Odwiedzasz teraz witrynę internetową firmy Philips dotyczącą oświetlenia. Dostępna jest jej zlokalizowana wersja.
Wskazówki

    Inteligentne oświetlenie schodów
    schodów krok po kroku 

    Inteligentne oświetlenie schodów wewnętrznych – jak zrobić to dobrze?

     

    Inteligentne oświetlenie schodów niesie za sobą wiele korzyści i wbrew pozorom nie musi wiązać się ani z poważnym remontem, ani z ogromnym wydatkiem. Poniżej krok po kroku doradzamy, jak się do tego zabrać. Polecamy sprawdzone produkty i tłumaczymy, jak wygląda ich instalacja.

    Inteligentne oświetlenie schodów – kiedy może się przydać?

     

    Do tego, jak ważne dla bezpieczeństwa domowników jest odpowiednie oświetlenie schodów, nikogo nie trzeba przekonywać. Inteligentne oświetlenie – czy to schodów, czy całego mieszkania – wciąż jest jednak nowością i wielu z nas nie ma świadomości tego, jakie korzyści niesie za sobą ta technologia. Tymczasem jest ich sporo, i to nawet jeśli skoncentrujemy się wyłącznie na schodach w domu.

     

    Oto kilka sytuacji, kiedy inteligentne oświetlenie schodowe może znacząco zwiększyć komfort domowników i gości: 

     

    • Wyobraź sobie, że musisz wstać w nocy, aby udać się do łazienki, wypuścić psa albo przynieść choremu dziecku coś do picia. W każdej z tych sytuacji marzysz  jedynie o tym, aby zrobić co trzeba i za chwilę ponownie zapaść w sen. Niestety  intensywne światło przy schodach i w korytarzu często to utrudnia, bo skutecznie nas rozbudza. Gdyby było to inteligentne oświetlenie, zamiast jasnego, automatycznie zapaliłoby się delikatne nocne światło, które pozwala swobodnie się przemieszczać po domu, ale nie rozbudza nas w takim stopniu, co intensywne, białe światło.
    • Jeśli masz dzieci, doskonale wiesz, że maluchy nie zawsze zapalają światło przy schodach, bo wydaje im się, że dobrze znają swój dom. W domu, gdzie przy schodach zamontowane są inteligentne żarówki, nie trzeba się tym martwić, bo światło będzie zapalać się automatycznie, gdy tylko dziecko zbliży się do schodów.
    • Inteligentne oświetlenie przy schodach może być świetnym rozwiązaniem również z perspektywy gości, których postanowiliśmy przenocować. Oni w przeciwieństwie do naszych pociech nie znają domu i nie wiedzą, gdzie szukać włącznika świateł schodowych. Dzięki inteligentnemu oświetleniu nie będą musieli poruszać się po domu po omacku.

    To zaledwie trzy przykładowe scenariusze, kiedy może nam się przydać inteligentne oświetlenie schodów. Może być ich znacznie więcej – wszystko zależy od potrzeb i przyzwyczajeń domowników.

     

    Inteligentne oświetlenie schodów

    Inteligentne oświetlenie schodów wewnętrznych na trzy sposoby  

     

    Do oświetlenia schodów można wykorzystać różne produkty. Poniżej opisujemy trzy przykładowe realizacje.

       

        1.    Inteligentne oświetlenie schodów z wykorzystaniem taśmy LED

     

    Taśmy LED szczególnie dobrze sprawdzają się przy schodach ażurowych, gdzie taśmę można przykleić pod stopniem, dzięki czemu jest on doskonale oświetlony, a taśma praktycznie niewidoczna. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby przymocować taśmę do ściany wzdłuż schodów.

     

    Montaż taśm LED Hue jest bardzo prosty. Wiertarka i wkręty będą zbędne, ponieważ taśmy posiadają pasek samoprzylepny, dzięki któremu łatwo przymocować je do powierzchni stopnia. Jeśli taśma okaże się za długa, wystarczy ją przyciąć przy pomocy zwykłych nożyczek.

       

    Przyklejając taśmy, pamiętaj aby wyprowadzać przewody zawsze z tej samej strony. Dzięki temu łatwo je połączysz, a następnie podłączysz do zasilania.

