Jesteś teraz w witrynie Philips lighting. Dostępna jest zlokalizowana wersja w Twoim języku.
Sugestie

  Oświetlenie tuneli

  spełniające najwyższe standardy

  Lundbytunel,
  Göteborg, Szwecja

  Dowiedz się, jak oświetlenie LED wpływa na poprawę bezpieczeństwa w Lundbytunel
   Wnętrze tunelu Lundbytunnel w oświetleniu marki Philips Lighting do tuneli

  Martwiliśmy się, że światło LED
  może oślepiać kierowców,

  ale jak się okazało — niepotrzebnie. Oprawy TunLite LED zapewniają doskonały rozsył strumienia świetlnego oraz znakomitą jednorodność. Poza tym cały układ wygląda wyjątkowo atrakcyjnie”.

   

  —Berth Torsson, Kierownik ds. Projektów Technicznych, Biuro Trafikverket (Zarząd Dróg w Szwecji)

  Tunel Lundbytunnel, oświetlenie marki Philips
  Tunel Lundbytunnel, oświetlenie marki Philips

  Wyzwanie

  Lundbytunel w Göteborgu wymagał modernizacji oświetlenia. Ze względu na jego długość (2,2 km) systemy oświetleniowe pracują tu bez przerwy 24 godziny na dobę przez siedem dni w tygodniu. Po upływie okresu eksploatacji poprzednich rozwiązań inwestor zdecydował się na wdrożenie nowego innowacyjnego rozwiązania.

  Odpowiednie oświetlenie 


  Oświetlenie w tak długim tunelu musi spełniać surowe standardy. Inwestor — biuro Trafikverket — chciał, aby oprawy były energooszczędne i zapewniały białe światło o dobrym współczynniku oddawania barw. Ważny był też długi okres eksploatacji i niezawodność, ponieważ każda czynność konserwacyjna wiąże się z utrudnieniami w ruchu i wysokimi kosztami. Cały system musiał także spełniać standardy dotyczące jasności oraz jednorodności w celu uniknięcia podczas jazdy efektu stroboskopowego.

   

  Zdecydowano się na przetestowanie lamp Philips TunLite LED. „Przeprowadziliśmy test z użyciem 10 lamp TuneLite LED 66W” — mówi Berth Torsson, kierownik projektów technicznych w biurze Trafikverket. „Rezultaty były znakomite, w związku z czym postanowiliśmy sprawdzić jeszcze oświetlenie o mocy 61 W. Ponownie wyniki testu wyszły doskonałe, dlatego zdecydowaliśmy się na zainstalowanie 160 opraw pośrodku sklepienia tunelu. Odległość między oprawami wynosi 8 metrów. Wcześniej było to 6 metrów. Ostatecznie zdecydowaliśmy się na zamontowanie oświetlenia LED na całej długości tunelu”.

  Mniejsza liczba opraw przekłada się na mniejsze koszty operacyjne. Wzrosło także bezpieczeństwo w tunelu. Berth Torsson wyjaśnia: „Reakcje kierowców są bardzo pozytywne. Mówią, że białe światło lamp LED jest dużo bardziej przejrzyste niż żółte, którym świeciły poprzednie lampy SON. Lepiej oddaje także barwy, co przyczynia się do poprawy bezpieczeństwa w tunelu”.

  Czas pracy nowoczesnych lamp LED to 60 000 godzin. Pozwala on zminimalizować koszty związane z pracami konserwacyjnymi i utrudnieniami na drodze. Zużycie prądu spadło o 21 000 kWh rocznie, a emisja dwutlenku węgla spadła o 25 000 kg.

  • TunLite LED
   TunLite LED
   Operatorzy tuneli potrzebują oświetlenia dla motocyklistów, rowerzystów oraz pieszych, i oświetlenie to powinno również minimalizować koszty energii i umożliwić prace konserwacyjne...

  Zmniejszenie ryzyka
  na drodze

  Zespół

  Trafikverket, Berth Torsson

  Klient

  Pokrewne projekty