Sprawdzony sposób na dezynfekcję biur i sal konferencyjnych? UV-C!

Codzienna dezynfekcja przestrzeni biurowej to w tej chwili absolutna konieczność. Można to robić na wiele sposobów, ale warto zaznaczyć, że nie wszystkie są równie skuteczne i sprawdzone. Jak na tle innych metod dezynfekcji wypada technologia UV-C? Prześledźmy wyniki najnowszych badań.

Na czym właściwie polega dezynfekcja UV-C?

Dezynfekcja UV-C to dezynfekcja przeprowadzana z pomocą promieniowania ultrafioletowego typu C. W naturze nie dociera ono do powierzchni Ziemi – na nasze szczęście, ponieważ ma silne właściwości biobójcze.

Z pomocą współczesnych technologii można jednak wytworzyć ten rodzaj promieniowania sztucznie – chociażby po to, aby wykorzystać jego właściwości do tak ważnej w dobie pandemii dezynfekcji.

Co ważne, technologia UV-C umożliwia zarówno dezynfekcję powierzchni, jak i dezynfekcję powietrza. Za każdym razem wygląda ona nieco inaczej:

  • Podczas dezynfekcji powierzchni w pomieszczeniu nie mogą przebywać ludzie i zwierzęta, ponieważ wykorzystywane jest do niej promieniowanie o bardzo wysokiej dawce, które mogłoby im zaszkodzić.
  • Podczas dezynfekcji powietrza pomieszczenie może być normalnie użytkowane, ponieważ urządzenia UV-C emitują promieniowanie w przestrzeń poza bezpośrednim zasięgiem ludzi. Do tego jego konstrukcja, ilość promieniowania i sposób jego dystrybucji sprawiają, że urządzenie może bezpiecznie działać w sposób ciągły.

Dezynfekcja biura i sal konferencyjnych może zatem przebiegać dwuetapowo. W pomieszczeniu stale może działać urządzenie do dezynfekcji powietrza UV-C, natomiast po opuszczeniu sali przez uczestników spotkania warto na chwilę je wyłączyć z użytku i przeprowadzić gruntowną dezynfekcję powierzchni.

Skąd pewność, że to działa? Dowody na skuteczność dezynfekcji UV-C

Efekty działania promienników UV-C zostały dokładnie przebadane przez naukowców.
Stąd wiemy, że promienniki UV-C:

Neutralizują 99,999% wirusów SARS CoV-2 na powierzchni po zaledwie 25 sekundach naświetlania (badanie przeprowadzone przez Uniwersytet w Bostonie).
Neutralizują 83% bakterii w powietrzu po 30-minutowej dezynfekcji (badanie przeprowadzone przez Instytut Biotechnologii w Łodzi).
Neutralizują 99,9% wirusów w powietrzu po 10 minutach działania urządzenia w pomieszczeniu (badanie przeprowadzone przez Intertek Group).

UV-C jest zatem jedną z niewielu metod dezynfekcji, której skuteczność została potwierdzona naukowo.

Dzięki temu wiemy dokładnie, ile czasu potrzeba na wykonanie dezynfekcji i czy została ona przeprowadzona prawidłowo. Na rynku istnieją różne metody dezynfekcji, jednak nie wszystkie zostały równie dokładne zweryfikowane pod kątem skuteczności i bezpieczeństwa ich użytkowania. 

dezynfekcja biur UV-C

Weźmy za przykład jedną z najbardziej popularnych metod dezynfekcji, czyli dezynfekcję chemiczną, która może być realizowana przez zamgławianie. Największą wadą tej metody jest krótkotrwałe działanie. Nawet jeśli zamgławimy pomieszczenie parą dezynfekującą, efekty zabiegu nie będą długotrwałe. Wystarczy, że zdezynfekowane pomieszczenie oddamy ponownie do użytku. Tymczasem, dzięki technologii UV-C powietrze w pomieszczeniu może być dezynfekowane w sposób ciągły i bardzo efektywny.

Warto dodać też, że promieniowanie UV-C neutralizuje znacznie więcej bakterii i wirusów niż tylko SARS-CoV-2. Może zatem pomóc nie tylko w walce z koronawirusem, ale także grypą i innymi chorobami. Firmy często nie zdają sobie sprawy, jak wiele kosztują ich sezonowe infekcje pracowników. Tymczasem badania dowodzą, że są to naprawdę duże kwoty. Wiele zależy tu oczywiście od branży – z największymi stratami wiąże się absencja chorobowa pracowników służby zdrowia – autorzy badania „Cost of Sickness Absenteeism during Seasonal Influenza Outbreaks of Medium Intensity among Health Care Workers” szacują, że zwolnienia chorobowe wszystkich pracowników jednego z włoskich szpitali klinicznych kosztowały placówkę 1,763,683 €. Warto dodać, że badanie zostało opublikowane w 2019 roku, czyli jeszcze przed pandemią koronawirusa. 

