Jesteś teraz w witrynie Philips lighting. Dostępna jest zlokalizowana wersja w Twoim języku.
Sugestie

  Nowe oświetlenie hali "Spodek" w Katowicach

  Hala "Spodek", Katowice, Polska  

   

  Energooszczędna iluminacja Philips LED to odpowiednia widoczność detali architektonicznych i prestiż najpiękniejszych budynków Twojego miasta. 

  Modernizacja oświetlenia "Spodka"

  Pracując nad koncepcją oświetlenia

  hali Spodek przyjęliśmy, że głównym celem, będzie wydobycie z przestrzeni jej charakterystycznej bryły i podkreślenie jej dynamicznej, niepowtarzalnej formy.
  Narzucało to usytuowanie samego obiektu w centrum miasta, przy głównej trasie komunikacyjnej, widocznego z wielu stron i z dużych odległości.”

   

  -Aleksander Skupin, Biuro Projektów Architektonicznych

  Modernizacja oświetlenia "Spodka"

  Wyzwanie

   

  Popularny „Spodek” w Katowicach, to oficjalnie Wojewódzka Hala Widowiskowo – Sportowa, która została zbudowana w latach 1964 –1971. Niezwykła forma obiektu, kształtem przypominająca „latający spodek”, na trwałe wpisała się w panoramę Katowic. Oświetlenie tak charakterystycznego obiektu, stało się prawdziwym wyzwaniem dla architektów.

  Modernizacja oświetlenia "Spodka"

  Odpowiednie oświetlenie

   

  W pracach nad koncepcją oświetlenia hali „Spodek” przyjęto, że głównym celem będzie wydobycie z przestrzeni jej charakterystycznej bryły oraz podkreślenie jej dynamicznej, niepowtarzalnej formy. Uwzględniono również jego lokalizację w centrum miasta, przy głównej trasie komunikacyjnej oraz fakt, że obiekt jest widoczny z wielu stron oraz dużych odległości i stanowi dzisiaj ważną ikonę miasta, mocno wpisaną w panoramę Katowic. Mając na względzie powyższe aspekty przygotowano dwa różne sposoby iluminacji „Spodka”.

   

  Pierwsze rozwiązanie to statyczna iluminacja, w której bryła obiektu jest oświetlona na trzech poziomach. W drugiej koncepcji zastosowano dynamiczne rozwiązania oświetleniowe, z uwzględnieniem sterowania. W efekcie następują wyłączenia i włączenia kolejnych pionowych smug światła, stwarzając wrażenie wirowania obiektu, mające dać złudzenie lądowania lub startu statku kosmicznego.

  Modernizacja oświetlenia "Spodka"

  Zespół

  Aleksander Skupin

  Andrzej Wiórek

  Project Manager

  Philips Lighting Poland

  Pokrewne projekty