Dzięki wyjątkowej architekturze oraz innowacyjnemu systemowi oświetlenia, wrocławskie osiedle Nowe Żerniki wpisuje się w koncepcję smart city i stanowi inspirację dla architektów i deweloperów z całego świata.
Wrocław Nowe Żerniki,
Polska
Chcieliśmy zademonstrować mieszkańcom, jak oświetlenie LED-owe sprzyja rozróżnianiu kolorów, potęguje doznania wewnętrzne i zwiększa bezpieczeństwo. W ciągu dnia nawigujemy przestrzennie, ale w nocy prowadzi nas sztuczne oświetlenie publiczne, które zastępuje słońce.
Cele projektu
Architektura osiedla nawiązuje do słynnego projektu Wohnung und Werkraum (WuWa), które na przełomie lat 20. i 30. XX wieku było próbą stworzenia budownictwa dopasowanego do różnych grup mieszkańców. Rozwiązania urbanistyczno-architektoniczne zastosowane w Nowych Żernikach, zwanych też WuWa2, nawiązują do tej koncepcji spełniając najwyższe standardy i odpowiadając rzeczywistym potrzebom mieszkańców.
Oświetlenie pod kontrolą
Oświetlenie zainstalowane na terenie osiedla idealnie wpisują się w ideę miasta inteligentnego. System zdalnego sterowania Philips CityTouch oraz technologia LED pomagają obniżyć koszty zużycia energii elektrycznej, natomiast inteligentne oprawy wyczuwając zmiany natężenia ruchu poprawiają bezpieczeństwo wszystkich mieszkańców osiedla. Poza tym zainstalowane oprawy oświetleniowe charakteryzują się zróżnicowaną barwą światła. Takie rozwiązanie tworzy przyjemne otoczenie świetlne dla pieszych i poprawia widoczność na przejściach i ciągach komunikacyjnych. A stałe zasilanie obwodów oświetlenia ulicznego pozwala na wykorzystywanie infrastruktury oświetleniowej do zaoferowania mieszkańcom dodatkowych funkcjonalności, takich jak ładowanie pojazdów elektrycznych czy dostarczanie internetu.
Inteligentne oświetlenie LED
Zespół
Miasto Wrocław
Klient
Andrzej Wiórek
Key Account Manager
Philips lighting Poland