Sposoby na zwiększenie bezpieczeństwa i wydajności magazynu w dobie pandemii

Na skutek pandemii magazyny przechodzą właśnie przyspieszoną cyfrową transformację. Proporcje między popytem ze strony handlu tradycyjnego i internetowego zmieniają się znacznie szybciej niż zakładały to wszelkie prognozy, co wiąże się oczywiście z licznymi problemami, takimi jak chociażby konieczność przearanżowania przestrzeni magazynu. Zmianie uległy również warunki pracy wewnątrz hali. To konieczne, aby pracownicy mieli zagwarantowane bezpieczeństwo, a klienci szybkie dostawy. Ognisko koronawirusa mogło by przecież wyłączyć magazyn z użytku na długi czas. Jak chronić się przed taką sytuacją? Czy na rynku są technologie, które mogłyby w tym pomóc?.

Bezpieczeństwo w magazynie – jak firmy radzą sobie z pandemią

W branży logistycznej pierwszą reakcją na epidemię koronawirusa było ograniczenie liczby pracowników na zmianie, aby mogli oni pracować w bezpiecznych odległościach. Obowiązkowe stały się także maseczki i rękawiczki oraz pomiary temperatury przed rozpoczęciem pracy.

Wskazane jest również, aby przestrzenie magazynów – zwłaszcza te, w których spotyka się wiele osób, czyli np. punkty przeładunkowe – były często dezynfekowane. Istnieje na to wiele sposobów. Najpopularniejsza jest dezynfekcja chemiczna, czyli przecieranie często dotykanych powierzchni odpowiednimi preparatami. Inną metodą dezynfekcji pomieszczeń o potwierdzonej skuteczności jest stosowanie promieniowania UV-C (stosuje się je nawet do dezynfekcji mieszkania).

W czerwcu 2020 roku naukowcy Uniwersytetu Bostońskiego opublikowali wyniki badań, z których wynika, że promienniki Philips UV-C unieszkodliwiają wirusa SARS-COV-2 już po kilku sekundach naświetlania.

Poza tym promieniowanie UV-C jest w stanie usuwać wirusy nie tylko z powierzchni, ale i powietrza. Urządzenia do dezynfekcji powietrza UV-C – w przeciwieństwie do tych do dezynfekcji powierzchni –  mogą być używane w obecności ludzi, ze względu na specjalną konstrukcję tych opraw, które posiadają wbudowane źródła światła UV-C oraz sposób ich instalacji w pomieszczeniu na wysokości min. 2.3 m.

Więcej na temat dezynfekcji przy pomocy promienników Philips UV-C przeczytasz tutaj.

Jak zapewnić klientom szybkie wysyłki przy ograniczonych zasobach?

Ograniczenie ilości osób na zmianie to ogromne utrudnienie dla większości magazynów. Okrojony zespół często nie jest w stanie sprostać wszystkim zamówieniom, których w przeciwieństwie do pracowników – przybywa.
Wiele firm próbuje rozwiązać ten problem, intensywnie inwestując w automatyzację. Nowoczesne roboty do obsługi zamówień znajdziemy zatem już nie tylko w ultranowoczesnych magazynach Amazona.

oswietlenie w magazynie

W cenie są też technologie zwiększające wydajność zespołu. Choć mało kto o tym wie, zalicza się do nich także oświetlenie LED. Co ma ono wspólnego z wydajnością?
Istnieje wiele dowodów na to, że dobrej jakości światło zwiększa produktywność zespołu (nawet o 8%). Wyraźnie poprawia też ono bezpieczeństwo w magazynie. Badania pokazują, że w zależności od warunków liczba wypadków może się zmniejszyć od 5 do 20%.

wydajnosc pracy - czynniki

Jak jeszcze można zwiększyć wydajność w magazynie?  

Sposobem na zwiększenie efektywności – zarówno zespołu, jak i samego magazynu – może być też analiza danych na temat pracy firmy. Możliwości te dostrzegano jeszcze przed epidemią koronawirusa. W grudniu 2019 roku 32% polskich firm z branży logistycznej deklarowało inwestycję w zaawansowaną analitykę. Epidemia Covid-19 jeszcze bardziej przyspieszyła ten proces – po jej wybuchu wspominało o tym aż 75% badanych (dane z cytowanego już raportu ICAN).

Przyglądając się danym, możemy m.in.:

  • sprawdzić jak wykorzystywane są poszczególne obszary magazynu i wyselekcjonować spośród nich te o największym natężeniu ruchu,
  • przeanalizować ścieżki, jakimi najczęściej poruszają się pracownicy (np. podczas kompletowania zamówień) i zastanowić się, czy nie da się ich usprawnić,
  • oszacować liczbę osób przebywających w obiekcie,
  • lokalizować narzędzia,
  • monitorować temperaturę magazynu i opakowań w czasie rzeczywistym (szczególnie ważne np. w branży farmaceutycznej).

