Jesteś teraz w witrynie Philips lighting. Dostępna jest zlokalizowana wersja w Twoim języku.
Sugestie

  Oświetlenie LED

  w Hajnówce

  Brama Puszczy
  Białowieskiej


  Miasto Hajnówka bywa nazywane "bramą Puszczy Białowieskiej" i faktycznie niedaleko stąd do słynnych leśnych ostępów. Jednak Hajnówka, ponad dwudziestotysięczne miasto w województwie podlaskim, przyciąga turystów nie tylko walorami tutejszej przyrody. To również dwie historie i dwie kultury – polska i białoruska, spotykające się tu i przenikające od lat. Zarówno przyroda, jak i kultura sprawiają, że turyści pojawiają się tu praktycznie przez cały rok.
  Philips oświetlenie LED Hajnówka

  Technologia LED
  umożliwia

  oszczędności na poziomie sięgającym nawet 50% energii zużywanej przez oświetlenie sodowe. To z kolei przekłada się także na zmniejszenie emisji dwutlenku węgla i ochronę środowiska.”
  Philips case study Hajnówka
  Philips case study Hajnówka

  Koncepcja oświetlenia

   

  Wyeksploatowane przez lata lampy z rtęciowym źródłem światła, wymieniono na nowoczesne energooszczędne oprawy LEDowe ClearWay firmy Philips. Łącznie użyto 105 sztuk o mocy 117 W i 365 sztuk o mocy 59 W. ClearWay to rozwiązanie, które z jednej strony okazuje się niedrogie, a z drugiej – niezwykle skuteczne i bardzo trwałe.


  Pierwotnie zakładano zainstalowanie opraw sodowych, które już oszczędzały energię w stosunku do lamp rtęciowych nawet na poziomie do 50 % energii, a zastosowana ostatecznie technologia LED umożliwia oszczędności na poziomie sięgającym nawet 68% energii w tym projekcie. To z kolei przekłada się także na zmniejszenie emisji dwutlenku węgla i ochronę środowiska. Dodatkowo, co ważne, wykorzystanie rozwiązań LED oznacza większe bezpieczeństwo na drogach – białe światło tych lamp jest dużo bardziej zbliżone w odbiorze do światła dziennego (ma trzykrotnie wyższy współczynnik oddawania barw niż lampy sodowe), przez co wszyscy uczestnicy ruchu – kierowcy i piesi, po prostu lepiej się widzą. Białe światło sprawia też, że zwiedzający miasto nie będą musieli ograniczać się do odkrywania jego uroków i skarbów architektury wyłącznie za dnia. A to, w przypadku miejsc, w których sezon turystyczny może trwać praktycznie cały rok, ogromne udogodnienie.

  Hajnówka oprawy LED

  Korzyści

   

  Wymiana opraw została ukończona z sukcesem z końcem września ubiegłego roku, a cała inwestycja miesiąc później; z kolei pełny rozruch nastąpił 28 listopada. Dzięki temu, w długie zimowe wieczory Hajnówka była już znakomicie oświetlona.


  Oszczędności finansowe wynikające ze zrealizowania inwestycji oszacowano na około 200 -250 tysięcy złotych w skali roku. Przede wszystkim jednak, znacznie poprawiło się bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego. Zmianę oświetlenia szczególnie docenili rowerzyści, którzy – ze względu na brak ścieżek rowerowych na pewnych odcinkach – korzystali z ogólnodostępnego pasa jezdni i dopiero teraz stali się doskonale widoczni dla kierowców. Miasto po zmroku zyskało całkowicie nowe barwy.

  Zespół

  Philips Lighting Poland Sp. z o.o.

  Projekt

  Podobne projekty