Jesteś teraz w witrynie Philips lighting. Dostępna jest zlokalizowana wersja w Twoim języku.
Sugestie

  Sukces wdrażania oświetlenia LED wymaga jasnej strategii


  Wdrażanie oświetlenia LED oferuje znaczne korzyści. Jednak podobnie jak w przypadku innych technologii nieustanne innowacje powodują wprowadzanie na rynek ciągle nowych produktów i skracają ich cykl życia. Zmniejsza to korzyści związane z długim czasem eksploatacji, które ta technologia miała zapewnić. Aby w pełni wykorzystać zalety technologii LED i zbudować ekosystem oparty na zrównoważonym rozwoju, producenci oświetlenia muszą mieć jasną strategię, szczególnie w zakresie modularności i możliwości serwisowania oraz recyklingu oświetlenia LED.

  Jest wiele powodów przekonywujących do wymiany oświetlenia konwencjonalnego na technologię LED. Diody LED dają na przykład wysokiej jakości światło przy niezrównanej energooszczędności. Mogą zmniejszyć zużycie energii nawet o 50% w porównaniu z konwencjonalnym oświetleniem, a w połączeniu z inteligentnym sterowaniem nawet o 70%. Żywotność diod LED wynosi ponad 15 lat, więc wymiana jest rzadsza, a konserwacja ograniczona. Ponadto systemy oświetlenia LED są coraz łatwiejsze w konfiguracji. Biorąc pod uwagę, że energia elektryczna używana do oświetlenia również wpływa na emisję gazów cieplarnianych, nic dziwnego, że według prognoz do 2020 roku technologia LED będzie miała udział w rynku oświetlenia na poziomie 80%.

   

  Jednak z wdrażaniem technologii LED wiążą się również wyzwania. Szybkie innowacje rozszerzają gamę oferowanych produktów i skracają ich cykl życia. Nie tylko zwiększa to zużycie światowych zasobów naturalnych, ale wpływa też na dostępność części zamiennych, gdyż producenci przestają produkować wcześniejsze wersje produktów. Dla użytkowników stanowi to problem: oświetlenie LED miało zapewnić długą żywotność i mniejsze koszty, a serwis i części zamienne powinny być dostępne przez cały czas życia produktu. Jeśli tak się nie dzieje, całkowity koszt użytkowania rośnie, co jest sprzeczne z tym, co obiecywano w przypadku technologii LED. 

  wdrażanie technologii LED

  Strategia na przyszłość


  Należy wziąć pod uwagę także inne trendy kształtujące branżę oświetleniową. Rosnąca populacja świata i postępująca urbanizacja oznaczają, że świat potrzebuje więcej światła, które musi być dostępne natychmiast i niezawodne. Nie ma czasu na przestoje. Po drugie żyjemy w świecie stojącym przed wyzwaniami związanymi z dostępnością surowców naturalnych, więc każdy produkt, w tym elementy oświetleniowe, musi być wydajnie używany, przetwarzany i wykorzystywany ponownie. Po trzecie cyfryzacja przyzwyczaja ludzkość do stałego i natychmiastowego dostępu do informacji, co jest również istotne dla inżynierów serwisu i instalatorów oświetlenia, którzy muszą błyskawicznie rozwiązywać problemy na miejscu.

   

  Najważniejszym strategią na przyszłość jest projektowanie od początku oświetlenia, które jest łatwe w serwisowaniu, wysoce modularne i przygotowane do recyklingu.

   

  Projektowanie produktów pod kątem możliwości serwisowania

  Konserwacja na miejscu to obecnie bardzo popularny temat. Miasta, władze, właściciele budynków oczekują naprawy oświetlenia w czasie jednej wizyty, aby zaoszczędzić czas pracy i koszty. Oznacza to, ze inżynier serwisu musi wiedzieć, co spowodowało usterkę, zanim wyruszy, aby mógł zabrać właściwe części zamienne i rozwiązać problem od razu na miejscu. Jednak, aby to osiągnąć, inżynier potrzebuje natychmiastowego dostępu do właściwych informacji i części zamiennych.

