Odwiedzasz teraz witrynę internetową firmy Philips dotyczącą oświetlenia. Dostępna jest jej zlokalizowana wersja.
Wskazówki

  Co wchodzi w skład systemu inteligentnego domu?

  Czym inteligentny dom różni się od standardowego? Jest przede wszystkim wygodniejszy. Domownicy nie muszą przejmować się włączonym żelazkiem, bo w każdej chwili mogą sprawdzić, czy faktycznie wciąż się nagrzewa. Wyposażenie mieszkania w takie technologie wcale nie musi być trudne. Za chwilę dowiesz się, jak samemu stworzyć najbardziej podstawowy system inteligentnego domu. Będzie się na niego składać inteligentne oświetlenie, inteligentne wtyczki oraz asystent głosowy.

  Inteligentny dom – od czego zacząć?
   

  Inteligentny dom jeszcze do niedawna kojarzył się z bardzo drogimi systemami automatyki budynkowej, które instalowało się w pierwszych etapach wykańczania mieszkania. Obecnie, aby móc cieszyć się inteligentnym domem nie trzeba kuć ścian, ani decydować się na remont. Wystarczy wymienić kilka urządzeń na ich inteligentne odpowiedniki. Proponujemy zacząć od oświetlenia, potem warto zaopatrzyć się w kilka smart wtyczek, a na końcu zsynchronizować wszystkie te urządzenia z asystentem głosowym. Oto jak to zrobić.

   

  Inteligentny dom – krok 1 – montujemy inteligentne oświetlenie
   

  Aby cieszyć się inteligentnym oświetleniem, wystarczy wymienić dotychczasowe żarówki na inteligentne. Załóżmy, że będą to produkty Philips Hue.

  Wszystkie żarówki Philips Hue mogą się komunikować z aplikacją Hue za pośrednictwem bluetooth.  Możemy w ten sposób sterować aż 10 żarówkami. Jeśli jednak okaże się, że to za mało, konieczny będzie zakup mostka - dzięki temu urządzeniu system można rozbudować do aż 50 punktów świetlnych. Mostek należy podłączyć do routera, a następnie zsynchronizować z żarówkami i lampami w poszczególnych pomieszczeniach.

   

  W skład systemu Philips Hue wchodzą nie tylko żarówki, ale też różnego rodzaju kontrolery w tym czujniki ruchu.  Warto je zamontować np. przy wejściu do domu albo przy ramie łóżka. Wówczas:

  • Światło przed domem zapali się, gdy tylko zbliżmy się do drzwi wejściowych. Będzie też odstraszać włamywaczy. W pełnym świetle raczej nie będą mieli ochoty majstrować przy zamku.
  • Gdy w nocy będziemy musieli wstać z łóżka, uruchomi się delikatne nocne światło, które nie powinno nas rozbudzić. Po określonym czasie samo zgaśnie.

   

  Oczywiście czujniki mogą się znaleźć też w innych miejscach np. przy schodach. Opisaliśmy jedynie dwa spośród wielu ich zastosowań.

   

  Czujniki nie są jednak konieczne do tego, aby móc cieszyć się inteligentnym oświetleniem w domu. W praktyce wystarczą żarówki i aplikacja. Już dysponując takim zestawem, możemy zaprogramować oświetlenie w domu tak, aby działało w zgodzie z naszymi przyzwyczajeniami np. stopniowo ściemniało się od określonej godziny. Poza tym, jeśli wyrazimy zgodę na geolokalizację, światło na podjeździe i w korytarzu i tak samo zapali się, gdy aplikacja zobaczy, że zbliżamy się do domu.

  System ma też wiele innych ciekawych funkcji. W aplikacji możemy np. ustawić notyfikacje świetlne – światło może więc migać określonymi kolorami, gdy otrzymamy ważny e-mail albo gdy minie czas niezbędny do ugotowania ryżu. Nie jest więc tak, że inteligentne oświetlenie w domu sprowadza się do automatycznego włączania i wyłączania światła w odpowiedzi na ruch. Możliwości jest znacznie więcej, a system cały czas można rozbudowywać.

   

  Inteligentny dom – krok 2 – uzupełniamy system o inteligentne wtyczki
   

  Inteligentne wtyczki znajdziemy w ofercie wielu firm. Sposób, w jaki działają najczęściej sprowadza się do tego samego schematu. Montujemy je w tradycyjnym kontakcie elektrycznym, konfigurujemy w dedykowanej aplikacji i możemy zdalnie włączać i wyłączać podłączone do wtyczki urządzenia.

  W praktyce oznacza to, że:

  ·       Możemy nastawić wodę na herbatę, siedząc na kanapie (oczywiście pod warunkiem, że w czajniku jest woda).

