Więcej marek od

Czym jest i jak dopasować barwę światła do
pomieszczenia

Temperatura barwowa światła – wszystko co musisz wiedzieć

 

Podczas poszukiwania odpowiednich opraw oświetleniowych do mieszkania wiele osób kieruje się głównie mocą emitowanego przez nie światła. Warto jednak zwrócić uwagę również na inny ważny parametr decydujący o komforcie użytkowania, jakim temperatura bawrowa światła. Do czego odnosi się to określenie i jak wybrać żarówkę spełniającą w najwyższym stopniu nasze oczekiwania?
 

Temperatura barwowa światła


Światło białe można określić, jako ciepłe, chłodne albo neutralne, a każde z nich w inny sposób wpływa na nasze samopoczucie oraz postrzeganie otoczenia: światło zimne pobudza do działania i sprzyja koncentracji, zaś ciepłe – ułatwia zrelaksowanie się i wyciszenie. Ponieważ ze światła sztucznego korzystamy bardzo często, zwłaszcza jesienią i zimą, powinno ono być w pełni dobrane do naszych potrzeb, aktywności, a także konkretnego pomieszczenia, w którym jest stosowane.

Do określenia barwy światła służy wyrażana w Kelwinach temperatura barwowa, przy czym światło ciepłe ma temperaturę barwową poniżej 3300 K, zaś zimne – powyżej 5000 K, a więc im niżej skali, tym bardziej żółty odcień światła białego. Podczas zakupów warto zwrócić na to uwagę. Dla ułatwienia podjęcia właściwej decyzji na opakowaniach żarówek LED firmy Philips podawana jest informacja dotycząca barwy emitowanego przez nie światła, np. 2 700 K..

Gdzie sprawdzi się „ciepłe”, a gdzie „zimne” światło?


Temperatura barwowa światła ma decydujący wpływ na nasze samopoczucie, dlatego też poszukując odpowiednich żarówek warto kierować się temperaturą barwową podczas zakupów. „Ciepłe” światło zbliżone do żółtego sprawia, że łatwiej nam się wyciszyć i zrelaksować, dlatego będzie ono odpowiednie do sypialni oraz do oświetlenia strefy odpoczynku w salonie. 

„Chłodne” światło o barwie zbliżonej do niebieskiego z kolei pobudza do działania i sprzyja skupieniu się, stąd też warto zastosować je w gabinecie albo do oświetlenia biurka przeznaczonego do pracy. Pamiętajmy też, że w niektórych miejscach najlepsze rozwiązanie to światło maksymalnie zbliżone do dziennego z wysokim wskaźnikiem oddawania barw (Ra). Należą do nich garderoba i łazienka, a więc przestrzeń, gdzie komponujemy strój lub wykonujemy makijaż.
Temperatura barwowa światła – co musisz wiedzieć

Szybka zmiana barwy temperaturowej


W każdym domu znajdują się pomieszczenia, które wymagają zarówno ‘chłodnego’, jak i ‘ciepłego’ oświetlenia zależnie od pory dnia czy naszej aktywności. W sypialni o poranku najlepiej sprawdzi się „chłodne” światło sprzyjające szybszemu obudzeniu, co jest szczególnie przydatne w jesienne i zimowe dni, kiedy świt przychodzi późno. To samo pomieszczenie wieczorem powinno stać się oazą spokoju oraz miejscem ułatwiającym relaks, a taki efekt można osiągnąć za pomocą ciepłego światła. Podobne przykłady można mnożyć – w łazience nie tylko przygotowujemy się do nowego dnia, ale wieczorem chętnie bierzemy w niej relaksującą kąpiel. Salon w wielu domach za dnia pełni funkcję gabinetu, a wieczorem stanowi przytulną przestrzeń, w której można miło spędzić czas z bliskimi. Stosowanie kilku źródeł światła w tego typu wielofunkcyjnych miejscach mogłoby być kłopotliwe, dlatego warto poszukać innych rozwiązań. Najwygodniejszym z nich jest zastosowanie oferowanych przez firmę Philips żarówek, których światło można dowolnie zmieniać z ciepłego na zimne i odwrotnie. Aby skorzystać z tego udogodnienia wcale nie trzeba instalować dodatkowych ściemniaczy czy ingerować w istniejącą instalację – wystarczy tylko mieć odpowiedni zestaw, który taką modyfikację umożliwi. Całość jest nie tylko prosta w montażu, ale też nie sprawi trudności, jeśli chodzi o sterowanie.

Chociaż oświetlenie ledowe zyskuje sobie coraz większą popularność wśród użytkowników, wiele osób jest przekonanych, że tego typu żarówki emitują wyłącznie chłodne światło zbliżone do niebieskiego. Oczywiście jest to błąd – nowoczesne oprawy i źródła LED mogą emitować zarówno ciepłe, jak i zimne światło, dzięki czemu doskonale sprawdzą się one zarówno w sypialni, pokoju dziennym czy dziecięcym, jak i w pomieszczeniach biurowych, szkołach lub zakładach pracy. Wystarczy tylko wybrać odpowiedni produkt.