   

  Firma Philips Lighting, lider branży w zakresie oświetlenia LED, wdrożyła dwie kluczowe innowacje, które usprawniają konserwację. Pierwszą z nich jest system Philips Service tag, który pozwala na identyfikację elementów na podstawie kodu QR, dając natychmiastowy dostęp do niezbędnych informacji dotyczących elementów oświetleniowych we właściwym czasie i miejscu. Drugą innowacją jest oprogramowanie do zarządzania oświetleniem CityTouch, które pozwala na zdalne sterowanie punktami świetlnymi, umożliwiając miastom uzyskanie oszczędności w zakresie kosztów operacyjnych i zapobieganie problemom, zanim wystąpią.

  wdrażanie technologii LED


  Zapewnienie długiej dostępności części zamiennych

  Oświetlenie LED musi być rozwiązaniem długoterminowym, dlatego części zamienne muszą być dostępne przez cały okres życia produktu. Aby to zapewnić, firma Philips Lighting określa zestaw części serwisowych dla całej instalacji oświetleniowej z 10-letnią dostępnością, zgodnie z klasyfikacją możliwości serwisowania produktu. Firma Philips Lighting przypisuje również części zamienne do numerów zamówień i gwarantuje łatwe programowanie elementów cyfrowych, takich jak sterowniki.

   

  Modularność i spójność całej oferty

  To wszystko oznacza ścisłe przestrzeganie podczas projektowania zasad wstecznej zgodności. Wymaga to przejrzystego klasyfikowania możliwości serwisowania produktów, aby były one zgodne z charakterystyką i potrzebami różnych zastosowań. Oprócz spójności w zakresie konstrukcji i elementów kluczową rolę pełni również spójność projektu.

   

  Na przykład miasta wyjątkowo chętnie tworzą i wzmacniają swoją indywidualność poprzez dodawanie „charakterystycznych elementów”. Coraz częściej władze miast szukają równowagi pomiędzy nowoczesnym wzornictwem, akceptowalnym dla szerokiej grupy odbiorców przez długi okres czasu, a charakterem i indywidualnością, która odróżni ich oświetlenie miejskie od innych miast.

  wdrażanie technologii LED

  Zamknięcie obiegu materiałów: gospodarka cyrkulacyjna

  Skuteczna koncepcja „oświetlenia cyrkulacyjnego” w pełni przyjmuje zasady gospodarki cyrkulacyjnej: twórz, używaj, zwróć. To podejście zmieniające sposób, w jaki myślimy o używaniu surowców, obejmuje zmianę sposobu projektowania produktów i oferowania ich na rynku. Ogólnym celem jest maksymalne wykorzystanie każdego elementu i utrzymanie go w obiegu tak długo, jak to możliwe. Na przykład elementy opraw, takie jak obudowy, mogą być projektowane tak, aby przetrwać dwa cykle życia produktu. Mając to na względzie, firma Philips lighting już zmienia swoją ofertę produktów przemysłowych, aby wykorzystywać surowce naturalne bardziej wydajnie i w sposób pozwalający na ich regenerację. To podejście spowoduje zamknięcie obiegu materiałów zgodnie z zasadami gospodarki cyrkulacyjnej.

   

  Połączenie wszystkiego w całość

  Wdrażanie technologii LED zmienia branżę oświetleniową, a firma Philips Lighting odgrywa ważną rolę w upraszczaniu działania, skracaniu czasu konserwacji, gwarantowaniu modularności i podkreślaniu możliwości recyclingu produktów, zapewniając bardziej wydajne i dłuższe wykorzystanie elementów. Wszystko to pozwala klientom cieszyć się obiecanymi zaletami technologii LED.

  Chcesz dowiedzieć się więcej?

  Tomasz Koloszcyk

  Napisz do naszego eksperta

   

  Tomasz Kołoszczyk-Jakubowski
  Ekspert ds. profesjonalnych rozwiązań oświetleniowych