Odwiedzasz teraz witrynę internetową firmy Philips dotyczącą oświetlenia. Dostępna jest jej zlokalizowana wersja.
Wskazówki

  Żarówki inteligentne i ich rodzaje 

  Żarówki inteligentne i ich rodzaje. Jak wybrać właściwą?

   

  Jakiegokolwiek światła potrzebujesz, na pewno istnieje żarówka, która jest w stanie Ci je zapewnić. Wybór jest ogromny, zaczynając od tych tradycyjnych po nowoczesne inteligentne żarówki. Te ostatnie są oczywiście droższe niż klasyczne, ale w długoterminowej perspektywie możesz dzięki nim sporo zaoszczędzić. Wszystko dzięki temu, że świecą znacznie dłużej niż ich wolframowe i fluorescencyjne odpowiedniki, pochłaniając przy tym mniej energii. Są też przyjaźniejsze dla środowiska oraz – co ważne z perspektywy użytkownika – bardzo wszechstronne. 

  Inteligentne żarówki i ich zalety

   

  • Istnieje wiele aplikacji mobilnych, przy pomocy których możesz nimi sterować.
  • Możesz włączyć wszystkie światła w domu na raz albo uruchamiać je pojedynczo. Za każdym razem wystarczy jeden klik w aplikacji.
  • Możesz zmieniać kolor oraz temperaturę barwową światła w każdym pomieszczeniu, gdzie zainstalowane są inteligentne żarówki LED.
  • Możesz ustawiać w aplikacji różne harmonogramy, tak aby światło dostosowywało się do twoich przyzwyczajeń i pory dnia.
  • Możesz zaprogramować inteligentne żarówki, tak aby włączały się o określonych godzinach, imitując twoją obecność w mieszkaniu. Dzięki temu twój dom powinien być bezpieczny, nawet gdy ty będziesz na wakacjach. 
  • Inteligentne żarówki Philips Hue da się zsynchronizować z telewizorem – w efekcie świecą światłem w kolorach odpowiadających tym widocznym na ekranie.
  • Jeśli oprócz inteligentnych żarówek masz asystenta Google Home, Apple lub Amazon Alexa, możesz sterować oświetleniem przy pomocy komend głosowych. 

   

  Kupując inteligentne żarówki LED, nie musisz zwracać uwagi na waty, ponieważ obecnie ilość światła wyraża się lumenach. Wszystkie inteligentne żarówki LED, na które natkniesz się w sklepach, będą w ten sposób oznakowane. Oprócz tego na opakowaniu określony jest kolor światła, żywotność żarówki, ilość energii, jaką pochłania oraz łączny roczny koszt użytkowania. Porównując te parametry, znajdziesz idealną żarówkę dla siebie.

   

  Poznaj pełną ofertę inteligentnych żarówek Philips Hue

  inteligentne oświetlenie

  Jak wybrać odpowiednią żarówkę?

   

  Poszczególne rodzaje gwintów i trzonków żarówek oznaczane są symbolami składającymi się z liter i liczb. Zanim kupisz żarówkę, przyjrzyj się tej starej, aby mieć pewność, że nowa będzie pasować do oprawy. 

   

  Pierwsza litera symbolu, jakim oznaczona jest żarówka, informuje Cię, z jakim rodzajem gwintu lub trzonka masz do czynienia. Może to być np. gwint Edisona (takie żarówki oznaczone są literą E) albo gwint bagnetowy (B), rzadziej spotykany w Polsce.

   

  Liczby (wyrażone w milimetrach) wskazują, jaka jest średnica gwintu lub (w przypadku żarówek bagnetowych) odległość między kołkami – może to wyglądać tak: E27, GU10, B22

   

  Dobra rada: przed zakupem koniecznie sprawdź, czy lampa, w jakiej zamierzasz zamontować żarówkę, ma trzon śrubowy czy bagnetowy. Do bagnetowego nie da się wkręcić śrubowej żarówki i odwrotnie.

  E27 Żarówka śrubowa z gwintem Edisona

   

  Jeden z najpowszechniej wykorzystywanych w Polsce rodzajów żarówek. Łatwo je wkręcić do większości lamp. Występują w kształcie tradycyjnej żarówki lub grzybka. 

   

  Inteligentne żarówki Philips Hue E27 sprzedawane są w wielu wariantach. Dostępne są zarówno żarówki emitujące światło wyłącznie o barwie ciepłej bieli (z możliwością ściemniania – gama Hue White), jak i takie o szerokiej palecie białego światła, których odcień bieli wybiera się samodzielnie, w zależności od potrzeb (Hue White Ambience). Osobną kategorię stanowią żarówki Hue White and Color Ambiance – dają one zdecydowanie najwięcej możliwości, ponieważ emitują światło w 16 milionach kolorów.

