Jesteś teraz w witrynie Philips lighting. Dostępna jest zlokalizowana wersja w Twoim języku.
Sugestie

  Uderzająca atmosfera

  stadionu Friends Arena

  Friends Arena,
  Solna, Szwecja


  Zobacz, jak nowoczesne oświetlenie stadionu z daleka zachwyca fanów
  Niesamowita fasada stadionu Friends Arena w Szwecji w oświetleniu Philips

  Oświetlenie
  architektoniczne

  miało być spokojne i cechować się łagodną zmianą kolorów. Oświetlenie musiało być w pewnym stopniu wyrównane, aby uzyskać wrażenie, że obiekt został pomalowany z zewnątrz różnymi kolorami. Udało nam się osiągnąć ten efekt”.

   

  — Helena Åkerberg, architekt oświetlenia. Lighthouse AB

  Fasada o zmieniających się kolorach stadionu Friends Arena w Szwecji
  Niesamowite zmiany kolorów fasady stadionu Friends Arena w Szwecji dzięki oświetleniu Philips

  Wyzwanie

   

  Nowy stadion narodowy Szwecji wymagał ogromnego systemu oświetleniowego. Jednak pierwotny plan oświetlenia fasady obiektu na 65 000 widzów okazał się za drogi, a jego utrzymanie byłoby niemożliwe. Agencja projektująca oświetlenie, Lighthouse AB, zaproponowała praktyczniejszy plan z wykorzystaniem technologii Philips.

  Stadion Friends Arena w oświetleniu Philips do boisk

  Odpowiednie oświetlenie 


  Stadion Friends Arena wybudowany w nowoczesnym stylu potrzebował równie nowoczesnego oświetlenia. Postanowiono skonstruować obiekt, którego zewnętrzna strona będzie się zmieniać stosownie do dowolnego wydarzenia. W tym celu projektanci szukali systemu RGB oświetlenia stadionu o mocy wystarczającej do oświetlenia z góry i z dołu fasady o wysokości 24 metrów.

   

  Philips iColorGraze był w stanie zapewnić taką uderzającą atmosferę. Pomimo, że cechuje się niskim zużyciem energii, jest w stanie rzucać światło na duże odległości, tworząc ścianę światła o żywych kolorach. Oprawy oświetleniowe zostały rozmieszczone co 3 metry w celu uzyskania zrównoważonego wyglądu, a ich usytuowanie umożliwia łatwe prowadzenie prac konserwacyjnych. We współpracy z architektem wybrano tynk o właściwym odcieniu i odpowiedniej teksturze, aby uzyskać lepsze i ciekawsze odbicia światła.

   

  Wewnątrz obiektu 316 opraw ArenaVision oświetla płytę stadionu, dzięki czemu kibice i zawodnicy mają doskonałą widoczność. Reflektory zapewniają zarówno odpowiednie oświetlenie boiska, jak i niskie zużycie energii. Dodatkowo oprawy są sterowane niezależnie, tak aby utrzymywać strumień światła poniżej 3500 luksów, stosownie do potrzeb nadawców telewizyjnych i wymagań FIFA. Dzięki zrealizowaniu wszystkich celów projekt stadionu Friends Arena okazał się spektakularnym sukcesem.


  Oświetlenie LED fasady umożliwia natychmiastową zmianę kolorów, dzięki czemu zewnętrzne ściany mogą zmieniać kolory, odzwierciedlając barwy drużyny lub dostosowując się do sezonowych wydarzeń. Niezależnie od tego, jakie są kolory, olśniewające ściany światła z daleka urzekają gości.

  Powód dumy
  fanów 

  Zespół

  Peab AB

  Wykonawca/Klient

  Helena Åkerberg, Lighthouse AB

  Architekt oświetlenia

  Pokrewne projekty