Jesteś teraz w witrynie Philips lighting. Dostępna jest zlokalizowana wersja w Twoim języku.
Sugestie

  Sprawdź dlaczego żarówki LED świecą po wyłączeniu
  Dlaczego warto zainwestować w wysokiej jakości światło do biura?


  Nowoczesne oświetlenie LED znajduje sobie coraz liczniejszą grupę zwolenników. Wśród zalet tego typu produktów najczęściej wymienia się energooszczędność oraz znacznie dłuższy, niż w przypadku tradycyjnych żarówek wolframowych, czas pracy. Zdarza się jednak, że po zamontowaniu lampy LED nie gasną całkowicie. Co może być tego przyczyną?
  Lampy LED zużywają znacznie mniej energii elektrycznej od swoich wolframowych odpowiedniczek, dlatego chętnie stosowane są zarówno w domach prywatnych, jak i biurach, sklepach, zakładach produkcyjnych, a nawet do oświetlania ulic. Chociaż mają wyższą cenę od żarówek tradycyjnych, działają znacznie dłużej i są bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne niż szklane produkty oświetleniowe, stąd ich zakup jest w perspektywie czasu znacznie korzystniejszą pod względem finansowym inwestycją. Można je montować w oprawach przeznaczonych do żarówek wolframowych, trzeba tylko wybrać lampę z pasującym gwintem. Czasem jednak okazuje się, że wymieniając stosowane wcześniej oświetlenie na produkty wykorzystujące technologię LED pojawia się problem – nowa żarówka nie gaśnie całkowicie, ale emituje słabe światło. Dlaczego tak się dzieje?

  Jak działa LED? 

  Świecenie żarówek LED nawet po wyłączeniu
  Aby odpowiedzieć na pytanie zawarte w tytule warto dowiedzieć się na jakiej zasadzie działają lampy LED. Źródło światła w tego typu produktach stanowi dioda elektroluminescencyjna zbudowana z półprzewodników. Po dostarczeniu do nich energii elektrycznej elektrony przechodzą z pasma przewodnictwa na jeden z tzw.  wolnych stanów, a przy okazji, w wyniku zjawiska rekombinacji promienistej,  nadmiar energii zostaje wyemitowany w postaci kwantu widzialnego promieniowania elektromagnetycznego.Właściwa nazwa dla produktów oświetleniowych wykorzystujących diody elektroluminescencyjne to źródła LED, ponieważ nie zawierają one żadnych żarzących się elementów. Przyjęło się jednak powszechnie nazywać je żarówkami LED.

  Dlaczego lampy LED świecą po wyłączeniu? 

   

  Zdarza się, że po zamontowaniu oprawy oświetleniowej LED emituje ona światło nawet po wyłączeniu. Wiele osób w takiej sytuacji obawia się, że uszkodzeniu uległa instalacja elektryczna, jednak przyczyna takiego stanu rzeczy jest zazwyczaj inna. Najczęściej powodem świecenia żarówek LED po ich wyłączeniu w instalacjach domowych jest podświetlenie wbudowane w wyłącznik światła. Prąd zasilający tę niewielką diodę powoduje również świecenie się samej lampy LED z niewielką mocą nawet po jej wyłączeniu. Rozwiązanie tego kłopotu jest bardzo proste – wystarczy wymontować diodę służącą do podświetlenia wyłącznika światła. Drugą przyczyną problemu bywa sytuacja, w której wyłącznik nie rozłącza przewodu fazowego, a jedynie neutralny. Podobnie jak w pierwszym przypadku, również tutaj lampa LED może być zasilana prądem o niewielkiej mocy, przez co emituje ona słabe światło nawet po jej wyłączeniu.

  Czy warto zmieniać żarówki tradycyjne na lampy LED? 

   

  Z całą pewnością tak! Warto zdawać sobie sprawę, że sztuczne oświetlenie stosowane w mieszkaniach prywatnych odpowiada w wysokim stopniu za zużycie energii elektrycznej, a tym samym wpływa na wysokość rachunków za prąd. Chociaż wiele osób pozostaje w błędnym przekonaniu, że tego typu oprawy emitują światło niebieskie, które negatywnie wpływa na nasz wzrok, w rzeczywistości zarzuty te odnoszą się do tanich produktów od niesprawdzonych producentów.

   

  Firma Philips kładzie duży nacisk na wygodę i bezpieczeństwo użytkowania oferowanych produktów, dlatego nasze lampy LED są stale testowane pod kątem bezpieczeństwa fotobiologicznego. Dzięki temu nasi klienci mają gwarancję długotrwałego korzystania z tego typu oświetlenia bez żadnych negatywnych skutków dla zdrowia. W naszej ofercie znajdują się lampy LED różnicowane pod względem mocy, barwy temperaturowej czy koloru emitowanego światła.

   

  Wystarczy wymienić tu system Philips Hue, który pozwala robić to wszystko zdalnie, za pomocą smartfona. Siedząc na kanapie, można zmienić barwę światła z zimnej na ciepłą albo sprawić, by oprawy zaczęły emitować światło w jednym z 16 milionów dostępnych kolorów. Do tego dochodzą jeszcze czujniki ruchu i możliwość synchronizacji systemu z asystentami głosowymi takimi jak Google Home czy Alexa, dzięki którym światło w domu może zapalać się w odpowiedzi na ruch lub odpowiednią komendę głosową.