Danych oczywiście nie trzeba analizować ręcznie. Robią to za nas zaawansowane systemy informatyczne. To dlatego w ostatnich latach tak bardzo wzrosło zainteresowanie analityką, i to praktycznie w każdej branży. Wcześniej po prostu nie byliśmy w stanie rzetelnie przeanalizować wszystkich tych danych.

Przykładem inteligentnej platformy do analizy danych w magazynie może być system Interact Industry. Przy jego pomocy można analizować dane, korzystając z wygenerowanych automatycznie heatmap, wskaźników efektywności itd.

Dane spływające do systemu Interact Industry pochodzą z czujników zamontowanych w oprawach oświetleniowych LED. Dotyczą więc one nie tylko pracy magazynu, ale także instalacji oświetleniowej – otrzymujemy informacje na temat jej stanu technicznego, efektywności czy pobieranej przez nią energii. Dzięki temu można jeszcze bardziej zwiększyć oszczędności, wynikające z wymiany tradycyjnych opraw na oprawy diodowe.

Bezpieczeństwo i wydajność w magazynie – podsumowanie

Podsumujmy zatem, jak koronawirus wpłynął na sytuację w magazynach:

  • Podaż na usługi logistycznie znacząco wzrosła – jest to spowodowane rosnącym popytem ze strony sektora e-commerce.
  • Jednocześnie firmy zmuszone są do ograniczenia ilości osób na zmianie, aby zmniejszyć ryzyko zakażenia koronawirusem.

Aby sprostać tym wyzwaniom, firmy logistyczne muszą przemodelować pracę  w magazynie i postawić na nowe technologie. Część z nich może wspierać zespół w codziennej pracy (oświetlenie LED, roboty), część analizować pracę w magazynie i szukać sposobów na jej optymalizację (Big Data).

Konieczna jest też regularna dezynfekcja przestrzeni wspólnych w magazynie. Do tego zadania również warto zaangażować nowoczesne rozwiązania, takie jak promienniki UV-C, które są w stanie bardzo szybko i skutecznie usunąć wirusy z powietrza i powierzchni.

Bezpośrednią przyczyną wszystkich tych zmian jest oczywiście koronawirus, ale warto pamiętać, że wiele z nich, jak chociażby automatyzacja na większą skalę czy rosnący popyt ze strony e-commerce, była prognozowana od lat. Nikt po prostu nie spodziewał się, że będą one tak szybkie i gwałtowne. Firmom logistycznym nie pozostaje więc nic innego, jak sprostać temu wyzwaniu i przyzwyczaić się do nowej normalności.

Iwona Luniewska

Napisz do naszego eksperta

Iwona Łuniewska-Plona
Ekspert ds. profesjonalnych rozwiązań oświetleniowych

Podobne artykuły

Prawidłowe oświetlenie stanowiska i miejsca pracy

Zobacz, jakie normy powinno spełniać i czym się charakteryzować oświetlenie miejsca pracy. Zapraszamy!

"Oświetlenie magazynów - normy, przepisy, wymagania"

Oświetlenie magazynu, podobnie jak oświetlenie w innych miejscach pracy musi spełniać pewne normy prawne. Jak oświetlony powinien być zatem magazyn?

Lampy i oprawy przemysłowe: rodzaje i dobór

Lampy i oprawy przemysłowe dostępne są w wielu różnych wariantach. Omawiamy ich najpopularniejsze rodzaje, parametry oraz technologie oświetleniowe.

Dezynfekcja biur i salek konferencyjnych – jak działa UV-C ?

Dezynfekcja przestrzeni biurowej to w tej chwili konieczność. Jak na tle innych metod dezynfekcji wypada technologia UV-C?

Projektowanie oświetlenia do sklepu odzieżowego

Dowiedz się, co jest niezbędne przy projektowaniu oświetlenia do sklepu odzieżowego, poznaj szczegóły oferty Philips Lighthing i wyróżnij swój sklep na tle konkurencji!

Oświetlenie witryny sklepowej - o czym pamiętać?

Efektownie oświetlona witryna sklepowa ma znacznie większe szanse, by zainteresować sobą klienta. Trzeba jednak wiedzieć, jak oświetlać ją poprawnie.

Oświetlenie obiektów sportowych

Poznaj kluczowe elementy związane z oświetleniem boiska i strefy kibiców. Dowiedz się więcej o oświetleniu sportowym!

Prawidłowe oświetlenie przymierzalni. Kilka prostych zasad

Oświetlenie przymierzalni ma przeogromny wpływ na to, jak oceniamy swoje odbicie w lustrze. Czemu więc tak często jest złe? Jak można to zmienić?

Co sklepy mogą zrobić, by wyrzucać mniej?

Marnowanie żywności szkodzi środowisku i od niedawna naraża sklepy na kary finansowe. Podpowiadamy, jak zmniejszyć straty przy pomocy oświetlenia.

Czym jest Li-Fi i w czym może nam pomóc?

W dzisiejszym cyfrowym świecie Li-Fi ma ogromny potencjał i jako światowy lider w branży oświetlenia, jesteśmy dumni z tego że, możemy oferować pionierskie usługi naszym klientom.