Bezpieczeństwo w biurze pod stałą kontrolą

Dezynfekcja UV-C ma wiele zalet, jednak budzi też pewne wątpliwości. Najczęściej dotyczą one bezpieczeństwa stosowania UV-C. Czy ciągła dezynfekcja nie będzie w dłuższej perspektywie szkodliwa dla pracowników? Co, jeśli ktoś przypadkowo wejdzie do pomieszczenia, gdzie odbywa się dezynfekcja powierzchni (czyli ta, która może odbywać się wyłącznie bez obecności ludzi)?

Uspokajamy. Urządzenia UV-C zostały dokładnie przetestowane nie tylko pod kątem skuteczności, ale także bezpieczeństwa.

Wdrożeniu każdego z urządzeń towarzyszą trzy etapy:

1.    Projektowanie

W przypadku urządzeń do dezynfekcji powietrza, projekt instalacji urządzeń i ich rozmieszczenie w pomieszczeniu jest realizowany zgodnie z normami ISO15858 oraz PN-EN6247, która określa bezpieczne i dopuszczalne dawki promieniowania, aby wykluczyć szkodliwość dla przyszłych użytkowników.
Dodatkowo promienniki Philips UV-C montuje się w specjalnej oprawie, dzięki której promieniowanie UV-C jest rozprowadzane tylko w górnej części pomieszczenia, dezynfekując krążące w sposób konwekcyjny powietrze, nie zagrażając jednocześnie użytkownikom.

Z kolei urządzenia do dezynfekcji powierzchni są wyposażone w specjalne czujniki, które automatycznie przerywają dezynfekcję, gdy tylko wykryją czyjąś obecność w pomieszczeniu.

2.    Instalacja

Profesjonalne urządzenia UV-C nie są produktami do samodzielnego montażu. Za każdym razem robią to specjaliści, którzy doskonale znają te produkty i wiedzą, jak poprawnie rozmieścić je w pomieszczeniu.

Po zamontowaniu urządzeń technicy mierzą poziom promieniowania UV-C w pomieszczeniu – i to na różnych wysokościach i w różnych kierunkach, aby mieć pewność, że zaprojektowany system spełnia wymagane standardy

3.    Utrzymanie

Jeśli urządzenie ulegnie awarii lub przepali się promiennik, dokonujemy wszystkich niezbędnych napraw, a następnie jeszcze raz mierzymy poziom promieniowania we wnętrzu.

dezynfekcja salek konferencyjnych UV-C

Gdzie działają już urządzenia do dezynfekcji UV-C?

Na instalację urządzeń do dezynfekcji w przestrzeniach komercyjnych zdecydowało się już wiele firm. Znajdują się one także w biurach i zakładach produkcyjnych Signify, również tych w Polsce. Wszystkim tym, którzy chcieliby zobaczyć, jak technologia UV-C sprawdza się w praktyce, zapraszamy zatem do naszej siedziby w Warszawie Pokażemy wówczas urządzenia UV-C w biurze i zademonstrujemy sposób ich działania – wystarczy odpowiednio wcześnie umówić się na niezobowiązujące spotkanie.

Przeczytaj również o dezynfekcji mieszkań za pomocą lamp UV-C.

Napisz do naszego eksperta

Iwona Łuniewska-Plona
Ekspert ds. profesjonalnych rozwiązań oświetleniowych

Podobne artykuły

Sposoby na zwiększenie bezpieczeństwa i wydajności magazynu w dobie pandemii

Na skutek pandemii magazyny przechodzą właśnie przyspieszoną cyfrową transformację.

Prawidłowe oświetlenie stanowiska i miejsca pracy

Zobacz, jakie normy powinno spełniać i czym się charakteryzować oświetlenie miejsca pracy. Zapraszamy!

"Oświetlenie magazynów - normy, przepisy, wymagania"

Oświetlenie magazynu, podobnie jak oświetlenie w innych miejscach pracy musi spełniać pewne normy prawne. Jak oświetlony powinien być zatem magazyn?