   

  Inteligentne żarówki Philips Hue z gwintem E27 można z powodzeniem stosować w miejsce dawnych żarówek 60 W. Ich szacowana żywotność to 25 000, dzięki czemu powinny Ci służyć przez co najmniej dwa lata.

   

  Zobacz pełną ofertę żarówek Philips Hue E27.

  E14 Żarówka śrubowa w kształcie świeczki

   

  Żarówki nieco mniejsze od tych opisanych powyżej. Różni je również kształt gwintu i bańki. Jeśli potrzebujesz niewielkiej żarówki z gniazdem śrubowym (np. do kinkietu albo żyrandola), może być to odpowiedni wybór. Tego typu żarówki określane są również mianem żarówek typu B albo świecowych.    

   

  Żarówki świecowe Philips Hue można ściemniać oraz sterować nimi przy pomocy aplikacji i asystentów głosowych oraz akcesoriów Philips Hue. To doskonały substytut dla dawnych żarówek 40 W. Ich szacowana żywotność to standardowo 25 000 godzin, a minimalny czas pracy – 2 lata.

   

  Zobacz pełną ofertę żarówek świecowych Philips Hue E14.

  Żarówki z gwintem GU10

   

  Te żarówki zamiast klasycznego gwintu, wyposażone są w dwa bolce. Najczęściej pełnią rolę oświetlenia sufitowego w kuchniach i łazienkach. Dzięki temu, że są wmontowywane w sufit, oprawa oświetleniowa najczęściej pozostaje niewidoczna.     

   

  Tego typu żarówki sprzedawane są pojedynczo lub w dwupaku. Możesz wybierać między takimi, które emitują białe światło w różnych temperaturach barwowych lub światło w 16 milionach innych kolorów. Żarówki GU10 również da się ściemniać oraz sterować nimi za pośrednictwem aplikacji.

   

  Zobacz pełną ofertę żarówek Philips Hue GU10.

  B22 Żarówka bagnetowa

   

  Ten rodzaj gwintu jest bardzo popularny na Wyspach Brytyjskich, ale czasem bywa spotykany także w Polsce. Zamiast śruby ma w podstawie gładki walec z dwoma wystającymi kołkami. Jego średnica to 22 mm.      

   

  Jeśli masz w domu lampę, która wymaga tego typu żarówek i chcesz zamienić te dotychczasowe na inteligentne, lampy LED Philips Hue z trzonkiem B22 powinny być odpowiednim wyborem. Zyskasz dzięki nim zarówno białe, jak i kolorowe światło, które możesz ściemniać i regulować przy pomocy aplikacji Philips Hue oraz asystentów głosowych.

   

  Ta żarówka to doskonały substytut dawnych żarówek 60-watowych. Jej szacowana żywotność to 25 000 godzin. Nie powinna więc przestać świecić w czasie krótszym niż dwa lata. Moc strumienia świetlnego wynosi 806 lumenów, natomiast temperatura barwowa emitowanego światła to 4000 K. Ta sama żarówka dostępna jest też w wersji emitującej wyłącznie światło białe.

   

  Bez względu na to czego oczekujesz od nowego oświetlenia i jaki pokój planujesz oświetlić, pamiętaj aby sprawdzić, jakie żarówki będą pasować do posiadanych przez ciebie opraw. Pomijając ten etap sporo ryzykujesz – zakupione żarówki mogą mieć nieodpowiedni gwint albo rozmiar.  

  Poznaj inteligentne oświetlenie Philips Hue na www.philips-hue.com

  Podobne artykuły

  • Oświetlenie w ogrodzie – jak wykorzystać nowoczesne rozwiązania?

   Oświetlenie w ogrodzie – jak wykorzystać nowoczesne rozwiązania?

   Na nastrój w ogrodzie wpływa nie tylko roślinność i mała architektura, ale także oświetlenie. Oto jak w pełni wykorzystać możliwości.

  • Inteligentne oświetlenie domu i jego elementy

   Inteligentne oświetlenie domu i jego elementy

   Inteligentny dom może dziś sobie stworzyć każdy z nas. Podpowiadamy przy pomocy jakich urządzeń zbudować taki system.

  • Inteligentne oświetlenie mieszkania. Jak zacząć?

   Inteligentne oświetlenie mieszkania. Jak zacząć?

   Inteligentne oświetlenie mieszkania ma wiele zalet. Ale jak je zaprojektować? Od czego zacząć? Wszystkiego dowiesz się z tego poradnika.