, muszą podświetlać schody wewnętrzne tak, aby każdy stopień był dobrze widoczny, ale z drugiej strony światło nie może być zbyt intensywne. Strumień światła powinien być nakierowany na stopnie schodów.

   

  2. Jeśli decydujesz się na oprawy wpuszczane w ścianę lub w same stopnie, muszą one być odpowiednio rozmieszczone, bo w przeciwnym wypadku mogą doprowadzić do oślepienia i w jego wyniku, do upadku. Podobnie jest w przypadku kinkietów – powinny znajdować się powyżej wzroku osoby wchodzącej lub schodzącej po schodach, by światło nie oślepiało.

   

  3. Kolejna istotna rzecz to przełączniki schodowe. Teoretycznie rzecz oczywista, a jednak wiele osób o tym zapomina. Idąc na górę musisz mieć możliwość włączenia oświetlenia na dole, a wyłączenia na górze – i odwrotnie. Dobrym rozwiązaniem jest również czujnik ruchu, dzięki któremu światło będzie automatycznie włączane, gdy tylko ktoś pojawi się na schodach.

   

  4. Na koniec zapamiętaj, że podobnie jak w przypadku mody, tak i w przypadku projektowania wnętrz, czasem „mniej znaczy więcej”. O co chodzi? Otóż o to, że nadmiar światła jest równie niewskazany co jego całkowity brak i tak samo wiąże się z zagrożeniem. Jak już wspomnieliśmy wyżej, zbyt duże natężenie światła bądź też zbyt duża liczba punktów świetlnych (czy to wpuszczonych w ścianę czy w stopnie) może doprowadzić do oślepienia. 


  Innowacyjne rozwiązania w służbie bezpieczeństwu