Więcej marek od

Jakie są najważniejsze
zalety oświetlenia LED?

Jakie są najważniejsze zalety oświetlenia LED?

Żarówki i lampy LED do stosowania w domach pojawiły się na rynku stosunkowo niedawno. Chociaż są obecne w elektronice już od kilkudziesięciu lat, dopiero wynalezienie diod o dużej mocy przyczyniło się do ich popularyzacji. Dziś stanowią atrakcyjny zamiennik dla tradycyjnych żarówek i są coraz chętniej wybierane przez użytkowników.

 

Produkowane w obecnych czasach diody świecące dają na tyle mocne światło, że można wykorzystywać je w wielu dziedzinach gospodarki, jako element dekoracyjny, w biurach, zakładach produkcyjnych, a nawet muzeach. Technologia LED pozwala oświetlić całe miasta, wyeksponować atrakcyjne budynki i inne obiekty architektoniczne. Szerokie zastosowanie to jednak nie jedyna zaleta tego rozwiązania. Diody luminescencyjne montowane w zakładach pracy przynoszą korzyści zarówno pracownikom, jak i pracodawcom. Jako zamienniki tradycyjnych żarówek najczęściej stosuje się świetlówki LED o mocy od 1 do 5W, a ich kąty świecenia mają od 10 do 60 stopni, dzięki czemu można wybrać produktu idealnie dostosowane do konkretnego pomieszczenia. Dlaczego warto się zdecydować na świetlówki LED oferowane przez Philips Lighting?

 

Zalety oświetlenia LED:

Wysoka efektywność – diody LED to najbardziej energooszczędne źródło oświetlenia, jakie obecnie dostępne jest na rynku. Pobierają o 80, a nawet 90% mniej energii, niż klasyczne żarówki.

Długi czas pracy – przeciętny czas eksploatacji żarówki LED to ok. 15 000 – 30 000 h i czasami więcej.  W tym czasie zużylibyśmy od 15 do 30 klasycznych żarówek

Duża odporność na uszkodzenia mechaniczne – świetlówki LED w uproszczeniu zbudowane są z dwóch elektrod i dwóch półprzewodników. Ponieważ nie zawierają żadnych ruchomych, ani szklanych elementów, są znacznie bardziej odporne na wstrząsy i uderzenia od tradycyjnych żarówek.

Natychmiastowe światło – żarówki LED świecą z pełną mocą tuż po ich włączeniu i gasną natychmiast po wyłączeniu. Tradycyjne żarówki i świetlówki zazwyczaj na osiągnięcie pełnej jasności potrzebują kilku sekund.

Duży wybór kolorów – zastosowanie technologii LED pozwala osiągnąć dowolną barwę światła. Diody wytwarzają światło od razu w określonym kolorze, dlatego też nie ma konieczności stosowania dodatkowych filtrów, które zatrzymują pewną część światła, ani obniżających sprawność świetlówki i często wypalających się luminoforów. Zastosowanie odpowiednich technologii w oświetleniu LED pozwala uzyskać światło w nasyconym kolorze.

Ogniskowanie – ponieważ diody LED emitują światło kierunkowe, można uzyskać zogniskowane źródło światła bez stosowania odbłyśników czy luster.

Niska temperatura pracy – w świetlówkach LED większość pobieranej energii elektrycznej zamieniana jest w światło, a nie w ciepło, jak ma to miejsce w tradycyjnych żarówkach, które nagrzewały się do wysokich temperatur. Pozwala to uniknąć mało estetycznych ciemnych plam na ścianach i sufitach pojawiających się podczas stosowania oświetlenia tradycyjnego, a ponadto umożliwia odpowiednie oświetlenie pomieszczeń, w których konieczne jest utrzymanie niskiej temperatury.

Ekologia – w diodach LED nie ma rtęci, ani innych szkodliwych dla środowiska substancji. Długi czas użytkowania sprawia, że nie ma potrzeby ich częstej wymiany, a energooszczędność ogranicza emisję dwutlenku węgla do atmosfery. Wszystko to sprawia, że wymiana tradycyjnego oświetlenia na LED jest korzystne dla środowiska.

Zmiana na lepsze

Jeśli chodzi o oświetlenie LED, opinie są podzielone. Niektórzy twierdzą, że to zbyt drogie rozwiązanie, aby było warto je stosować w przedsiębiorstwach. Trzeba jednak wiedzieć, że proponowane przez nas produkty i systemy pozwalają na szybki zwrot inwestycji, a znaczne obniżenie rachunków za energię elektryczną to dodatkowy argument przemawiający za technologią LED. Wymiana starych żarówek na nowoczesne świetlówki pozwala w odpowiedni dla konkretnych wymagań sposób oświetlić zakłady pracy, a jednocześnie generuje istotne dla każdego przedsiębiorstwa oszczędności.