  ·       Nie musimy przejmować się włączonym żelazkiem, bo łatwo wyłączymy je w aplikacji.

  Inteligentne gniazdka świetnie sprawdzają się także w trudno dostępnych miejscach np. za fotelem czy kanapą. Aby wyłączyć jakiś sprzęt od gniazdka, nie trzeba już przesuwać mebli, bo można zrobić to zdalnie. Poza tym w aplikacji, sterującej gniazdkami można też tworzyć harmonogramy.

   

  Inteligentny dom – krok 3 – synchronizujemy inteligentne oświetlenie i wtyczki z jednym z asystentów głosowych

   

  Zarówno system Philips Hue, jak i większość dostępnych na rynku inteligentnych wtyczek da się zsynchronizować z Google Home, Amazon Alexa albo Apple HomeKit. Zdecydowanie warto to zrobić. Wówczas, chcąc włączyć światło albo ugotować wodę na herbatę, nie będziemy musieli nawet sięgać po telefon. Wystarczy powiedzieć „Ok Google, włącz światło w salonie” albo „Ok Google, włącz czajnik”. To trochę tak jakby po domu przemieszczał się niewidzialny pomocnik, który wykonuje za nas proste czynności.

   

  Jak na razie w polskiej wersji językowej dostępny jest jedynie Google Home. Do obsługi pozostałych urządzeń nie jest jednak potrzebna zaawansowana znajomość angielskiego, wystarczą podstawy.

   

  Warto również wiedzieć, że w roku 2020 r. do Polski wchodzi Amazon. Oznacza to, że z pomocą Alexy będzie można robić również internetowe zakupy. Możemy np. powiedzieć: „Alexa, skończyła się pasta do zębów, dodaj [nazwa konkretnej pasty] do mojej listy zakupów” i w koszyku powinien znaleźć się dany produkt. Oczywiście komendę należy wydać w języku angielskim.

  O jakie inne urządzenia można rozbudować inteligentny dom?

  O jakie inne urządzenia można rozbudować inteligentny dom?

   

  Możliwości jest mnóstwo. Do wyboru mamy:

  • Inteligentne piloty na podczerwień. Z ich pomocą można zdalnie sterować wszystkimi urządzeniami z pilotem na podczerwień np. klimatyzatorem. Latem zdalnie schłodzisz więc mieszkanie przed powrotem z pracy. Gdy miniesz próg domu, temperatura będzie optymalna dla spokojnego odpoczynku.
  • Inteligentne alarmy. Dzięki tej kategorii urządzeń, możesz w każdej chwili sprawdzić obraz zarejestrowany przez kamery w domu. Jeśli czujniki ruchu wykryją coś podejrzanego, natychmiast Cię o tym powiadomią.
  • Inteligentne czujniki dymu, czadu i zalania. Podobnie jak alarm natychmiast powiadomią cię o nietypowej sytuacji, wysyłając powiadomienie do aplikacji.
  • Inteligentne technologie urozmaicające domową rozrywkę. Wystarczy wspomnieć urządzenie Philips Hue HDMI Play Sync Box. Jeśli uzupełnimy o nią nasz system inteligentnego domu, będziemy mogli zsynchronizować oświetlenie z obrazem na ekranie telewizora. Dzięki temu filmowe seanse i gry na konsoli będą wywoływać jeszcze więcej emocji.

   

  Poza tym na rynku jest jeszcze wiele innych urządzeń, dzięki którym zyskujemy znacznie większą kontrolę nad tym, co się dzieje w domu.

   

  Dowiedz się więcej o inteligentnym oświetleniu Philips Hue na www.philips-hue.com

  Podobne artykuły

  • Pokój gracza – jak go dobrze oświetlić?

   Pokój gracza – jak go dobrze oświetlić?

   Jak oświetlić pokój dla gracza? Poniżej znajdziesz kilka ciekawych rozwiązań, dzięki którym rozgrywka będzie jeszcze bardziej emocjonująca.

  • Inteligentne oświetlenie schodów krok po kroku

   Inteligentne oświetlenie schodów krok po kroku

   Inteligentne oświetlenie schodów znacząco zwiększa komfort domowników. Dowiedz się, jak i z pomocą jakich produktów je zaprojektować.

  • Żarówki inteligentne i ich rodzaje

   Żarówki inteligentne i ich rodzaje

   Żarówki inteligentne, podobnie jak te tradycyjne, różnią się między sobą. Poznaj ich najpopularniejsze rodzaje i sprawdź, jak wybrać właściwy model.

  • Inteligentne oświetlenie mieszkania. Jak zacząć?

   Inteligentne oświetlenie mieszkania. Jak zacząć?

   Inteligentne oświetlenie mieszkania ma wiele zalet. Ale jak je zaprojektować? Od czego zacząć? Wszystkiego dowiesz się z tego poradnika.