Jak zaprojektować oświetlenie budynków administracji publicznej?

Budynki administracji publicznej należą do obiektów użyteczności publicznej, dlatego oprócz oświetlenia zapewniającego odpowiednie warunki pracy osobom zatrudnionym w urzędach, ważne jest również oświetlenie awaryjne. O czym należy pamiętać projektując rozmieszczenie źródeł światła w tego typu instytucjach?

Oświetlenie może być oszczędne

Projekt oświetlenia budynku administracji publicznej

Opłata za energię elektryczną to jedna z najbardziej znaczących pozycji na liście wydatków większości przedsiębiorstw, ale też urzędów. Na taki stan rzeczy nierzadko wpływa korzystanie z przestarzałych opraw oświetleniowych, które obecnie powoli odchodzą do lamusa. Zdecydowanie lepiej jest zainwestować w źródła światła wykorzystujące technologię LED. Podczas pracy pobierają one niewielką ilość energii elektrycznej, są odporne na uszkodzenia mechaniczne i zmiany temperatur, mają bardzo długi czas pracy i nie zawierają żadnych szkodliwych dla naszego zdrowia substancji. Te charakterystyczne cechy sprawiają, że oświetlenie LED pozwala na niemałe oszczędności. Stosując je można obniżyć rachunki za prąd, a ponieważ wymienia się je bardzo rzadko ze względu na trwałość, w perspektywie czasu taka inwestycja jest bardziej opłacalna niż kupowanie żarówek lub świetlówek. W ofercie firmy Philips znaleźć można rozwiązania zaprojektowane specjalnie z myślą o przestrzeni biurowej, które będą doskonałym wyborem do budynków administracji publicznej.

Jak w biurze

Budynki administracji publicznej to obiekty, które jednocześnie są miejscem pracy zatrudnionych w urzędach osób, dlatego projekt oświetlenia musi uwzględniać wytyczne zawarte w Polskich Normach: PN-EN 12665:2008 Światło i oświetlenie – Podstawowe terminy oraz kryteria określania wymagań dotyczących oświetlenia oraz PN-EN 12464-1:2011 Światło i oświetlenie – Oświetlenie miejsc pracy. Część 1: Miejsca pracy we wnętrzach; a także w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Zgodnie z wymienionymi wyżej dokumentami w budynkach administracji publicznej należy zapewnić oświetlenie o odpowiednim natężeniu dostosowanym do płaszczyzny pracy wzrokowej. Ważne jest również, aby różnice w intensywności oświetlenia bliższego i dalszego otoczenia powierzchni pracy nie były zbyt duże. Traktując obiekty administracji publicznej jak budynki biurowe ze względu na wykonywane w nich działania, należy też zaplanować rozmieszczenie źródeł światła i dobrać oprawy w taki sposób, aby uniknąć efektu olśnienia, a jednocześnie zaspokoić podstawowe potrzeby pracowników. Wśród tych ostatnich wymienia się wygodę widzenia, wydolność wzrokową i bezpieczeństwo. Warto przy tym pamiętać, że rodzaj oświetlenia wpływa na samopoczucie jego użytkowników, a nawet na ich wydajność podczas pracy. Białe światło o chłodnej temperaturze barwowej sprzyja koncentracji, dlatego będzie ono doskonałym wyborem w przypadku oświetlenia budynków administracji publicznej.

Oświetlenie awaryjne

Budynek administracji publicznej powinien być wyposażony również w oświetlenie awaryjne, a więc zapewniające zasilanie w razie uszkodzenia oświetlenie podstawowego. W jego skład wchodzi oświetlenie zapasowe pozwalające kontynuować normalne czynności w niezmienny sposób, a także oświetlenie drogi ewakuacyjnej, strefy otwartej oraz strefy wysokiego ryzyka. Oświetlenie awaryjne pozwala więc bezpiecznie opuścić budynek osobom w nim przebywającym w razie zagrożenia i zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 21 kwietnia 2006 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz.U. nr 80 z dnia 21 kwietnia 2006 r., poz. 563) zaliczane jest ono do urządzeń przeciwpożarowych. Projektując oświetlenie awaryjne warto wziąć pod uwagę oprawy zasilane lampami LED – jest to rozwiązanie zapewniające energooszczędność, a jednocześnie gwarantujące długi czas pracy. Można je też podłączyć do specjalnych systemów monitorujących sprawność poszczególnych elementów oświetlenia, co znacznie ułatwia kontrolę ich działania.

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Anna Miller

Napisz do naszego eksperta

Anna Miller
Ekspert ds. profesjonalnych rozwiązań oświetleniowych

Podobne artykuły

Sposoby na zwiększenie bezpieczeństwa i wydajności magazynu w dobie pandemii

Na skutek pandemii magazyny przechodzą właśnie przyspieszoną cyfrową transformację.

Oświetlenie stanowiska komputerowego w biurze

Oświetlenie stanowiska komputerowego w biurze pełni kluczową rolę w zapewnieniu komfortu wzrokowego w miejscu pracy. O czym pamiętać przy jego doborze?

Prawidłowe oświetlenie stanowiska i miejsca pracy

Zobacz, jakie normy powinno spełniać i czym się charakteryzować oświetlenie miejsca pracy. Zapraszamy!