Odwiedzasz teraz witrynę internetową firmy Philips dotyczącą oświetlenia. Dostępna jest jej zlokalizowana wersja.
Wskazówki

  Odkryj, jak oświetlić ogród, by zachwycał każdego

  Odkryj, jak oświetlić ogród, by zachwycał każdego

  Ogród jest miejscem wyjątkowym. Jeśli masz szczęście mieszkać we własnym domu i posiadasz ogród, dbaj o niego, bowiem może Ci on przynieść bardzo wiele radości i satysfakcji. Pielęgnacja ogrodu to prawdziwa sztuka – jeżeli dobrze do niej podejdziesz, niewykluczone, że stanie się ona Twoją pasją. Piękny, zadbany i klimatycznie oświetlony ogród to idealne miejsce do relaksu, które napawa spokojem i wprowadza w przyjemny nastrój. Przyjrzyjmy się wspólnie na początek takiej kwestii jak oświetlenie ogrodowe. Jakie są jego rodzaje? Co warto podświetlić i dlaczego?

  Jaką rolę odgrywa oświetlenie w ogrodzie?

  Oświetlenie ogrodowe spełnia szereg rozmaitych funkcji. Przede wszystkim pozwala na spędzanie czasu w ogrodzie po zmroku. Dobrze dobrane i rozlokowane oświetlenie pomaga uczynić ogród miejscem pięknym i fascynującym. Dzięki niemu możesz wyeksponować najbardziej interesujące elementy ogrodu, a tym samym odciągnąć uwagę od miejsc, które Twoim zdaniem powinny z różnych względów pozostać w cieniu. Możesz postawić zarówno na oświetlenie ogólne, jak np. latarnia ogrodowa, oraz punktowe, które podświetli poszczególne detale, jak wybrane rośliny czy mała architektura.

  Jako że ogród jest miejscem, w którym można miło spędzać czas, warto go oświetlić, by móc wypoczywać w nim także wieczorami. Oświetlenie ogrodowe sprawia, że ogród staje się przestrzenią zdecydowanie bezpieczniejszą. Przechadzając się oświetlonymi ogrodowymi alejkami, widzisz dokładnie, co znajduje się na Twojej drodze, dlatego nic Cię nie zaskoczy, o nic się nie potkniesz. Dobrze oświetlony ogród nie jest też miejscem atrakcyjnym dla złodzieja, który zdecydowanie bardziej woli działać pod osłoną nocy.

   

  Poznaj moc możliwości!

   

  Pod hasłem lampa ogrodowa kryje się całkiem sporo. Planując zakup oświetlenia, najpierw musisz ustalić, jaki rodzaj zasilania Cię interesuje. Możesz postawić na tradycyjne zasilanie energią elektryczną lub też wybrać lampy ogrodowe solarne. Czym są te drugie? Jest to oświetlenie, które pobiera energię ze słońca w ciągu dnia, magazynuje w specjalnych akumulatorach, a następnie uwalnia ją po zmroku.

   

  Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby zdecydować się zarówno na lampy solarne do ogrodu, jak i te zasilane energią elektryczną. Lampy solarne ogrodowe możesz wykorzystać do podświetlenia poszczególnych krzewów czy rabatek kwiatowych, dzięki czemu uzyskasz wyjątkowy, wprost magiczny klimat. Ciekawą propozycją jest wspomniana już wcześniej latarnia ogrodowa, która rozświetli większą powierzchnię. Jeżeli posiadasz taras lub altankę w ogrodzie, możesz oświetlić je przy pomocy lamp wiszących bądź naściennych, takich jak plafoniery czy kinkiety. Szalenie interesującą propozycją jest również oświetlenie do elementów wodnych, takich jak wodospady czy oczka wodne.

  Na to zwróć uwagę

   

  Wybierając oświetlenie ogrodowe, koniecznie musisz zwrócić uwagę na materiał wykonania. Możesz wybrać lampy stworzone z wysokiej jakości tworzyw sztucznych, aluminiowe, żeliwne czy drewniane. Dobrze się zastanów nad kształtem, kolorem i stylem. Jeżeli planujesz większą ilość oświetlenia, dobrze aby było ono utrzymane w jednym stylu. Bardzo bogatą ofertę w tym zakresie posiada Philips – lider nowoczesnego oświetlenia.

   

  Istotną kwestią jest szczelność opraw – tutaj z kolei musisz zwrócić uwagę na kod IP. Wyraża on stopień ochrony urządzenia przed niesprzyjającymi czynnikami atmosferycznymi, jak i przed różnego typu zanieczyszczeniami, które mogą przedostać się do obudowy. Dla przykładu IP68 oznacza, że oprawa jest całkowicie pyłoszczelna (6 to najwyższy stopień w skali) oraz wodoodporna (8 to najwyższy stopień w skali). Oświetlenie przeznaczone do użytku zewnętrznego powinno się charakteryzować jak największym kodem IP.

   

  Jeśli posiadasz wybrukowane ścieżki ogrodowe, dobrym rozwiązaniem mogą się okazać oprawy wpuszczane w powierzchnię ścieżki. Muszą one być wykonane z solidnych materiałów, aby nie uległy zniszczeniu, gdy na nie nastąpisz. O czym jeszcze warto pomyśleć? Niezwykle praktycznym rozwiązaniem są lampy ogrodowe LED wyposażone w czujniki ruchu lub czujniki zmierzchu.

   

  Więcej na temat oświetlenia ogrodowego znajdziesz tutaj.

  Polecane produkty