     

    Aby zautomatyzować działanie oświetlenia, konieczny będzie również montaż czujników ruchu. Te z oferty Philips Hue również mocowane są na paski samoprzylepne, więc będzie to bardzo proste. Możesz zamontować czujnik przy każdym stopniu (wtedy taśmy będą zapalać się stopniowo jeden schodek po drugim) albo przy pierwszym i ostatnim stopniu (wtedy wszystkie taśmy zaświecą się, gdy postawisz nogę na pierwszym schodku).

     

    Na końcu trzeba jeszcze zaprogramować oświetlenie w aplikacji Hue. Do wyboru masz mnóstwo możliwości. Taśmy mogą świecić światłem w różnych kolorach i zmieniać swoją barwę w zależności od pory dnia. Da się również sprawić, aby same automatycznie zapalały się o określonej godzinie.

       

        2.    Inteligentne oświetlenie schodów z wykorzystaniem kinkietów

     

    Schody mogą doświetlać także kinkiety np. lampy ścienne Hue Explore. Ich montaż będzie nieco bardziej  złożony, niż montaż taśm LED, co nie oznacza, że musi być to trudne. Zwłaszcza jeśli schody oświetlają już kinkiety i chcemy je jedynie wymienić. Wtedy wystarczy, że zdemontujemy starą lampę i umieścimy w jej miejscu nową, dbając o odpowiednie podłączenie.

       

    Wiedz również, że aby cieszyć się inteligentnym oświetleniem w domu, wcale nie musisz wymieniać całych opraw oświetleniowych. Wystarczy, że wkręcisz do nich inteligentne żarówki i zsynchronizujesz je w aplikacji. Przy schodach przydadzą Ci się także czujniki ruchu. W przypadku kinkietów prawdopodobnie wystarczy, że zamontujesz je przy pierwszym i ostatnim stopniu.

       

        3.    Inteligentne oświetlenie schodów z wykorzystaniem wbudowanych reflektorów punktowych

     

    Jeśli schody mają być oświetlone przez inteligentne reflektory punktowe (np. światło punktowe Hue Millskin), klatka schodowa będzie wymagać drobnego remontu. Przyda się także pomoc profesjonalnego instalatora, który zadba o odpowiednie podłączenie reflektorów.

    Reflektory mogą znajdować się w stopniach lub w sąsiadującej z nimi ścianie. Nie musisz oświetlać każdego stopnia, choć jest to wskazane, bo wtedy schody są dokładniej oświetlone, więc w teorii także bezpieczniejsze. Jeśli nie czujemy jednak takiej konieczności, możemy umieścić reflektory co drugi, a nawet co trzeci stopień.

    Nad reflektorami również możesz mieć pełną zdalną kontrolę oraz zsynchronizować je z czujnikami ruchu.

    Co jeszcze warto wiedzieć, planując modernizację oświetlenia schodów?

     

    Aby poruszanie się po domu nocą było bezpieczne i komfortowe, inteligentne oprawy i żarówki warto zamontować również w innych ciągach komunikacyjnych np. w korytarzu.

     

    Przydatne mogą być także przełączniki i regulator przyciemniania  Hue. Od tradycyjnych przełączników różni je to, że nie potrzebują podłączenia do zasilania. Podobnie jak czujniki ruchu mocuje się je do ściany przy pomocy paska samoprzylepnego. Poza tym możemy zaprogramować przełącznik tak, aby jego poszczególne przyciski uruchamiały nasze ulubione sceny oświetleniowe.

    Dowiedz się więcej o inteligentnym oświetleniu Philips Hue na  www.philips-hue.com

    Podobne artykuły

    • Żarówki inteligentne i ich rodzaje

      Żarówki inteligentne i ich rodzaje

      Żarówki inteligentne, podobnie jak te tradycyjne, różnią się między sobą. Poznaj ich najpopularniejsze rodzaje i sprawdź, jak wybrać właściwy model.

    • Inteligentne oświetlenie domu i jego elementy

      Inteligentne oświetlenie domu i jego elementy

      Inteligentny dom może dziś sobie stworzyć każdy z nas. Podpowiadamy przy pomocy jakich urządzeń zbudować taki system.

    • Inteligentne oświetlenie mieszkania. Jak zacząć?

      Inteligentne oświetlenie mieszkania. Jak zacząć?

      Inteligentne oświetlenie mieszkania ma wiele zalet. Ale jak je zaprojektować? Od czego zacząć? Wszystkiego dowiesz się z tego poradnika.