Oświetlenie odgrywa kluczową rolę w przestrzeni miejskiej - pełni funkcję estetyczną, ale również w znaczny sposób poprawia bezpieczeństwo i komfort mieszkańców.
Odpowiednio dobrane oświetlenie potrafi tchnąć w przestrzeń miejską zupełnie nowego ducha. Stosując odpowiednią barwę i natężenie światła, można stworzyć innowacyjną i niestandardową kreację miasta. Iluminacja świetlna w przestrzeni miejskiej pozwala też spojrzeć na dobrze znane miejsca z innej perspektywy, wydobywa ich potencjał i ukryte do tej pory piękno.
Potrzeby związane z oświetleniem w mieście nie zawsze są takie same. Inne oczekiwania wobec przestrzeni miejskiej mają też różne grupy społeczne. Cykl warsztatów iluminacyjnych „Miasto Światła” pokazał, że miejskie oświetlenie poza uatrakcyjnianiem miast, pozytywnie wpływa na zacieśnienie więzi wśród lokalnych społeczności miast i miasteczek. W wyniku współpracy Philips Lighting z Pracownią Miejską oraz Fundacją Lux Pro Monumentis i konsultacji z przedstawicielami kilku polskich miast, zostały zidentyfikowane i zagospodarowane główne potrzeby mieszkańców związane ze światłem w ich najbliższym otoczeniu. Wyniki tej współpracy i przykładowe realizacje można zobaczyć w raporcie „Miasto Światła”. Jak kształtować przestrzeń z mieszkańcami?