Więcej marek od

  Typy żarówek LED i ich gwintów
  Dlaczego warto zainwestować w wysokiej jakości światło do biura?


  Żarówki ledowe są coraz chętniej wykorzystywane do oświetlania mieszkań ze względu na długi czas pracy, wysoką odporność na uszkodzenia, bezpieczeństwo użytkowania oraz energooszczędność. Planując wymianę tradycyjnych żarówek bądź świetlówek na tego typu oprawy warto dowiedzieć się nieco więcej na temat ich rodzajów.
  Przyjęło się nazywać żarówkami LED te oprawy oświetleniowe, w których źródło światła stanowią diody elektroluminescencyjne. Ponieważ jednak nie ma w nich żadnego żarnika, bardziej odpowiednia nazwa to lampy ledowe. Zalicza się je do półprzewodnikowych źródeł światła, a ponieważ są energooszczędne i pracują przez bardzo długi czas, coraz częściej zastępują tradycyjne żarówki wolframowe, świetlówki i halogeny w naszych domach, ale też w biurach czy zakładach produkcyjnych. W sklepach z produktami oświetleniowymi znaleźć można żarówki LED dające białe światło o chłodnym, ciepłym lub neutralnym odcieniu, ale nie brakuje też lamp emitujących kolorowe światło, które doskonale sprawdzą się np. w celach dekoracyjnych. 

  Rodzaje gwintów i trzonków. 

  Poznaj typy żarówek LED i ich gwintów

  Wśród żarówek LED znaleźć można wiele produktów, które mogą mieć różne rodzaje gwintów. Dzięki temu znalezienie odpowiedniej oprawy oświetleniowej nie będzie trudne, niezależnie od tego, czy poszukujemy żarówki do żyrandola, niewielkiej lampki biurkowej, podwieszanego sufitu albo do celów dekoracyjnych. Jednym z najczęściej spotykanych jest klasyczny, duży, wkręcany gwint Edisona E27 o średnicy 27 mm. Stosuje się go w tradycyjnych żarówkach wolframowych, ale także w lampach LED, dzięki czemu te ostatnie mogą być atrakcyjnymi zamiennikami stosowanych wcześniej źródeł światła. W domowych gospodarstwach nierzadko można znaleźć również oprawy na wkręcany mały gwint Edisona E14 o średnicy 14 mm. Wykorzystuje się go w żarówkach przeznaczonych do instalacji o nieco mniejszej mocy, np. w lampkach biurkowych i nocnych albo w niedużych żyrandolach. Oczywiście gwinty Edisona to nie jedyne rozwiązania stosowane w oprawach oświetleniowych. W sklepach z tego typu produktami znaleźć można również źródła oświetlenia o różnych trzonkach. Wśród nich wymienić można:
   

  • GU10 – trzonek  reflektorowy o rozstawie 10mm, zazwyczaj stosuje się go w oprawach z reflektorami, gdzie strumień światła skierowany jest ku dołowi, montuje się go na zatrzask;
  • MR16 – trzonek reflektorowy o rozstawie 6mm, zwykle wykorzystuje się go w oprawach służących do dekoracji, a więc do oświetlenia mebli, gablot, schodów, a także sufitów podwieszanych; montowany na wcisk;
  • MR11 – trzonek reflektorowy o rozstawie 4mm, montowany na wcisk, żarówki z takim trzonkiem zazwyczaj wykorzystywane są w podświetleniu dekoracyjnym i dodatkowym;
  • G4 – trzonek o rozstawie 4 mm montowany na wcisk, znajduje zastosowanie głównie w żarówkach przeznaczonych do oświetlenia dekoracyjnego, w którym światło pada punktowo. 

  Typy żarówek LED

   

  Lampy ledowe znajdują szerokie zastosowanie nie tylko ze względu na swoje liczne zalety, ale również dlatego, że dostępne są w różnych kształtach. Mogą więc być z powodzeniem wykorzystywane do oświetlenia górnego, dodatkowego czy dekoracyjnego, a także stosowane w zakładach pracy, oświetleniu ulicznym lub ogrodowym. Nowoczesne żarówki wykorzystujące technologię LED sprawdzą się więc w niemal każdym miejscu, o ile dobrze wybierzmy odpowiedni ich rodzaj. Wśród tego typu produktów znaleźć można lampy w kształcie tradycyjnych żarówek wolframowych, kuli, świeczki, kapsułki, spirali, rurki, a także żarówki liniowe, tabularne, taśmy dekoracyjne czy reflektory. Warto wiedzieć, że w tego typu żarówkach źródłem oświetlenia są diody elektroluminescencyjne, które mogą emitować światło o dowolnym kolorze bez konieczności zastosowania dodatkowych filtrów, co zapewnia intensywniejszą barwę światła. Doskonale sprawdzą się one wszędzie tam, gdzie chcemy osiągnąć za pomocą odpowiedniego oświetlenia określony nastrój. Miłośnicy nowoczesnych rozwiązań zainteresują się z pewnością systemem Philips HUE umożliwiającym zmianę oświetlenia za pośrednictwem aplikacji na urządzenia mobilne.